Elindította mobileszközös alkalmazását a meteorológiai szolgálat

MTI Sajtóadatbank, 2014. február 5. 07:44

Meteora néven elindította mobileszközökre kifejlesztett alkalmazását az Országos Meteorológiai Szolgálat - jelentette be Radics Kornélia főigazgató.

Kiemelte: az elmúlt hétvégén - amikor az ország nagy részén ónos eső veszélyeztette a közlekedést - is beigazolódott, vannak olyan időjárási helyzetek, amikor fontos az emberek pontos és időben történő tájékoztatása. A meteorológiai szolgálatnak hosszú idők óta a legfontosabb, hogy az emberek élet- és vagyonbiztonságának megóvása érdekében a veszélyes időjárási jelenségeket időben előre jelezzék. Ennek érdekében indították el most mobileszközökön futtatható alkalmazásukat is, amely folyamatosan aktuálisan tájékoztat a várható veszélyes időjárási jelenségekről.

 

Tölgyesi László, az informatikai és módszertani főosztály vezetője bemutatta, hogy az alkalmazás a hétvégi ónos eső idején hogyan jelölte az adott helyre vonatkozó piros figyelmeztetést és riasztást, valamint a várható csapadékot.

 

Mint mondta, a Meteora alkalmazás egy mobileszközökön futtatható óra, amely egyben időjárási információt is szolgáltat. A program használja a mobileszköz helymeghatározó és internetes adatelérési lehetőségeit, így a cellainformációk alapján meghatározza a használó helyzetét, és az adatkapcsolaton keresztül automatikusan letölti az Országos Meteorológiai Szolgálat számítógépéről az aktuális helyi riasztásokat, előrejelzéseket. Bekapcsolható egy mozgáskövetés funkció is, így arra a térségre is előre jelzi a veszélyes időjárási helyzetet, ahová éppen tart a felhasználó. Emellett más térségek időjárási viszonyait is meg lehet nézni a Meteora térképes nézetén.

 

Az óra telepítésével automatikusan működésbe lép a riasztási funkció. A mobileszköz helyzete alapján folyamatosan frissül az aktuális, hivatalos riasztás, amit az óra karimáján jelez. Emellett saját riasztás is beállítható egy időjárási jelenségre vagy egy küszöbértéket átlépő hőmérsékletre, csapadékra, illetve széllökésre, amit narancssárga óramutató jelez. A veszélyhelyzetek mellett a várható csapadékot is automatikusan jelzi az óra számlapja, a nyári szezonban a tavi viharjelzést is megjeleníti.

 

A Meteora az aktuális (saját) riasztásról, tavi viharjelzésről és figyelmeztető előrejelzésről értesítőt is küld a telefonra - mondta Tölgyesi László, hozzátéve: a program androidos okostelefonra, valamint táblagépre, okosórára is telepíthető.

 

Mint mondta, mivel a magyarországi okostelefonok 65 százaléka androidos, ezért először ezen a rendszeren indították el a fejlesztést, de tervezik a Meteora iOs és Windows Phone operációs rendszerekre optimalizált változatát is.

 

Fodor Zoltán, a repülésmeteorológiai és veszélyjelző osztály vezetője az MTI-nek azt mondta: az előrejelzésnek vannak korlátai, így soha nem lehet százszázalékos, de hozzátette: az elmúlt évtizedben rohamosan fejlődött a meteorológiai előrejelzés és fejlődni is fog.

 

Utalt rá, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzési rendszere 2006 februárjában indult el, s azóta többször változott. Jelenleg kétlépcsős veszélyjelzési rendszert használnak. Az első lépcső az adott és a következő napra szóló figyelmeztető előrejelzés, amely a következő 24-48 órában várható veszélyes időjárási jelenségekről szól. Majd a legfrissebb mérések, megfigyelések és modellinformációk alapján - általában fél-három órával az esemény bekövetkezése előtt adják ki a riasztást.

 

A veszélyjelzés - amely háromszintű lehet: citrom, narancs, piros - mindig valamilyen potenciális veszélyt jelent. A narancs és a piros jelzések - másodfok és harmadfok - valós veszélyt jelentenek, amelyek káreseményeket okozhatnak, és az emberek testi épségét veszélyeztethetik - emelte ki.

 

Fodor Zoltán kitért arra is, hogy riasztást öt időjárási jelenségre adnak ki: heves zivatarra, felhőszakadásra, hófúvásra, ónos esőre, viharos széllökésre. A többi hosszabb lefolyású eseményre - jelentős mennyiségű eső vagy havazás, extrém hideg, talaj menti fagy, hőség, tartós sűrű köd - csak figyelmeztetnek.

 

A meteorológiai szolgálat veszélyjelzési információi - a most bemutatott mobileszközös alkalmazás mellett - elérhetők a veszelyjelzes.met.hu oldalon.

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05