Virtuális környezet Java alkalmazásokhoz

forrás Prim Online, 2007. augusztus 4. 08:49

A BEA Sytems megjelentette virtuális környezetek részére kialakított Java alkalmazásszerver-csomagját, a WebLogic Server Virtual Editiont, melynek segítségével az elosztott Java alkalmazások hatékonyan konszolidálhatók, s így használatukkal jelentős költségmegtakarítás érhető el - adta hírül az Alerant Zrt., a BEA-termékek magyarországi disztribútora.

Az erősen elosztott nagyvállalati IT-infrastruktúrában jelentős költséget takaríthatunk meg azzal, hogy a kisebb kapacitásigényű alkalmazásainkat közös hardverinfrastruktúrára telepítjük, vagyis konszolidálunk. Java alkalmazások esetén azonban, ha a virtualizációt hagyományos eszközökkel kívánjuk megoldani, a konszolidáció kevésbé hatékony. Ebben az esetben ugyanis a teljes alkalmazás stacket, beleértve az operációs rendszert is, annyi példányban kell futtatnunk, ahány virtuális környezetet szeretnénk kialakítani. Mivel egy Java program nagyrészt a Java virtuális gépre (JVM) épül, és az operációs rendszer szolgáltatásai közül csak nagyon keveset használ fel, ezért a hagyományos megoldás igen erőforráspazarló.

A BEA virtualizációs megoldása Java alkalmazások részére nyújt megfelelő környezetet. A hardver- és szoftverkörnyezetek összekapcsolását végző hypervisor réteg kialakításához a BEA a VMware ESX szerverét használja fel, mely közvetlenül, operációs rendszer nélkül fut a szervergépen. Az egyes virtuális környezetek erre a rétegre épülnek, s fontos elemük a Java virtuális gép. A BEA e feladatra hozta létre JRockit eszközének virtualizált környezetek számára kialakított változatát, a LiquidVM-t. Ez a Java virtuális gép operációs rendszer nélkül képes a hypervisoron futni, így a Java alkalmazások is közvetlenül a virtualizációs rétegen működnek. A BEA architektúra előnye, hogy teljesen elhagyja az operációs rendszert, mely a teljesítmény növekedését eredményezi. A Java virtuális motorhoz kapcsolódik a BEA WebLogic alkalmazásszerverének virtuális megoldásokhoz kialakított változata. A LiquidVM és BEA WebLogic Server együttesen alkotja a BEA WebLogic Server Virtual Edition termékcsomagját. 

A virtualizációs eszközök népszerűsége folyamatosan nő, előrejelzések szerint 2010-re az új szerverek akár 40 százaléka felhasználja majd ezt a technológiát. A virtualizációs megoldások előnye, hogy segítségükkel rugalmasan és rendkívül gyorsan, majdnem valós időben oldhatunk meg összetett feladatokat, és biztosíthatjuk a megfelelő erőforrást a nagyvállalatoknál meglévő nagy mennyiségű szolgáltatás számára. Mindezek miatt fontos szerepük van az egyre terjedő szolgáltatásorientált architektúrákban. 

Hardverelemek cseréje, bővítése esetén a virtuális környezeteket migrálhatjuk, és futásidőben emelhetjük át egy másik hardverre. Karbantartáskor, meghibásodáskor az adott virtuális környezet tovább működhet, míg a számítógép más részein folyik a munka. Megoldást jelent akkor is, ha meglévő alkalmazásunk környezete – például az operációs rendszer – nem fut az új, korszerű hardveren, hiszen a virtuális réteg tartalmazza a szükséges környezetet. Legfontosabb szerepe mégis a konszolidációban és az erőforrás-kihasználás optimalizálásában van. A vállalatoknál meglévő szerverek kihasználtsága tipikusan 10-20 százalékos, ami az alkalmazások és adatok mennyiségének növekedésével a gépparkok bővítését, s így az infrastrukturális költségek emelkedését eredményezi. Mivel a virtuális eszközök segítségével egy gépen több virtuális környezet is futhat, több erőforrást köthetnek le. Sokszor jelent problémát a szolgáltatások változó erőforrásigénye. A virtualizációs technológia használatával gyorsan allokálható bármely CPU vagy memória ahhoz a szolgáltatáshoz, melynek szüksége van erre.

A BEA Systems 2006 decemberében jelentette be virtualizációs termékstratégiáját, melynek első lépése a WebLogic Server Virtual Edition bevezetése. Célja, hogy átfogó termékkészletet nyújtson a virtualizáció területén, s így nagyságrendileg javítsa a Java környezetek kihasználtságát, teljesítményét és rugalmasságát.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Ezeket a munkaköröket válthatja ki a magyar cégeknél a mesterséges intelligencia

Az elmúlt években figyelemreméltó fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia, ami mára valamilyen formában szinte minden felhasználóhoz eljutott. Persze, ahogy az a nagy technológiai áttörések esetében lenni szokott, az MI megítélése is meglehetősen vegyes, valamint arról is megoszlanak a vélemények, hogy milyen gazdasági következményeket hoz magával és milyen hatással lesz a munkára. 

2024. május 9. 11:27

Új pályázatok segítik a hazai innovációk szellemitulajdon-védelmét

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vissza nem térítendő támogatás formájában 500 millió forint keretösszeggel hirdet felhívásokat hazai vállalkozások, kutatóhelyek, illetve magánszemélyek számára szellemi alkotásaik levédetésére, elősegítve azok hatékony hasznosulását akár a nemzetközi piacokon is. 

2024. május 9. 09:54

Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből. 

2024. május 8. 14:16

GKID-Mastercard Digitális Kereskedelmi Körkép 2024/I

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 8. 11:28

Új jelölés lesz a fenntarthatóság ismérve

Új minősítési kategóriát hozott létre a Siemens az EcoTech megjelöléssel, amivel az iparban, az energiaelosztásban használatos termékeinek fenntarthatósági jellemzőiről ad átfogó képet. Segítségével a vásárlók könnyen megtalálják a számukra egyszerre előnyös és környezetbarát megoldásokat.

2024. május 7. 17:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36