A szélessávú átvitelben rohamosan terjed a Gigabites Ethernet

Zsadányi Pál, 2003. november 19. 11:43
A 30 éves Ethernet technológia - a jelek szerint - minden más hálózati architektúrát túlél. A Gigabites és 10 Gigabites változat napjainkban erre teszi föl a koronát. A várható biztató jövőt egy Del ’Oro elemzés próbálja megjósolni.


Nos, az első konkurensek a lokális hálózatok (LAN-ok) protokolljai kapcsán jelentkeztek, amikor a XEROX PARC kutató központban kidolgozott, és a DEC által piaci sikerre vitt Ethernet technológia mellé az IBM és a General Motors az IEEE mérnöki tanácsának az asztalára odatette a Token Ring és a Token Bus szabványváltozatot. Az IEEE szabványosítás történetében gyökeresen új helyzet állt elő. Kénytelenek voltak eltekinteni attól , hogy csak egyetlen, konszenzussal elfogadott szabványjavaslat szülessen, mert a LAN-ok esetében egyetlen protokoll elvileg képtelen volt megoldani minden problémát. Így keletkezett az IEEE 802.nnx MAC (Media Access Controll - hordozóközeg elérési) protokollcsalád.

TOP - műszaki irodai adminisztrációs protokoll környezet

A korai számítástechnika kötegelt feldolgozásai kapcsán az Ethernet - ütközések és ismétlések folytán - megbízhatatlan átviteli idői elfogadhatók voltak. Az egész akkori - tipikusan irodai adminisztrációs - távfeldolgozási filozófia az aszinkron kapcsolatra épült, az analóg telefonhálózatokra konstruált terminálhálózatok műszaki lehetőségeinek a korlátait messzemenően figyelembe véve.

MAP - gyártósori elérési protokoll környezet

Nem ez volt a helyzet az ipari folyamatvezérlési alkalmazásoknál, amelyek valós idejű kiszolgálást igényeltek. Ezekre születtek a TR és TB protokollok, amelyek előírt időn belüli szállítást tudtak garantálni. A legelterjedtebb TR (802.5) ráadásul hamarosan nem csak azért nyújtott nagyobb átviteli sebességet, mint az Ethernet (802.3), mert annak az ismétlődései lecsökkentették a hatásos átviteli sebességet, hanem a korai Ethernet nominális 10 Mbps sebességével szemben már elérte a 16 Mbps effektív értéket (a korai 4 Mbps-el szemben). Meg kell jegyezni, hogy a számítógépek processzorteljesítményének a rohamos növekedése folytán ma már nem valós idejű feldolgozó környezetben is szimulálható a valós idejű kiszolgálás, amit a folyamatvezérlő feladatok igen nagy részénél megkövetel az alkalmazás. [Atomerőműnél, tipikusan, nem elegendő - lásd Csernobil!]

Duplex korszak

No, ezzel elkezdődött a sebességverseny. Hamar rájöttek a mérnökök, hogy ugyanazon az érpáron két sávban is lehet biteket forgalmazni, ami a váltott irányú, félduplex forgalom helyett, teljesen kétirányú, duplex átvitelt tud biztosítani, ami a hatásos átviteli sebességet elvileg meg tudja duplázni.