Az orosz titkosszolgálatok az internet teljes ellenőrzésére törekszenek

MTI Sajtóadatbank, 2013. október 21. 12:20

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) az internet teljes ellenőrzésére törekszik, a hozzá tartozó titkosszolgálatok az internetfelhasználók adataihoz akarnak hozzáférni - közölte értesüléseit hétfőn a Kommerszant című orosz napilap.

A tekintélyes orosz politikai-gazdasági lap birtokába jutott az a levél, amelyet a VimpelCom cég írt az orosz kommunikációs és távközlési minisztériumnak. Ebben a világ egyik legnagyobb távközlési szolgáltatásokat, hang- és adatátvitelt nyújtó cége egy sor kifogást emel a tárcának a számítógépes világháló ellenőrzését szabályozó, még csak készülő rendelete ellen. A cégcsoport a Független Államok Közösségében, Olaszországban és egy sor ázsiai, valamint afrikai országban uralja az internetszolgáltatást.
 

A rendelettervezet szerint jövőre július 1-től minden szolgáltató köteles lenne olyan berendezéseket üzembe helyezni, amelyek legalább 12 órára visszamenőleg rögzítik az internetes adatforgalmat, s ehhez az adatbázishoz az orosz titkosszolgálatok közvetlen hozzáférést kapnának. Ilyen módon ellenőrzésük alá kerülnének az IP-címek, a telefonszámok és a közösségi oldalak felhasználóinak e-mail címei is. A minisztérium rendelete a Kommerszant forrásai szerint az év végéig hatályba lép.
 

Alekszej Rokotyjan, a VimpelCom egyik igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a készülő orosz minisztériumi rendelet az orosz alkotmány több oylan cikkelyét megsérti, amely egyebek között a magánélet sérthetetlenségéhez, a levelezés, a telefonbeszélgetések titkosságához való jogot garantálja és amelyet csak bírósági határozat írhat felül. Az utasítás-tervezet az operatív nyomozati tevékenységet szabályozó törvényt is megsérti.
 

Julij Taj, a Bartoliusz és társa ügyvédi iroda egyik vezetője szerint a tervezett utasítás nemcsak alkotmányba ütköző, de a személyes adatok védelméről szóló jogszabályt, valamint a büntető törvénykönyvet és a büntetőeljárási törvényt is sérti.
 

A Kommerszant cikke szerint Oroszországban több éve működik az úgynevezett operatív nyomozati intézkedések rendszere (SZORM). A 2008-ban elfogadott szabályozás szerint az oroszországi távközlési szolgáltatók kötelesek átadni ennek a titkosszolgálati szervnek a mobiltelefonszámokat és az előfizetők tartózkodási helyét, de eddig nem kellett rögzíteniük az adatforgalmat. Az adatrögzítő a VimpelCom számításai szerint évente 100 millió dollárba (körülbelül 21 milliárd forint) kerülne.

 

forrás: www.kommersant.ru/doc/2324684

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Hannover Messe 2024: A Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be

Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

2024. május 4. 17:02

Újabb rangos szakmai díjat nyert a Prologis!

A Prologis Park Budapest-Sziget II beruházás nyerte idén a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által életre hívott, „Év logisztikai fejlesztése” elismerést. A legkiemelkedőbb hazai logisztikai fejlesztéseket díjazó kitüntetést 2023 óta ítéli oda a szervezet 11 tagú testülete a közúti-, vasúti-, vízi-, légi- és intermodális fuvarozás, valamint a vámolási és raktározási területek meghatározó szereplői részére.

2024. május 4. 15:37

Egy napra az anyukák vették át a vezető szerepet a Yettelnél

Határozottság, konfliktuskezelés, problémamegoldó képesség és empátia: ezek a legfőbb vezetői tulajdonságok, melyek édesanyaként is elengedhetetlenek a magyarok szerint – derült ki a Yettel friss, országos, anyák napja alkalmából készített kutatásából. A mobilszolgáltató a vezetői kompetenciákat vetette össze az anyasághoz szükséges képességekkel, és az is kiderült, hogy tízből nyolc válaszadó szerint a gyereknevelés során tanult készségeket a munkavégzésben is lehet kamatoztatni.

2024. május 4. 13:55

Az AI a technológia jövője, a HONOR pedig úttörő benne

A technológia világában mostanában szinte minden a mesterséges intelligenciáról (AI) szól, a hírek egy része pedig riasztó jelleggel csapódik le: sokan munkák elvesztését, emberek által végzett szakmák megszűnését látják benne. 

2024. május 4. 12:14

A világ egyik legjobb egyetemével kötött partnerséget a Budapesti Metropolitan Egyetem

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) első és egyetlen magyar egyetemként írt alá hosszú távú partnerségi megállapodást az Arizona State University-vel (ASU), amely a Center for World University Rankings 2023-2024 szerint a világ legjobb egyetemeinek 1%-ába tartozik.  Ez a partnerség új lehetőségeket biztosít a METU-n tanuló magyar és külföldi hallgatók számára, és a magyar felsőoktatás nemzetközivé válásának következő lépcsőfoka lehet. A megállapodás alapján a METU jogosult használni a logója részeként a „powered by Arizona State University” megnevezést.

2024. május 4. 10:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55