A TomTom elleni szabadalmi per vajon csak a kezdet?

MTI Sajtóadatbank, 2009. március 9. 10:14

Valószínűleg a Microsoft szabadalmi persorozatának csak a kezdetét jelenti a holland TomTom nevű, autós navigációs készülékeket gyártó vállalat elleni eljárás a brit ITPro magazin szerint.

A Microsoft azzal vádolta a holland vállalatot, hogy összesen nyolc szabadalmát sértette meg termékeivel.

Az ITPro szerint ezzel veszi kezdetét a Microsoft szabadalmi "háborúja", amelynek végső célja valójában a Linux. Bár a Microsoft még konkrétan nem támadta meg a Linuxot jogi úton, ugyanakkor a TomTom elleni perben felmerült, megsértett szabadalmak között kettő olyan is található, amelyet a Linux is használ. Ez a két amerikai szabadalom - amely a hosszú és rövid fájlnevek kezelésére vonatkozik -, amelyet a Microsoft még a FAT (File Allocation Table - Fájl Allokációs Tábla) rendszer kidolgozásánál védetett le.

A FAT tulajdonképpen nem más, mint a régi DOS és Windows 9x (Windows 95, 98 stb.) operációs rendszerek eredeti fájlrendszere. Valójában semmilyen zseniális technikai találmányról vagy innovációról nincs szó, ráadásul a FAT 32 bites változata (FAT32) óta az eredeti rendszer már elavult. A FAT-et napjainkban leginkább digitális rendszerekhez (például: digitális kamerák) vagy SD kártyákhoz használják, mivel együtt tudnak működni a Windowszal.

A FAT-rendszert emellett bizonyos Linux-alapú felhasználói programok is kezelik, hogy használni lehessen bizonyos Windowsos hálózatokat. A TomTom navigációs program arra használta a FAT-et, hogy adatokat közvetítsen SD-kártyák és más, Linux-alapú navigációs programok között.

Steve Ballmer, a Microsoft vezetője a közelmúltban kijelentette: a Linux készítői a "mi szellemi tulajdonunkat" használják, és egész pontosan 235 szabadalmat sértettek meg. Ezért arra lehet számítani, hogy a Microsoft szabadalmi perek sorát indítja majd el, illetve az igazi ellenségének a Linuxot tartja.

Egyedül a Linux jó kapcsolatai révén várható, hogy a redmondi cég mégsem megy nyíltan a Linuxnak. Mivel a Suns Microsystems, az IBM, a HP és az SGI is a Linux nagy támogatói közé tartoznak, ezért a Microsoft megütheti a bokáját, ha nagyon nyíltan támadja a rivális operációs rendszert, ugyanis az említett cégek is birtokolhatnak olyan szabadalmakat, amelyeket maga a Windows "sértett meg" saját működése révén.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Térítésmentesen tanulhatnak nyelvet a tanárok

A hétköznapi élet során egyre több olyan impulzussal találkozunk, ami idegen nyelvhez kötött. Így vannak ezzel a pedagógusok is, akiknek a kezében páratlan lehetőség van: azok a tanárok ugyanis, akik még nem beszélnek angolul vagy németül, vagy esetleg magasabb szintre emelnék a nyelvtudásukat, esetleg csak gyakorolnák a kiejtésüket, bővítenék a  szókincsüket, térítésmentes nyelvtanulási lehetőséget tudhatnak magukénak. A KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modulja (IFM) ugyanis térítésmentes lehetőséget biztosít minderre a pedagógusoknak is, akik közül már több ezren használják a felületet.

2024. március 29. 13:30

Idén is a „Bajnokok" között a Schneider Electric

Zsinórban az ötödik évben kapott „Champion", vagyis „Bajnok" minősítést a Schneider Electric a Canalys kutatócég „Titans Channel Leadership Matrix" elemzésében. A vállalat az értékesítési csatornái folyamatos fejlesztése iránti elkötelezettségével, valamint a bevezetett programokkal és a partnereit támogató eszközökkel érdemelte ki az elismerést.

2024. március 29. 10:48

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05