Döntési szintekhez igazodva

, 1999. december 15. 14:58
Bár hét éve alakult, mégis ritkán hallat magáról a döntéstámogató rendszerek bevezetése révén már Közép- és Kelet-Európában is ismert United Transfer Rt. Az 1992-ben mindössze 20 ezer dolláros alaptőkével indult cég eddig évente átlag 77 százalékos bevételnövekedést produkál. A december 10-ei sajtótájékoztatón Rasch Tamás vezérigazgató elmondta, hogy a Magyarországról indult, de ma már Lengyel- és Csehországban is gyökeret vert, 60 fős vállalkozás a döntéstámogatási rendszerek (DSS) bevezetése és fejlesztése terén 2002-re - 100 fővel és négy irodával - a térség vezető regionális vállalata kíván lenni.
Az OLAP (On-Line Analytical Processing) alapú, hatékony jelentéskészítési és elemzési eszközök, az adattárházi és adatpiaci megoldások körében jártas, elsősorban az Oracle eszközeire és módszertanára alapozó cég iparágfüggetlenül, közép- és nagyvállalatoknál, valamint az államigazgatásban kamatoztatja ismereteit. Az általuk - hazánkban többek között az ABN Amro Banknál, az ÁB-Aegonnál, a Coca-Cola Beveragesnél, a Pannon GSM-nél vagy a Hungarocamionnál - üzembe helyezett megoldások a cégek ügyvezetői mellett a pénzügyi igazgatók, kontrollerek, marketing- és kereskedelmi vezetők munkáját támogatják.

A fenti, csaknem minden vállalatnál alkalmazható megoldások mellett a döntéstámogató rendszerek speciálisabb válfajaival is foglalkoznak. A két éve alakult Ellátási Lánc Menedzsment (SCMS) üzletáguk nevének megfelelően a cégek ellátási láncának optimalizálására szakosodott. Közepes méretű cégeknél a francia Dinasys Skep nevű, különösen az élelmiszer-, gyógyszer- és vegyiparban bevált termékére támaszkodnak, a nagy nemzetközi cégek fenti tevékenységének támogatására pedig az amerikai Manugisticsszel kötöttek viszonteladói, valamint tanácsadói partnerszerződést. Üzletfeleik - idehaza többek között a Bestfoods, a Friskies, illetve a GE Lighting - eredményként például alacsonyabb készletszintet, jobb erőforrás-kihasználást, alacsonyabb összköltséget tudnak felmutatni, és ma már az áruhiány is ismeretlen fogalom számukra. Egy másik üzletáguk, az Efficient Consumer Response (ECR), az amerikai Information Resource gyártók és kereskedők együttműködését támogató Apollo termékcsaládjával foglalkozik, amelynek bevezetésével a kiskereskedelmi láncok, illetve a tömegcikkgyártók - így pl. a Coca-Cola, a Henkel, a Tesco, a Tschibo és az Azur - versenytársaiknál gyorsabban és pontosabban képesek a vevők igényeire reagálni. A kereskedőknél a választék elhelyezése a rendelkezésre álló helyen a gyártók kívánalmainak megfelelően optimalizálható, míg a gyártók a vevők változó igényeihez igazodva alakíthatják ki termékkínálatukat.