Rendhagyó program a PKI Napokon: szórakoztatás és játék a hálózaton

Kovács Attila, 2005. november 22. 17:35
Köszöntőjében rendhagyónak nevezte az idei, november 22-én és 23-án megrendezett Magyar Telekom PKI Tudományos Napok konferenciájának témaválasztását Koós Attila, a PKI-FI igazgatója. Ezúttal az ügyfél, a vásárló, illetve a tartalom oldaláról közelítették meg a jövő hálózatainak problematikáját. Erre utal a rendezvény címe is: „ Szórakoztatás és játék a hálózaton.”
Chris Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese megnyitójában utalt rá, hogy a világon a távközlési szektorban az üzleti modellek változásának tanúi lehetünk napjainkban. Előtérbe kerül a tartalomszolgáltatás, nagyobb jelentőségre tesz szert a hitelesség az ágazatban és új kulcsszóval, az „ügyfélélménnyel” ismerkednek a távközlési cégek.

Az első szakmai előadást Kovács Kálmán, az IHM minisztere tartotta. Ebben érintette a meghatározó trendeket, méltatta a szélessávú szolgáltatások elterjedésének eredményeit („Magyarországon a szélessávú távközlési tarifák az elmúlt három év folyamán összesen 40%-kal csökkentek”). Szólt arról, hogy ugrásszerűen nő hazánkban az on-line tartalomfogyasztás. Felhívta a figyelmet rá, hogy a minisztérium által kidolgozott Szélessávú Stratégia elemei már olvashatók az IHM honlapján.

A plenáris ülés következő előadója Balogh Tamás (PKI-FI) volt, aki „Tartalmas háztartások” című  előadásában számba vette az intelligens háztartások kialakításának trendjeit, valamint a lehetséges műszaki jellemzőket.

Sipos Attila (PKI-FI) a Magyar Telekom (MT) hálózati jövőképét szem előtt tartva, a tartalomszolgáltatáshoz megkívánt hálózati ehetőségekről szólt. Többfunkciós maghálózat kiépítését jelölte meg célként, avagy az utat a mai 3Mbit/sec-tól a jövőbeni 25 Mbit/sec átviteli sebességig. A Magyar Telekom hálózata ma 850 települést fed le, a hálózat 94%-a alkalmas a 3 Mbit/sec sebességű átvitelre. Három év alatt, a tervek szerint, újabb 360 település hálózatának a  kiépítése történik meg. Ugyanakkor elkészült az MT ADSL2+ szolgáltatási terve, ezáltal az elérési hálózatban a 16Mbit/sec sebességű, később pedig az ígéretes GPON szabvány alkalmazásával és a VDSL2 bevezetésével a 25 Mbit/sec sebességű internetezést kívánják biztosítani.

A kétnapos budapesti konferencia idén is nyolc szekcióban (plenáris, jövőkép, távjáték és távszórakozás, vezeték nélküli technikák új szerepe, szórakoztató szolgáltatások, tartalom és ismeretterjesztés, trendek a szélessávú hozzáférésben, távközlésjog és -gazdaság) folyik, a négyszáz regisztrált résztvevő összesen 33 előadást hallgathat meg.