Negyvenezer kép a Magyar Digitális Képkönyvtárban

MTI Sajtóadatbank, 2009. június 16. 09:02

Elindult a Magyar Digitális Képkönyvtár (MDK), amely a magyar könyvtárakban őrzött gazdag képanyag hozzáférhetőségét célozta meg.

Az indulás pillanatáig 48 intézmény mintegy negyvenezer képet, köztük fényképeket, plakátokat, térképeket, okleveleket, kéziratokat töltött fel a www.kepkonyvtar.hu-ra. A prokjektet gondozó Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) szerint az adatbázis gyorsan növekedni fog.

Az MDK-t hétfőn mutatta be Budapesten Monok István, az OSZK főigazgatója, Bánkeszi Katalin, az OSZK címzetes igazgatója, a projekt vezetője, valamint Schneider Márta kulturális szakállamtitkár. Utóbbi átadta Monok Istvánnak a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét is, mert a főigazgató március 15-i ünnepségen nem tudott részt venni.

"Hosszú folyamat végére jutottunk, tavaly ősz óta folyik a rendszer kialakítása" - mondta Bánkeszi Katalin az MTI-nek. Mint felidézte, a technikai hátteret abból a 80 millió forintból hozták létre, amelyből az OSZK-nak a hazai közkönyvtárak koordinációs központjává kell válnia. Az igazgató kitért arra, hogy létre kellett hozniuk egy nagy, biztonsággal működő tárhelykapacitást, ami a digitális képkönyvtár működésének is alapfeltétele volt. Szerinte elsősorban annak a 48 hazai könyvtárnak köszönhető a MDK elindulása, amelyek összefogtak, hogy szabadon hozzáférhetővé váljanak a tulajdonukban lévő képanyagok. Az OSZK nemcsak a közös archívum megvalósítója, hanem egyike a beadó könyvtáraknak is.

Schneider Márta arról beszélt, hogy az MDK pályázatát 2008 tavaszán írta ki az OKM. A célra tavaly 218 millió forintot különített el a szaktárca, és a program folytatódni fog, igaz, kisebb összeggel; az idén 18,5 millió forintot szán a minisztérium a könyvtári képanyagok digitalizációjára.

A szakállamtitkár kiemelte: a legnagyobb mennyiséget a Szegedi Tudományegyetem könyvtára adta be, mintegy 9200 darab fényképet, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár 4000 képet, a Magyar Természettudományi Múzeum pedig 4200 fényképet töltött fel különböző gyűjtőexpedícióiról. Mint elhangzott, a vállalkozás akkor lehet igazán sikeres, ha a képállomány állandóan növekszik, ezért az OKM minden digitalizációra kiírt pályázat feltételeként fogja szabni, hogy "a pályázó szolgáltasson a digitális képkönyvtárnak".

Monok István elmondta, hogy a projekt elindulása azért is fontos pillanat, mert az MDK az első "kész terméke" a 2009-2013 közötti időszakra készített stratégiai tervben vállaltaknak. Szerinte a XX. században bekövetkezett "mediális változások" indokolják az ilyen típusú közgyűjtemények létrehozását, amely - mint fogalmazott - önálló intézményként fog működni.

A főigazgató "határozott és gyors" digitalizációt sürgetett, amelyhez az OKM-től és a magánszektorból is remél forrásokat. Kiemelte: a digitalizáció jóval sokrétűbb munka a "szkennelésnél", hiszen a képekhez tartozó "metaanyagot", azaz lexikális ismeretanyagot is elő kell állítani. Monok István leszögezte: a weblapon található adatbázis nem "szabad préda", tehát kereskedelmi célú felhasználásra a jogtulajdonos könyvtárakhoz kell fordulni. Viszont ideális lehet doktori disszertációk, szakdolgozatok képanyagának a megszerzésére, hiszen magáncélra ingyenesen lehet használni az adatbázist.

Bánkeszi Katalin ismertette a weblapot, amelyen például témakörök, lelőhelyek és kulcsszavak szerint is lehet keresni. Az alapvetően oktatási célokat szolgáló site ugyanakkor kiegészül népszerű szolgáltatásokkal is, például a képeket el lehet küldeni képeslapként is, valamint a kisebbeknek puzzle-t is készítettek.

A projektvezető kifejtette: a site célja az is, hogy a figyelmet az "őrzőkönyvtárakra" irányítsák, így minden egyes képnél megjelenik annak lelőhelye, valamint az ott használható digitális szolgáltatások listája. Bánkeszi Katalin fontosnak tartotta, hogy a szükséges infrastruktúrával nem rendelkező kisebb intézmények számára is lehetővé válik, így az általuk őrzött értékes dokumentumokat a nagyközönség digitális formában is elérheti.

A Magyar Digitális Képkönyvtárban olyan szoftvereket alkalmaztak, amelyek segítségével számos távoli képadatbázis is elérhető, így azok is, amik közvetlenül nem kerültek az MDK archívumába; ilyen például az Europeana, az európai digitális multimédia-könyvtár.

Kulcsszavak: könyvtár fotó

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

Buszos útdíjfizetés – az első időszak tanulságai

A legtöbb busz a legkevésbé szennyező kategóriába tartozik, a külföldi járművek az autópályákat használják, míg a hazai személyszállítók harmada inkább az olcsóbb útvonalakat választja és a legtöbb vállalkozás felismerte, hogy a használatarányos útdíjfizetés kényszerét minőségbiztosítási fejlesztésekre is lehet használni – ezek a legérdekesebb megállapítások az útdíjfizetés bevezetése óta eltelt időszakból.

2024. május 17. 17:30

Újfajta trendek az irodában

A pandémiát követő időszak jelentős változásokat hozott a vállalatok irodaterületekkel kapcsolatos felfogásában, nagy hangsúlyt helyezve a vállalati kultúra és a produktivitás erősítésére az irodai jelenléten keresztül. A hibrid munkamódok trendje, amely a COVID-19 világjárvány idején nyert lendületet, fokozatosan visszaszorulóban van. A vállalkozások egyre inkább felismerik az irodaterek értékét az együttműködés, a tudásmegosztás és a vállalati kultúra erősítésében.

2024. május 17. 11:33

Új elnökségi tagokat választott a Magyar Marketing Szövetség

A szakma meghatározó szervezete, a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) május 15-én, a Haris Parkban szervezte tisztújító közgyűlését, amelyen a tagok kibővült, immár 18 tagú Elnökséget választottak, amelyben továbbra is a hazai marketing és kommunikációs szakma meghatározó döntéshozói, illetve szereplői kaptak helyet. 

2024. május 17. 09:54

Jön az év legnagyobb innovációs és startup fesztiválja

A 2015-ben indult Startup Safari Budapest hazánk egyik legnagyobb startup konferenciájaként idén ismét megnyitja kapuit, június 11-én 12 helyszínen közel 100 előadással és interaktív programmal várja az érdeklődőket, melynek során számos hazai szakember mellett nemzetközi előadókkal élőben is lehet majd találkozni és kérdezni tőlük. Nemcsak üzleti, hanem mélyebb technológiai és innovációs témákkal foglalkozik az esemény, angol és magyar nyelven egyaránt.

2024. május 16. 19:47

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59