Legendás otthoni számítógépet adományoztak a Neumann Társaság múzeumának

forrás: Prím Online, 2019. december 7. 09:59

1977-es megjelenésekor az amerikai Tandy által gyártott TRS-80-as az Apple II és a Commodore PET mellett az egyik legsikeresebb személyi számítógép volt, hirdetéseiben a neves sci-fi író, Isaac Asimov ajánlotta a potenciális vásárlóknak, mint a hagyományos írógép fejlett alternatíváját.

A világ egyik első személyi számítógépének egy példányával gazdagodott a Neumann Társaság múzeuma: a TRS-80 volt a világ egyik első olyan otthoni számítógépe, amelyből már több százezer darabot értékesítettek világszerte. A TRS-80 közel 40 éves, de még mindig működőképes példányát egy jól ismert hazai informatikus, Biró István ajándékozta a Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállításának, és már meg is tekinthető a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában található állandó tárlaton.

 

A TRS-80 számítógépet eredetileg az Egyesült Államokban fejlesztették, a modellcsalád a Commodore PET és az Apple II mellett a 70-es évek második felének legsikeresebb otthoni számítógépe volt. A TRS-80 gépek arca a világhírű író, Isaac Asimov volt, ő ösztönözte például, hogy a felhasználók az írógépekről áttérjenek a szövegszerkesztők használatára. 

 

 

A rivális Commodore PET és az Apple II egy kései változata már korábban is megtalálható volt a szegedi informatikatörténeti tárlaton. A TRS-80 Model 1 egy vele kompatibilis monitorral, magnóval, illesztőegységgel, floppy meghajtóval, gépkönyvekkel és kézzel írt BASIC-programlistákkal együtt vált az állandó kiállítás részévé. A géppel kompatibilis magyar iskolaszámítógép, a HT-1080Z már korábban megtekinthető volt, és már a gyűjtemény részét képezi, de az állandó tárlatba később kerül majd be a TRS-80 egy házi építésű magyar klónja is.

 

A TRS-80-as most az állandó kiállításba került példánya meglehetősen kalandos úton jutott Magyarországra. Tulajdonosa, Biró István ausztráliai kiküldetésén szerezte be a gépet a nyolcvanas évek elején munkahelye, a Medicor számára, az elektronikus röntgengépek számítógépes továbbfejlesztésére. Konkrétan ezen a TRS-80-ason egy röntgengenerátor vezérlését automatizáló program készült, majd több alkalmazást, köztük vérképelemző programot is fejlesztett rá Biró István. Ez a maga korában úttörőnek számító program nagy sikert aratott a MedicAsia 1983 kiállításon, amelyen egyébként a Medicor volt az egyetlen kelet-európai kiállító. Biró István a Medicor-korszak után az IDG lapkiadó alapító igazgatójaként vált híressé, a Neumann Társaság tehetséggondozási programját pedig évek óta segíti önkéntesként, mint a Neumann János Nemzetközi Programtermék Verseny zsűritagja. A társaság idén Tarján-emlékéremmel ismerte el életművét.

 

Az ITK-ban a Neumann Társaság alapító közreműködésével vezetett közérdekű muzeális gyűjtemény, az Informatika Történeti Múzeum Alapítvány kollekciójának mintegy egyharmada látható, a további tárgyakat raktári körülmények között őrzik. A múzeum folyamatosan kap felajánlásokat a menedzserkalkulátoroktól a szekrény méretű mainframe gépekig. Az állandó kiállításba a jelentős magyar vonatkozású vagy az informatika világtörténete szempontjából mérföldkőnek számító típusok kerülnek be.

 

Az 1977 és 1981 között gyártott, eredeti TRS-80 Model 1 számítógépek 8 bites mikroprocesszorral, 4, illetve 16 kilobájt RAM memóriával, monokróm monitorral rendelkeztek, később ennek a gépcsaládnak fejlettebb változatai is megjelentek, beleértve a zsebszámítógépeket is.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Díjazták az építőipar „rocksztárját”

Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgatója vehette át az idei "Év Építőipari Személyisége" díjat. A szakember 30 éve képzi és inspirálja a szakembereket és az építőanyag kereskedőket, emellett támogatja a megrendelőket építési álmaik valóra váltásában. Legyen szó TikTok videóról, egy medence burkolásáról készülő oktatóanyagról, vagy ezer szakember motiválásáról egy konferencián, Markovich Béla mindenhol ott vagy és minden lehetőséget megragad, közvetlenül hozzájárulva az építőipar kultúrájának fejlődéséhez.

2024. március 29. 15:16

Térítésmentesen tanulhatnak nyelvet a tanárok

A hétköznapi élet során egyre több olyan impulzussal találkozunk, ami idegen nyelvhez kötött. Így vannak ezzel a pedagógusok is, akiknek a kezében páratlan lehetőség van: azok a tanárok ugyanis, akik még nem beszélnek angolul vagy németül, vagy esetleg magasabb szintre emelnék a nyelvtudásukat, esetleg csak gyakorolnák a kiejtésüket, bővítenék a  szókincsüket, térítésmentes nyelvtanulási lehetőséget tudhatnak magukénak. A KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modulja (IFM) ugyanis térítésmentes lehetőséget biztosít minderre a pedagógusoknak is, akik közül már több ezren használják a felületet.

2024. március 29. 13:30

Idén is a „Bajnokok" között a Schneider Electric

Zsinórban az ötödik évben kapott „Champion", vagyis „Bajnok" minősítést a Schneider Electric a Canalys kutatócég „Titans Channel Leadership Matrix" elemzésében. A vállalat az értékesítési csatornái folyamatos fejlesztése iránti elkötelezettségével, valamint a bevezetett programokkal és a partnereit támogató eszközökkel érdemelte ki az elismerést.

2024. március 29. 10:48

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05