Több száz milliárd spamüzenetet kapnak évente a kínai mobilhasználók

MTI Sajtóadatbank, 2013. november 9. 10:20

Évről évre több spamüzenet árasztja el a kínai mobilozók telefonjait, esetenként komoly összegű csalásoknak teret adva - állapítja meg egy friss jelentés.

A Sogou internetes keresőportál tanulmánya szerint csupán az idei év első hat hónapjában mintegy 200 milliárd nem kívánt reklám, vásárlási ajánlat, társkereső hirdetés és kedvezményes hitelajánlat érkezett sms-üzenet formájában a kínai mobiltelefonokra. A százmillió ilyen üzenet vizsgálatából kiderül: a spamek csaknem kétharmada reklám, amelyből átlagosan naponta legalább egy érkezik a felhasználók készülékeire.
 

A csaló üzenetek az összesnek alig két százalékát teszik ki, ugyanakkor 2013 első hat hónapja során több mint 30 millió jüan (egymilliárd forint) anyagi kárt okoztak a hiszékeny telefonálóknak. Az ilyen üzenetek gyakran egy "régi jó baráttól" vagy éppen a "főbérlőtől" érkeznek, akik kölcsönkérnek, illetve a lakbér új bankszámlaszámra való utalását szorgalmazzák.
 

A spamüzenetek mindenekelőtt a leggazdagabb és legnagyobb városok lakóit árasztják el, így Pekingben, a kelet-kínai Sanghajban és a dél-kínai Kuangcsouban kapnak ezekből a legtöbbet. Úttörő módon a tanulmány az üzenetek forrását is vizsgálta, ebből kiderül, hogy a legtöbb sms-szemét Kuangtung tartományból és Pekingből érkezik.
 

A spamek száma évről évre több tízmillióval nő, s a lakosok gyakran panaszkodnak a szolgáltatóknál, azok visszaszorítását követelve. A probléma kezelése ugyanakkor - mutat rá a Sogou - hosszabb távú erőfeszítéseket kíván, a hatóságok és a mobiltársaságok szoros és összehangolt együttműködését. A kínai központi televízió (CCTV) októberben ugyanakkor éppen azzal vádolta meg a három nagy kínai szolgáltatót, hogy maguk is részt vesznek a spamüzenetek közvetítésében, azért ugyanis fizetséget kapnak a magukat vagy termékeiket népszerűsíteni igyekvő vállalatoktól.

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Évente 8 milliárd forintot lopnak el bankkártyáinkról a kényelmünk miatt

A kényelmünk visz a vesztünkbe: az interneten gyorsan akarunk lecsapni egy-egy jó ajánlatra és nem törődünk a biztonsággal – ennek köszönhetően újra gyorsan emelkedik a bankkártyás csalások aránya és az az összeg is, amit az ügyfelek a visszaélésekben elvesztenek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel biztonságossá tudjuk tenni az internetes vásárlásainkat.

2024. április 29. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50