Építészet és cyber-zenbuddhizmus

forrás Prim Online, 2008. augusztus 10. 12:50

Szélből, fényből, levegőből, egy algoritmus terve alapján, itthon csak a szűk IT-elit által használt eszközök felhasználásával „épül” idén a Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonja. A lenyűgöző látványvilágú virtuális épületet a japán-magyar-svájci doubleNegatives Architecture csapat „építi”. A team a valós térbe lépteti ki a virtuális valóságot, hogy egy a környezettel harmóniában együtt élő, ránk simuló víziót valósítson meg.

A világ legnagyobb presztízsű építészeti seregszemléjének magyar pavilonját idén egy nemzetközi team „építi”. Sota Ichikawa, Max Rheiner, Maróy Ákos és Kaoru Kobata a hagyományos építészeti megkötöttségeket fénysebességgel maga mögött hagyó, önmagát építő rendszert mutat be Velencében. A struktúra a generatív építészet jegyében az organikus építészeti stílust képviselő szecessziós pavilonnal szimbiózisban létezik, rendszerébe foglalja és újraértelmezi annak tereit.

A Corpora projekt alapját képező algoritmus nem egy végső tervet hoz létre: segítségével módszer született, mely végtelen számú megoldást képes generálni. Az elektronikus érzékelők előbb begyűjtik, majd jelekké alakítják a külvilág adatait – maga az építmény ezek hatására változik.

„Megadjuk a peremfeltételeket, a rendelkezésre álló teret, a csomópontok minőségét, ezek alapján a rendszer önmagát építi fel. A modell ugyanakkor a valós térben él, azzal szimbiózisban alakul. Helyi szintű döntések alapján szerveződik a virtuális építmény: a rendszer a szél irányát, a hangerősséget és a zajszintet jelekké alakítja át, és ezek hatására módosul az épület. A látogatókkal is interakcióban van, változik például a mozgásuk szerint is" – magyarázza Maróy Ákos, a dNA magyar tagja.

A Corpora című projekt keretében a kreativitás és a szerteágazó elméleti tudás mellett izgalmas technológiát használ a csoport. A dedikált direkcionális wifi-kapcsolat, a gigabit ethernet hálózat, a nagy teljesítményű számítógépek, távolról vezérelhető ip-kamerák mellett használt - egyébként katonai fejlesztés keretében létrejött - technológiával egy egész terület válik önszerveződő módon intelligenssé. A Corpora megvalósulása során negyven rendkívül gyors válaszidővel rendelkező zigbee-mote szenzor, azaz wireless mesh hálózati érzékelő gyűjti és egyben továbbítja a fény- és zajerősséget, a hőmérsékletet és a szélintenzitást mérő környezeti állomások adatait. A kiterjesztett valóságot, azaz a valós teret és az általa generált modellt real time kilenc nagy fényerejű projektor közvetíti. A vizualizáció a doubleNegatives Architecture által kidolgozott speciális, omnidirekcionális, szubjektív jellegű Super Eye projekcióval történik, amely a tér szokatlan átélésére ad lehetőséget. Mindezt azért, hogy olyan teret alakítsanak ki, amely teljes harmóniában van a bennünket körülvevő világgal.

A kiállítás a Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjában 2008. szeptember 14-től látható.

Kulcsszavak: építészet

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egyszerű Airpods-tisztítás és új vezetékes headset gamereknek

Neked is fejtörést okoz, hogy mivel tudnád Apple Airpods fülhallgatódat megfelelően és károkozás nélkül tisztítani? Vagy épp teljesen másban vagy, és azon agyalsz, hogy milyen gaming headsettel tudnál megszabadulni a késleltetéstől? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert a Sandberg most mindkét problémára elhozta a megoldást!

2024. április 28. 15:43

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Szemben a sztereotípiákkal: a nők, a tudomány jövőjének alakítói

Április negyedik csütörtökén az infokommunikációs szektor női szereplői előtt tisztelgünk. Az immár 15. éve ünnepelt Lányok az információ- és kommunikációtechnológiában (Girls in ICT) nemzetközi napja arra biztatja a fiatal lányokat, hogy merjenek nagyot álmodni és bátran helyezkedjenek el STEM*  vagy IKT**  szakmában. Idén a női vezetők és elengedhetetlen mentori szerepük kerül középpontba a világnapon, amely a Megoldások a holnapért résztvevőit is megihlette.

2024. április 27. 17:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50