Oroszország - elvesztett európai távközlési műhold

MTI Sajtóadatbank, 2002. november 27. 08:27
Ellentmondásos hírek érkeznek arról, hogy valóban végleg elveszett-e az Astra-1K típusú távközlési műhold, amelyet keddre virradó éjszaka a kazahsztáni Bajkonur orosz űrközpontból Proton-K hordozórakétával bocsátottak fel.
Az orosz űrhajózási hivatal, a Roszaviakozmosz több szakértője szerint a sikertelen pályára állítás után már nem lehet geostacionárius pályamagasságba emelni a műholdat, míg annak gyártója, a francia Alcatel Space képviselője arról számolt be, hogy kontroll alatt tartják az eseményeket és keresik a megoldásokat. Az Astra fellövését a műhold tulajdonosa, a luxemburgi székhelyű európai műhold-szövetség (SES) rendelte meg. Az Astra-1K mintegy 5 tonnás tömegével a világ legnehezebb műholdja.

A Roszaviakozmosz egyik szakértője szerint a problémák az úgynevezett parkolópályán következtek be, ahonnan az Astrának át kellett volna térnie az átmeneti, majd végleges pályájára. A hordozórakéta lépcsői kezdetben jól működtek: az elválasztó egység bizonyult irányíthatatlannak, ezért a műhold idő előtt vált le a Proton-K típusú hordozóról. A tervek szerint a Föld feletti, 36 ezer kilométer magasságú geostacionárius pályára kellet volna állítani a műholdat, de a hiba miatt az Astra 180-220 kilométer magasságú orbitális pályára került.

A hivatal másik képviselője, Konsztantyin Krejgyenko optimistábban nyilatkozott a fejleményekről: beszámolója szerint a műhold saját hajtóművekkel rendelkezik, és az orosz szakértők jelenleg azt tanulmányozzák, hogy ezek energiatartalékai elegendőek-e az objektum tervezett pályájának eléréséhez. Hasonlóan vélekedett az Alcatel Space specialistája is, aki azt közölte, hogy az Astra nem sérült meg a baleset során, és az optimális megoldások lehetőségeit hamarosan a műhold tulajdonosa elé tárják. Az Astra-1K nem csak televíziós adások, hanem rádiós, és mobiltelefonos frekvenciák továbbítására is alkalmas műhold.

Az elmúlt másfél hónapban az orosz űrhivatalnak ez már a második sikertelen műhold-fellövése: október 15-én az oroszországi pleszecki bázison történt baleset egy Szojuz-U hordozórakétával, amely ugyancsak egy európai Foton-M műholdat juttatott volna a kozmoszba. A balesetben akkor egy ember halt meg, nyolcan pedig megsebesültek.

Kulcsszavak: műhold távközlés

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59