Új generációjához érkezett a hálózati adatátvitel

forrás Prim Online, 2004. október 14. 14:10
A szabványosításért felelős szervezetek 2002-ben úgy jósolták, hogy 2006-ban érkezik el a technológiai fejlődés a 10 Gigabit/szekundumos (Gbps) adatátviteli sebességre. A strukturált kábelezési rendszerekben élenjáró és piacvezető amerikai Systimax cég azonban megelőzte az előrejelzést és bejelentette, elkészült a fejlesztéssel és még az idén piacra dobja az ezzel a sebességgel működő kábelezési termékeket.
Az öt évvel ezelőtt kifejlesztett és jelenleg is használt UTP kábeltechnológia 1 Gbps adatátviteli sebességet képes nyújtani, amelyre akkoriban sokan azt mondták, ekkora sávszélességre nincs is igény. Azóta nagyot fordult a világ, és a hálózati sávszélesség kapacitáshiányával küzdenek a felhasználók - nyilatkozta a KFKI Csoport szakmai napján Dieter Bodingbauer, a Systimax EMEA térségéért felelős vezetője. Most a történelem megismételni látszik önmagát azzal a különbséggel, hogy most sokkal többen vannak azok, akik a tízszeres sávszélességi kapacitásra már most is igényt támasztanak. A szakértő említette annak a 2002-es piackutatásnak az eredményét is, amely szerint már akkor 59%-os volt azoknak az aránya, akik öt éven belül 10 Gbps sávszélességre kívántak váltani. Dieter Bodingbauer ezt azzal is alátámasztotta, hogy több ügyfelük jelenlegi beruházásaiknál már az új kábeleket, csatlakozókat akarja beépíteni, ezért felfüggesztették hálózati telepítéseiket.

A nagyobb kapacitás egy sor új távlatot nyit a hálózatok kihasználhatóságára, gondoljunk csak például az e-mailekre, amelyekben ma már egyre gyakrabban fotókat, esetleg videókat is küldeni szeretnének egymásnak a felhasználók. De említhető az e-learning, az e-business, a kutatás és fejlesztés, amelyek mind nagyobb sávszélességet, és így jobb kábelezést igényelnek. Az új technológia első felhasználói az adatközpontokat, gerinchálózatokat üzemeltetők, a pénzügyi szektor, valamint a kutatással, fejlesztéssel foglalkozó intézmények, vállalatok lesznek. Dieter Bodingbauer hangoztatta, hogy az új infrastruktúra lényegesen könnyebbé és hatékonyabbá teszi a munkát, valamint az átviendő bitekre vetített költség is sokkal alacsonyabb lesz. Az árcsökkenési hullám kikényszeríti majd a hálózati hardvereszközök olcsóbbá válását is, s egy-két éven belül minden számítógépben már az új sebességű pc kártyák lesznek.

A Systimax az új megoldástól nagyjából 20%-os bevételnövekedést vár, és a korábbi 23-24%-os piaci részesedést 25% fölé szeretné tornázni. Ebben a piac bővülése is segíthet, mivel míg korábban a hálózatok csak a vállalkozások működését megkönnyítő infrastrukturális elemek voltak, ma már az üzletvitel elengedhetetlen, integrált részei. A hálózatok fontossága nő és a piac megköveteli a fejlesztéseket. Bodingbauer külön kiemelte, hogy a hálózati megoldások értékesítésénél kiemelten fontos szerepe van a megfelelően szakképzett partnereknek, és nagyon büszke legrégebbi és legnagyobb magyarországi parnere, az LNX piacépítő szerepére.

Kászonyi Péter, a KFKI Csoporthoz tartozó LNX Hálózatintegrációs Rt. ügyvezetője szerint az ügyfelek egyre inkább megértik, az infrastruktúrába fektetett költséget a várható életciklus egészére kell tervezni, ezért eddig is azt tapasztalta a cég, amint egy új technológia rendelkezésre áll, a beruházásaikat már ebbe az irányba fordítják a vállalatok. Az LNX magyarországi piacvezető pozícióját egyrészt a képzett munkatársak, másrészt a Systimax innovatív megoldásainak köszönheti.