Digitális középiskola

Kiss Ádám Zoltán, 2003. szeptember 6. 08:56
[fsimage 1 left]A Digitális Középiskola célja a hagyományos középiskolai képzésből kimaradók érettségihez juttatása. Azok számára jött létre, akikben megvan a képesség, a fogadókészség és a szándék arra, hogy leérettségizzenek, de hátrányos helyzetük, anyagi vagy például közlekedési nehézségeik miatt a hagyományos struktúrában erre nem volt vagy nem lenne módjuk.
Ez az innovatív képzés internet segítségével megvalósuló, sajátos iskolarendszerű távoktatási modellel biztosítja hallgatóinak az oktatást. Az idei, kiséleti tanévben 213 fő fogja megkezdeni a tanulást a Digitális Középiskolában. Nagy részük a különösen hátrányos helyzetű Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kistérségekben élő, aktív közéleti vagy közösségi tevékenységet vállaló roma. A képzés modulrendszerű, a tanév héthetes, számonkéréssel záruló szakaszokból áll. A 0. modul a számítógép használatával, az internetes kommunikációval ismerteti meg a tanulókat, ezáltal biztosítja, hogy képesek legyenek ebben a középiskolában tanulni.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) támogatásával megvalósuló projektben a Földes Ferenc Gimnázium, a Miskolci Egyetem és az INNOCENTER Innovációs Központ Kht. vesz részt.

A kezdeményezés a középfokú oktatásban nemzetközileg is újszerűnek számít. A digitális távoktatással megvalósuló középiskola nem ismeretlen az angolszász világban, elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban. Ám a miskolci Digitális Középiskola sajátossága a jelenléti és a távoktatás újszerű ötvözése az elszórtan élő diákok egységes rendszerben való összefogása érdekében.Az oktatáshoz szükséges digitális tananyagot a Miskolci Egyetem és az INNOCENTER Innovációs Központ Kht. közreműködésével a Földes Ferenc Gimnázium pedagógusai dolgozták ki.

A Digitális Középiskola a Matáv Rt. Oktatási Igazgatóságának támogatásával minden hallgatója számára biztosítja a számítógépes hozzáférést lakóhelyén vagy annak közelében.

A tanulás feltételeit a 12 darab kistérségi konzultációs központ szolgáltatja, ahol helyi felügyelők is segítik a diákokat. A Digitális Középiskola roma tagozatának megnyitója 2003. szeptember 11-én, 10 órakor a Földes Ferenc Gimnáziumban (3525 Miskolc, Hősök tere 7.) lesz, az iskola ezt követően lesz elérhető a www.digitaliskozepiskola.hu címen.