Backup helyett lesz, ami lesz

Kevés cég gondoskodik az IT folyamatos működéséről

forrás Prim Online, 2009. február 15. 11:43

A hazai informatikai vezetők 70 százaléka legfontosabb megoldandó feladatának a váratlan rendszerleállások kiküszöbölését, az it-szolgáltatások folyamatosságának biztosítását tartja. Ennek ellenére a magyar kkv-k alig 20 százaléka rendelkezik katasztrófa-helyreállítási vagy magas rendelkezésre-állási megoldással − derül ki a Polygon Informatikai Kft. adataiból.

A szolgáltatásban komoly fennakadásokat és jelentős bevételkiesést könyvelhetnek el a vállalatok informatikai rendszereik váratlan leállásai miatt. Nem véletlen, hogy a pénzügyi szektorban ma már előírás az üzletmenet folytonosságának garantálása és a katasztrófa-helyreállítási tervek (Disaster Recovery Plan – DRP) készítése. A tapasztalatok szerint a tervezett leállások mellett ezeket az eljárásokat néhány évente „élesben” is használniuk kell a cégeknek – mondta a Polygon Informatikai Kft. üzletágvezetője. Gombos Judit hozzátette, a leállások leggyakoribb oka az áramszünetek és elektromos zavarok mellett még mindig az emberi mulasztás vagy szabotázs.

A hazai kkv-k 60-70 százaléka bár rendelkezik valamiféle mentési lehetőséggel, komoly célalkalmazás hiányában ennek használhatósága kérdéses. Ha sikeres is a helyreállítás, az gyakran napokat, akár heteket vesz igénybe, s jelentős adatvesztéssel jár. Szerencsére ma már minden vállalatméretre kínálnak testreszabott és megfizethető megoldást. A magas rendelkezésre állási megoldások piacvezetője, a Vision Solutions hazánkban is jelen van a kkv-szektornak fejlesztett Windows és AIX operációs rendszerekhez készített szoftvereivel − Double-Take, illetve EchoCluster néven.

Érzékeltetve a „házilagos” és professzionális mentések közötti különbséget; a Vision termékei például tartalmazzák az ún. CDP (Continuous Data Protection) funkciót, amellyel az adatbázisok, illetve rendszerképek akár másodpercre pontosan visszaállíthatók egy korábbi állapotba.

Bár a cégek méretével exponenciális arányban nő a leállással járó veszteség − a különböző iparágakban végzett amerikai felmérés szerint a vállalatoknak átlagosan egymillió dollárjába került informatikai rendszerük egyórányi váratlan leállása −, szinte biztos, hogy a kisebb, akár kéttucat felhasználót foglalkoztató vállalkozásoknak is jobban megéri egy párszázezer forintos megoldás kiépítése. A hazai számok ennél nyilván szerényebbek − fűzte hozzá Gombos Judit, ám ettől még igaz, hogy egy megfelelő háttérrendszer adott esetben már egy-két alkalommal behozza az árát. Főleg úgy, hogy a szoftverek automatizáltsága miatt a beruházás csupán egyszeri költséget jelent, működése közben humánerőforrást nem igényel.

Kulcsszavak: Polygon kkv

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

K&H: négy lépésben a planetáris szuperintelligencia felé

Az emberi gondolkodáshoz hasonlóan működő gépi intelligencia megjelenését szakértők még igen távoli lehetőségként értékelik. Ugyanakkor az MI fejlődése gyorsuló ütemben zajlik. A valódi kérdés nem az, hogy mikorra válik valósággá ‒ hiszen itt van velünk, a mindennapok része. Sokkal inkább úgy kell feltenni a kérdést, hogy milyen fázisokon keresztül alakul ki, és a végén mit hozunk ki belőle mi, emberek – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

2024. május 12. 10:26

Copilot for Microsoft 365 már magyarul is

A Microsoft bejelentése szerint 16 újabb nyelvvel gyarapodott azon nyelvek száma, amelyeket a vállalat generatív mesterséges intelligenciára alapuló alkalmazása, a Copilot for Microsoft 365 támogat mind az üzleti, mind pedig az egyéni felhasználók esetében. A magyar is ezek között van.

2024. május 11. 13:43

Ilyen lesz az első, személyzet nélkül is működő magyar bolt

A tervek szerint már idén nyáron elindulnak az első távfelügyelt boltok Magyarországon. A technológia révén a hagyományos üzletek átalakítást követően személyzet jelenléte nélkül is nyitva tarthatnak, akár 24/7-es üzemmódban. 

2024. május 11. 12:01

A régiós pénzügyi vezetők harmada már teszteli a generatív AI megoldásokat

Közép-Európában már minden harmadik szervezetnek közvetlen tapasztalata van a generatív mesterséges intelligenciával, és mindössze a vállalatok négy százaléka várja passzívan, hogy a versenytársak tegyék meg az első lépést. A régióban négyből három pénzügyi vezető (73%) véli úgy, hogy az AI fontos a vállalatuk stratégiája szempontjából. A Deloitte legfrissebb CFO felmérése szerint a megkérdezett pénzügyi vezetők fele költségcsökkentést vár a mesterséges intelligencia bevezetésétől. 

2024. május 11. 10:22

A munkavállalók véleménye alapján idén a Lufthansa Systems Hungária lett a hazai IT szektor legvonzóbb munkaadója

A magyar munkavállalók körében készített átfogó felmérés alapján az idei évben a Lufthansa Systems Hungária Kft-t választották hazánk legvonzóbb munkaadójának az IT kategóriában. A nagy presztízsű elismeréssel idén tizenegyedik alkalommal díjazták Magyarország legnépszerűbb munkáltatóit. A kapcsolódó felmérésből az is kiderült, hogy az IT szektor a dolgozók megítélése alapján továbbra is a legattraktívabb iparág Magyarországon.

2024. május 10. 12:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36