A Fujitsu új AI-alapú mélytanulási technológiája új megvilágításba helyezi a társadalom valós problémáit

forrás: Prím Online, 2017. május 26. 10:08

A Fujitsu frissen bemutatott áttörő jelentőségű mélytanulási fejlesztése rendkívül hatékony, új memóriaelosztási mechanizmust alkalmaz a mély neurális hálózatoknál (Deep Neural Network, DNN). 

A beszéd- és objektumfelismerést és kategorizálást végző AI-alkalmazásoknál széles körben használt neurális hálózatok működése rengeteg számítási erőforrást igényel, így komoly követelményeket támaszt a meglévő számítási infrastruktúrával szemben. A Fujitsu Laboratories of Europe új mélytanulási megoldása, a modellpárhuzamosítás képes arra, hogy automatizált, átlátható és könnyen kezelhető módon elossza a DNN memóriaigényét. Így további beruházások nélkül is jelentősen bővíthető a meglévő infrastruktúra nagyszabású AI-alkalmazásokhoz használható kapacitása.

 

„Az utóbbi években számos olyan új technológiai fejlesztés jelent meg, amely hardveres gyorsítással biztosítja az AI-alkalmazások mély neurális hálózatainak (DNN) kiépítéséhez szükséges óriási számítási kapacitást. A DNN számítási költségeinek folyamatos növekedése komoly kihívás, különösen, amikor a modellméret eléri azt a pontot, ahol már nem fér el egyetlen gyorsító memóriájában. Szélesebb és mélyebb neurális hálózatokra és finomabb kategorizálásra van szükség az AI új kihívásainak kezeléséhez. A megoldásaink erre a problémára közvetlenül reagálva, több gép között osztják el a DNN memóriaigényét. Technológiánkkal így kiterjeszthető a neurális hálózatok mérete, ami pontosabb és nagyobb DNN-modellek kidolgozását teszi lehetővé” – nyilatkozta Dr. Tsuneo Nakata, a Fujitsu Laboratories of Europe vezérigazgatója az új mélytanulási technológia előnyeiről.    

 

A memória elosztásához az új technológia ekvivalens hálózatokra bontja az önkényesen felépülő neurális hálózatok egyes rétegeit, és a rétegek egy részét vagy egészét több kisebb alréteggel helyettesíti. Az alrétegek úgy vannak kialakítva, hogy funkcionálisan ekvivalensek legyenek az eredeti rétegekkel, de számítási szempontból sokkal hatékonyabban lehessen végrehajtani őket. Mivel az eredeti és az új rétegek is ugyanabból a profilból származnak, az átalakított és elosztott új DNN tanulási folyamata megegyezik az eredeti DNN-ével, így nem okoz többletköltséget. 

 

A Fujitsu Laboratories of Europe behatóan tesztelte az új technológiát. Az új mechanizmust alkalmazta például a globális K+F közösség által széles körben használt Caffee nyílt forráskódú mélytanulási keretrendszerre. A megoldás több mint 90 százalékkal javította a memóriaeloszlást azzal, hogy az AlexNet teljes körűen csatlakoztatott rétegeit több NVIDIA GPU-vá alakította át. Hardverfüggetlen technológia lévén a megoldás képes arra, hogy egyszerre hasznosítsa a hagyományos processzorok és a jelenlegi illetve jövőbeni új hardvergyorsítók – pl. NVIDIA GPU-k, Intel Xeno Phi, FPGA-k, ASIC-ok és bármely egyéb, kifejezetten a mélytanulás számítási hatékonyságának növelésére fejlesztett alternatív hardverlapka –  számítási teljesítményét.

 

 

Ábra: A modellpárhuzamosítás segítségével automatikus, átlátható és könnyen kezelhető módon csökken és oszlik el a DNN memóriaigénye 

 

Az új megoldás alkalmazási területei lehetnek pl.: egészségügyi elemzések (pl. a cukorbetegség okozta ideghártyabántalom észlelése); műholdképek kategorizálása és elemzése; IoT-eszközök kiterjedt grafikonadatai; pénzügyi tranzakciók; közösségi hálózati szolgáltatások; természetes nyelv feldolgozása (amelynél nagyméretű mélytanulási modellekre van szükség az emberi nyelv teljes komplexitásának modellezéséhez és megismeréséhez); stb.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55