LCD vs. E Ink: ezért ne olvassunk tableten

forrás: Prím Online, 2014. november 7. 12:04

Sokan a mai napig tabletet választanak olvasáshoz, pedig az LCD kijelző nem optimális a komfortos olvasásélményhez, sok energiát fogyaszt és ráadásul a szemet is fárasztja. Az e-könyv olvasók által használt E Ink technológia azonban mindezekre a problémákra megoldást jelent.

Az LCD világos és színes képernyője elengedhetetlen az interneten való böngészés, filmnézés, játék élményéhez, azonban olvasás tekintetében számos hátránnyal rendelkezik a modern e-könyv olvasók által használt E Ink technológiával szemben. Több energiát fogyaszt, visszatükröződik, és a tévéhez hasonlóan fárasztja a szemet.

Az E Ink technológiával készült, speciális képernyők az LCD képernyőkkel szemben a nyomtatott papír hatását keltik, így teljes mértékben képesek szimulálni a papíralapú olvasást. Az E Ink kijelző fekete és fehér mikrogranulátumokkal töltött mikrokapszulákból áll. Amikor elektromos mező jön létre, a fekete vagy fehér granulátumok elmozdulnak, és így láthatóvá válnak az emberi szem számára.

 



„A belülről fénylő LCD kijelzőkkel ellentétben az E Ink képernyő kizárólag visszatükröződő fényt használ, csakúgy, mint az egyszerű papír” – világítja meg a két képernyő közötti legfontosabb különbséget a PocketBook közép-európai értékesítési vezetője, Maksym Zheleniak. „Emiatt az E Ink kijelzők teljes mértékben biztonságosak, hiszen a szemre való hatásuk olyan, mintha egy közönséges könyvet olvasnánk – vagyis órákon keresztül olvashatunk anélkül, hogy az megterhelő lenne” – tette hozzá a szakember.

Egy PocketBook által végzett kutatás szerint minden harmadik ember útközben olvas. Emiatt az e-könyv olvasók úgy lettek kialakítva, hogy a szabad levegőn is használhatóak legyenek. Az LCD képernyővel ellentétben az E Ink kijelző nem tükröződik vissza a napon, így a technológia lehetővé teszi a kényelmes olvasást tűző napfényben is.

Az LCD kijelzők frissítési gyakorisága jóval magasabb, mint az E Ink képernyőké – hiszen az utóbbiak csak a mikrogranulátumok elmozdítása során használnak fel energiát, de például ha filmet nézünk, ez az egyik legalapvetőbb követelmény. Ennek köszönhetően az E Ink kijelzővel rendelkező eszközöket nem kell gyakran feltölteni, akár heteken keresztül (5-10 ezer lapozásig) képesek működni egyetlen töltéssel. Egy átlagos e-könyv mérete 700 oldal, ami azt jelenti, hogy egyetlen töltés segítségével 7-14 darab e-könyv olvasható el. Hasonló körülmények között az LCD kijelzővel rendelkező eszközök maximum 2 napig képesek működni.

Fontos tehát, hogy különbséget tegyünk az e-könyv olvasó és a tablet között. Míg az előbbi egy kényelmes és biztonságos módot nyújt az olvasásra, addig az utóbbi a legmegfelelőbb a multimédiás tartalmak fogyasztására.
 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05