Húsvéti adattojás-halászat

Az öt legkülönösebb adathalászkészlet

forrás Prim Online, 2008. március 22. 10:02

Tudjuk, hogy nem mindegyik adathalász doktorált az adathalászatból, így néha érdekes és mulatságos kódrészletekre lehet bukkanni az interneten. Húsvét közeledtével a Symantec összeállította az adathalászkészletekben az utóbbi időkben látott legkülönösebb „húsvéti tojások” ötös toplistáját.

Százszámra található az interneten használatra kész adathalász-készlet. Március elején egy több mint 400 linket tartalmazó lista keringett a különböző levelező-listákon és fórumokon. Némelyik készlet különböző bonyolult parancsállományok összefésüléséből keletkezett, és egyszerre több márkát is képes utánozni, sőt néha még a kételemű felhasználó-azonosító módszereket is meg tudja kerülni. A nagy többség azonban csupán az eredeti webhely archivált és egy kis – az ellopott hitelesítési információkat egy e-mail címre elküldő – PHP-parancsállomány beillesztésével módosított másolata.

Az ötödik helyezett: A helyi képekre való hivatkozás

Az adathalászok néha nem ellenőrzik, hogy minden hivatkozást jól konvertáltak-e. A lustább csak megnézi a lapot a saját rendszerében, hogy jól jelenik-e meg. Sajnos ez a módszer nem mutatja meg, hogy néhány kép, bár jól jelenik meg, de a saját rendszerből töltődik be. Ennek az eredménye egy olyan adathalász webhely, ahonnan képek hiányoznak, viszont néhány információt elárul a támadóról.

Például:...img src=“file:///F:/Documents%20and%20Settings/doneminem***/Desktop/cgi-bin/formsloginb_files/fine_privati.gif...

A negyedik helyre került: az ún. „Saved from” (Innen mentett) linkek


Néhány eszköz, például az Internet Explorer a lap elmentésekor a webhelyet is hozzáteszi. Ez jó emlékeztető arra, hogy honnan is lett letöltve. Magától értetődik, hogy az ilyen „saved from” linkek egy adathalász webhelyen holtbiztosan utalnak a weblap csaló jellegére, és még a csaló weblap-magángyűjteményét is felfedhetik.

Például:...saved from url=(0055)http://163.XXX.YYY.ZZ/cloz/paypal/accountprocessing...

A harmadik helyre a rosszindulatú kóddal fertőzött adathalászkészletek kerültek


Aki a tűzzel játszik, könnyen megégeti magát, így aztán az adathalászat is kozmás egy kicsit. Az adathalászok gyakran kikapcsolják a vírusirtót a saját rendszerükben (már ha egyáltalán telepítettek ilyet), hiszen nem akarják, hogy legújabb teremtményük rögtön az örök bitvadászmezőkre kerüljön. Ez persze azt jelenti, hogy tudniuk kell, mit tesznek, hiszen a máshonnan származó veszélyek lesben állnak. Így aztán nem meglepő, hogy gyakran látunk fertőzött csaló HTML fájlokat vagy nemkívánatos kártevőt tartalmazó adathalászkészletet. Egy francia PayPal adathalászkészlet például a saját magát az adott könyvtár neve+.exe néven különböző könyvtárakba másoló W32.Rontokbro@mm család egyik változatával volt fertőzött. Persze azt is felmerülhet, hogy ez szándékos volt, de egy fertőzött adathalász webhely nem marad sokáig észrevétlen.

A második: a Google Analytics és a reklámcsíkok


Ha az adathalász egy eredeti webhelyet másol, általában mindent eltávolít, ami nem igazán szükséges azon, és ami elárulhatná a helyét, így a helyben tükrözött képeket is. Néhány támadó azonban teljesen valószerűvé akarja tenni művét (vagy csak nem gondol bele a dolgokba), és az összes reklámcsíkra mutató linket benne hagyja. Így aztán az átverés áldozatául esett cég még egy kis pénzhez is juthat a megjelenített reklámokból. Egyik-másik adathalász még a Google Analytics linkjeit is ott hagyja a weboldalon, így aztán a valódi cég később kielemezheti, honnan is kerültek az emberek a csaló webhelyre, és mennyire volt hatékony az átverés.

Az első hely pedig: a meggyőző hátsó ajtóké


A bevetésre kész adathalászkészletek igen nagy részének hátsó bejárata van. Ez azt jelenti, hogy a parancsállomány az összes begyűjtött hitelesítési információt egy másik, rejtett e-mail címre is elküldi. Így aztán adathalászok halásszák le az adathalászok fogását. Némely programozó megpróbálja igazán jól elrejteni a hátsó ajtót, például képnek álcázza, vagy JavaScripttel kavarja meg a kódot. A legfurcsább hátsó ajtó, amivel mostanában találkoztunk, egy base64-kódolású parancs volt, ami a dekódoláskor egy tömböt hozott létre, amelyet egy későbbi használatra szánt e-mail cím létrehozására használtak. A szerző megpróbálta meggyőzni az új adathalászt arról, hogy ne távolítsa el ezt a hátsó ajtót, mondván: „ez hasznára lesz az átverésnél”. De lehet-e hinni egy csaló szavának? Nem valószínű…

Kulcsszavak: Symantec security

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

A pénzügyi bűnözés jövője: miért kulcsfontosságú az információ-vezérelt kockázatkezelés?

Az utóbbi időben a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem jövőbeli keretrendszerének alapjaként, az információ-vezérelt kockázatkezelés kiemelten fontossá vált. A hagyományos kockázatkezelési módszerek elavultak, nem megfelelő eredményt hoznak és így komoly kockázatokat jelentenek a szervezeteknek – állapítja meg a Deloitte friss tanulmánya.

2024. május 17. 13:10

Érkeznek az Arctis Nova termékcsalád legújabb tagjai

A SteelSeries, az úttörő Arctis Nova headsetsorozat megalkotója, az eredeti esport márka, amely egyesíti a gaminget a kultúrával, és a gaming- és esport-perifériák világelső gyártója kibővítette az Arctis Nova termékcsaládot az Arctis Nova 5 sorozatú headsetek és a Nova 5 Companion App bevezetésével.

2024. május 16. 18:01

Az AGON by AOC bővíti az új G4 gaming termékcsaládot

Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – bemutatja a G4 sorozat legújabb tagjait az elismert AOC GAMING portfólióból, a 23,8 hüvelykes (60,5 cm) 24G4XE és a 27 hüvelykes (68,6 cm) 27G4XE modelleket. Az idén bemutatott, formabontó, lopakodó repülőgépek által inspirált dizájnnal rendelkező új G4 sorozat, a 24G4X és 27G4X állítható magasságú Full HD modellekkel, valamint a QHD Q27G4X modellel, már elérhető a piacon.

2024. május 16. 11:32

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59