Nyilvántartás készül a digitalizált kulturális javakról

MTI Sajtóadatbank, 2008. április 28. 10:29

Az év végére elkészülhet a közgyűjtemények digitalizált anyagának nyilvántartása, az adatbázis létrehozásának egyik célja, hogy a könyvtárakban, levéltárakban, múzeumokban folyó digitalizálási munka összehangoltabbá váljon.

Jelenleg ugyanis a nemzet kulturális vagyonát őrző intézményekben kevéssé összehangolt, szigetszerű digitalizálási munka folyik. Így például az Egri csillagok című regényt már vélhetően legalább tízszer digitalizálták különböző helyeken, míg Gárdonyi Géza más munkáit egyszer sem - mondta Dippold Péter, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgató-helyettese a XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, pénteken.

Kifejtette: a munka első fázisa az állapotfelmérés, amelynek alapján a tervek szerint az évégre elkészül az Országos Digitalizálási Kataszter. A digitalizált anyagok feltérképezésével párhuzamosan a közgyűjteményi szakmának az OSZK koordinálásával ki kell dolgoznia a nemzetközi szabványokhoz igazodó technikai szabályokat és rendezni kell a jogi környezetet is.

A 2013-ig tartó munka legfőbb szempontja, hogy a gyűjteményekben felhalmozott vagyon minél jobban hasznosuljon, hogy az információkhoz egy gyors és minőségi szolgáltatás, az úgynevezett Egységes Oktatási és Kulturális Felület (EKOF) révén a lehető legszélesebb kör hozzáférhessen.

Hozzátette: 2007-től kezdve hét éven át összesen 3,25 milliárd forint fordítható a kulturális értékek digitalizálására az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, a cél a közgyűjteményi vagyon átfedésektől mentes és sokoldalú felhasználást biztosító digitalizálása, megőrzése és publikálása.

"A hatalmas anyag digitalizálására nagyságrendekkel több pénz sem lenne elég, de nem is lenne túl sok értelme" - mondta Dippold Péter. Válogatni kell, elsősorban oktatási célra használható tartalmat kell előállítani, amelyet össze lehet kapcsolni a nemzetközi adatbázisokkal.

A költséghatékonyság is fontos szempont, magát a digitalizálási munkát ezért pályázat útján gazdasági társaságokkal érdemes elvégeztetni, mert így sokkal olcsóbb, mint minden egyes közgyűjteményt felszerelni a szükséges berendezésekkel és betanítani a munkatársakat - jegyezte meg az OSZK főigazgató-helyettese.

Kulcsszavak: könyv e-könyv könyvtár

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Copilot for Microsoft 365 már magyarul is

A Microsoft bejelentése szerint 16 újabb nyelvvel gyarapodott azon nyelvek száma, amelyeket a vállalat generatív mesterséges intelligenciára alapuló alkalmazása, a Copilot for Microsoft 365 támogat mind az üzleti, mind pedig az egyéni felhasználók esetében. A magyar is ezek között van.

2024. május 11. 13:43

Ilyen lesz az első, személyzet nélkül is működő magyar bolt

A tervek szerint már idén nyáron elindulnak az első távfelügyelt boltok Magyarországon. A technológia révén a hagyományos üzletek átalakítást követően személyzet jelenléte nélkül is nyitva tarthatnak, akár 24/7-es üzemmódban. 

2024. május 11. 12:01

A régiós pénzügyi vezetők harmada már teszteli a generatív AI megoldásokat

Közép-Európában már minden harmadik szervezetnek közvetlen tapasztalata van a generatív mesterséges intelligenciával, és mindössze a vállalatok négy százaléka várja passzívan, hogy a versenytársak tegyék meg az első lépést. A régióban négyből három pénzügyi vezető (73%) véli úgy, hogy az AI fontos a vállalatuk stratégiája szempontjából. A Deloitte legfrissebb CFO felmérése szerint a megkérdezett pénzügyi vezetők fele költségcsökkentést vár a mesterséges intelligencia bevezetésétől. 

2024. május 11. 10:22

360 fokos felmérést készített az IAB az influencerpiacról

Kik, milyen platformokon és hányan követnek ma influencereket? Mennyire tartják őket hitelesnek, és hányan vásárolnak terméket ajánlásaikra? Milyen típusai vannak az influencertartalmat fogyasztóknak? És a piaci szakemberek vajon mennyire látják hatékonynak az influenceres együttműködéseket?

2024. május 10. 20:41

Csúcstechnológiás cukormonitorozó rendszert vezet be itthon a magyar 77 Elektronika Kft.

A száz százalékban magyar 77 Elektronika Kft. új generációs, folyamatos cukormonitorozó rendszert vezet be itthon. A hazai piacon úttörőnek számító, magyar nyelven működő, egybeépített szenzor-távadó eszköz az eddiginél sokkal felhasználóbarátabb megoldást biztosít a diabéteszesek számára, amely a nap 24 órájában folyamatosan méri a szöveti cukorszintet. 

2024. május 10. 19:25

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36