Autodesk: Digitális prototípus-készítés a gépészetben, gépgyártásban

Kovács Attila, 2008. január 24. 15:06

Ipari fellendülés érhető el az Autodesk új, digitális prototípus-készítési szoftver megoldásának alkalmazásával - hangzott el a 2D, 3D tervezői programcsomagjairól ismert amerikai cég mai budapesti sajtótájékoztatóján.

Jan Ferjencik regionális gépipari megoldások felelőse kijelentette: az Autodesk 25 éve tartó folyamatos innovációjának köszönhetően fejlesztette ki a Digitális prototípus-készítés megoldását, amely új távlatokat nyit a mérnöki hatékonyságban, és vezető pozíciót tölt be a gyártás (tervezés, prototipizálás) területén. Nemzetközi felmérések szerint a legjobban teljesítő gépipari vállalatok az Autodesk technológiájával mindössze feleannyi fizikai prototípust készítenek, mint az iparági átlag, termékeiket 58 nappal hamarabb juttatják piacra, a prototípusok elkészítésére fordított költségeik pedig 48%-kal alacsonyabbak, továbbá sokkal innovatívabb megoldásokkal állnak elő, mint a piac többi szereplője.

A gépipari vállalatokra (jármű-, gép- és műszergyártókra) manapság nehezedő egyre nagyobb nyomás kiváltotta kihívások kezelésének legjobb módja a Digitális prototípus-készítés módszere, amely segítségével lehetővé válik a tervek, a kialakítás és a működés gyártás előtti ellenőrzése. A koncepcionális, gépészeti és elektromos adatokat is integráló teljes digitális prototípus segítségével digitálisan, valósághű módon szimulálható a termék, így – a rendszerint költséges – fizikai prototípus elkészítése nélkül értékelhető és optimalizálható a terv és a funkcionalitás. Ferjencik szerint: "az élvonalbeli gyártók termékeik több mint 91 százalékánál be tudják tartani az árbevételre, a költségekre, a megjelenési határidőkre és a minőségre vonatkozó célkitűzéseiket. Ezek a cégek 22 százalékkal gyakrabban használtak csupán egyetlen digitális prototípust a fejlesztés minden szakaszában. Már azok a vállalatok is kimutatható költségcsökkentést értek el, akik mindössze egyetlen darabbal csökkentették a szükséges fizikai prototípusok számát: a termék bonyolultságától függően 7600 és 1 millió dollár közötti összeget takarítottak meg, és 14 héttel rövidebb időre volt szükségük a termék piaci bevezetéséhez.”

Magyarországi helyzet

A hazai gépipari vállalatok is komoly kihívásokkal néznek szembe - jelentette ki Humenyánszky Dénes, az Autodesk magyarországi disztribútora, a Tech Data Hungary gépipari megoldások üzletágvezetője. Mivel az ügyfelek megkövetelik a funkcionális modern kialakítást, emellett nem tolerálják a hibákat vagy a szállításban bekövetkező csúszásokat, a teljes üzletmenetről már a termék tervezési fázisában kell gondoskodni. A hazai gyártóknak szembe kell nézni olyan kihívásokkal, mint az  időhiány, a tervezés közben felmerülő változtatások és az összetett rendelés-kezelés, amelyben a digitális és a papíralapú terveket kell integrálni. Magyarországon jelenleg a 100 millió Ft árbevételt meghaladó gépipari cégek 34%-a használja a Digitális prototípus-készítés innovációját. Az utóbbi két évben látványosabbá vált ezen a téren is a piaci fejlődés, átalakulás: a digitális prototípuskészítés technológiáját használó, legjobban teljesítő gépipari vállalatok prototípus gyártási költségei 46%-kal csökkentek az utóbbi időben. Az új technológia segítségével a gépipari vállalatok még a megépítés előtt képesek virtuálisan elkészíteni, felfedezni és szimulálni a teljes terméket, a való világban nyújtott teljesítményét és megjelenését. A többszintű rendelés-kezelés megoldására a magyarországi vezető gépipari cégek egyre inkább alkalmazzák a digitális, mint a hagyományos, papíralapú kommunikációt egymás között a tervezés és a gyártás folyamata során. Humenyánszky három hazai Autodesk-ügyfél sikeres példáit hozta fel. A közepes méretű VentiFilt nagyméretű ventillátorok gyártáselőtti digitális tesztelését, az MSK összes adatának egy rendszerben való kezelését, a 35 fős Abrazív Kft. pedig láncos szállító és keverőgépek gyártásánál használja az Autodesk digitális prototípus-kezelési megoldását.

Esettanulmány


Szász András, az R-Design Studio Mérnök Iroda Kft. ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy az új Autodesk szoftverek üzletmenetre gyakorolt pozitív hatását a kft. is felismerte. A vállalat, 1:8 léptékű versenyző R/C autómodellekhez, a leghíresebb veterán autótípusokhoz gyárt kiváló minőségű karosszériákat és szerelvényeket. A kisebb mértékű alapanyag-felhasználás (a digitális prototípussal ellenőrizhető az anyagok teherbírása), az ugyanolyan tulajdonságú anyagok közül a költségkímélőbb kiválasztása, vagy a már megvásárolt összetevők hatékony felhasználása mind olyan részletek, amelyek a vállalat gazdaságosságát erősítik. További fontos momentum a gyártásban a termékek esztétikai értéke, amely napjainkban sokkal fontosabb szerepet játszik, mint valaha.


  
A digitális prototípus-készítést támogató Autodesk szoftver termékek a következők: Autodesk AliasStudio, Autodesk Showcase, Autodesk Inventor, AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, Autodesk Data Management.

Kulcsszavak: +céginfo Autodesk

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A MOL nyerte a funkcionális átalakítás nagydíját az SAP Quality Awards versenyen

Az üzleti transzformáció a folyamatosan változó környezetben elengedhetetlen. Az SAP éppen ezért immár tizennegyedik alkalommal díjazza azokat az üzleti átalakítást megvalósító vállalatokat, amelyek élen járnak a változásban, és jó példaként szolgálnak a sikeres bevezetésben. Az SAP Quality Awards egyik nagydíját idén a magyar MOL nyerte el. 

2024. május 13. 17:40

K&H: ismét a legjobb digitális bank Magyarországon

A K&H Csoport az egymást követő második évben, 2024-ben is elnyerte a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review „Legjobb Digitális Bank Magyarországon” díját. Az indoklásban a K&H innovatív digitális pénzügyek terén játszott úttörő szerepét emelték ki, különös tekintettel a világszínvonalú és könnyen kezelhető mobilbankra, valamint a hozzá kapcsolódó, a szektorban itthon elsőként beszédhanggal is és magyarul kommunikáló digitális pénzügyi asszisztensre, Kate-re. 

2024. május 13. 14:31

Az AI kutatja a kritikus ásványkincseket is

Közel 1 millió amerikai dollárral zárta az újabb befektetési körét a Beholder. Ennek köszönhetően lett az AI-alapú, kritikus ásványkincsek feltárásában élenjáró ukrán startup finanszírozója az EIT InnoEnergy, a Rockstart Energy és az STRT. A friss források bevonásával a vállalat felgyorsíthatja a kutatómunkáját és a mesterséges intelligencia-eszközeire alapozva segítheti a zöld energiaátmenethez szükséges kritikus nyersanyagok kitermelését.

2024. május 13. 11:30

K&H: négy lépésben a planetáris szuperintelligencia felé

Az emberi gondolkodáshoz hasonlóan működő gépi intelligencia megjelenését szakértők még igen távoli lehetőségként értékelik. Ugyanakkor az MI fejlődése gyorsuló ütemben zajlik. A valódi kérdés nem az, hogy mikorra válik valósággá ‒ hiszen itt van velünk, a mindennapok része. Sokkal inkább úgy kell feltenni a kérdést, hogy milyen fázisokon keresztül alakul ki, és a végén mit hozunk ki belőle mi, emberek – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

2024. május 12. 10:26

Copilot for Microsoft 365 már magyarul is

A Microsoft bejelentése szerint 16 újabb nyelvvel gyarapodott azon nyelvek száma, amelyeket a vállalat generatív mesterséges intelligenciára alapuló alkalmazása, a Copilot for Microsoft 365 támogat mind az üzleti, mind pedig az egyéni felhasználók esetében. A magyar is ezek között van.

2024. május 11. 13:43

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36