Kacsa és netiqette

, 2000. március 9. 14:30
A spamek, vagyis a kéretlenül kapott levelek bizonyára mindenki számára ismerősek. Elég egy-két hetet tölteni az interneten e-mail cím birtokában, és máris jön a "vegyél ezt meg azt", "keress pénzt", "nyerj" és "takaríts meg" jellegű mailek tömkelege. Az ember persze előbb-utóbb megtanulja, hogy ne írja oda mindenhova az e-mail címét, ne jelentkezzen fel mindenféle gyanús levlistákra, és ne ikszelje be az "igen, kérek értesítést az XXX-oldal partnereinek üzleti ajánlatairól" jellegű checkboxokat. Ezután elég egy címváltás, és máris kevesebb hülyeséggel terhelik levelesládánkat.

Van azonban a spameknek egy másik fajtája, amely szinte mindenkihez elér - ezeket többnyire megtévesztett barátaink küldik nekünk legnagyobb bosszúságunkra. A "hoax"-okról (magyarul kb. "kacsa") van szó. Ezek a láncban terjedő levelek a pszichológiára alapoznak, ugyanis nagyon hihetőnek tűnnek, és nem üzleti jellegűek. Például vírusra figyelmeztetnek: "le ne töltsd az undelivered mail vagy budweiser screensaver subjectű levelet, mert azonnal törli a winchesteredet" - természetesen ilyen jellegű e-mail vírus nincs. Mások a szívünkre próbálnak hatni: "két szegény kisgyerek haldoklik, küldd tovább ezt a levelet mindenkinek, mert mailenként 7 centet kapnak a gyógykezelésükre" - arról már nem szól a levél, hogy vajon ki és miért fizetne nekik ezért, és ráadásul hogyan követné az e-mailek útját (talán Bill Gates e-mail követő rendszerével, amely egy másik "kacsamail").

Ajánljuk mindenkinek - különösen azoknak, akik tudják magukról, hogy hiszékenyebbek az átlagnál -, nézzék végi ezt a site-ot, jegyezzék meg a jellegzetes fordulatokat, egyszóval tanulják meg felismerni ezt a fajta spamet, hogy ne dőljenek be többet a "küldd tovább ezt a levelet mindenkinek" jellegű felszólításoknak.