Túszul ejtett adatok

forrás Prim Online, 2010. január 26. 17:40

A közelmúltban felbukkant DatCrypt trójai program csak váltságdíjért cserébe ad újra hozzáférést saját adatainkhoz ­– és könnyen lehet, hogy még hálásak is leszünk érte. Az adatok túszul ejtése nem új keletű dolog a kiberbűnözők köreiben, de a napjainkban felbukkanó DatCrypt trójai program ezt úgy teszi, hogy az áldozatok sokszor észre sem veszik, hogy csalás áldozatai lettek.

Az F-Secure cég kutatási vezetője, Mikko Hypponen elmondta, hogy ha a W32/DatCrypt trójai megfertőzi a számítógépet, akkor számos fájl, mint például a Microsoft Office dokumentumok, videó, zene és kép fájlok a felhasználó számára „hibásnak” tűnnek, da valójában a fájlokat a DatCrypt titkosította. Ezután a kártevő egy hitelesnek tűnő Windows üzenetet küld, melyben tanácsolja a felhasználónak, hogy a fájlok helyrehozására töltse le és indítsa el a „Data Doctor 2010” nevű programot. 

Ha az alkalmazást letöltöttük és elindítottuk, egy olyan üzenet fogad minket, hogy „a nem regisztrált változat csak egy fájlt tud kijavítani”. A többi fájl javításához – valójában dekódolásához – meg kell vásárolni a terméket 89.95 dollárért. Ha kifizetjük a pénzt, a szoftver újra hozzáférést engedélyez a fájlokhoz. 



Mikko Hypponen így folytatja, „Ez a trójai program nagyon megtévesztően működik. A felhasználó megkönnyebbül, hogy visszakapta adatait és így nem veszi észre, hogy tulajdonképpen a saját fájljaiért fizetett váltságdíjat. Az is könnyen előfordulhat, hogy ezek után még ismerőseinek is ajánlani fogja ezt a kitűnő adathelyreállító terméket. Hasonló ransomware (váltságdíj követelő) trükköket használt a File Fix Pro alkalmazás is az elmúlt évben.”

Ezek a bűnözői módszerek csak abban az esetben működhetnek, ha a felhasználó nem tart biztonsági másolatot fontos adatairól egy másik helyen. Az F-Secure mindenkinek ajánlja, hogy készítsen rendszeresen biztonsági mentést fontos adatairól cserélhető adathordozóra (CD, DVD vagy USB pendrive), vagy online megoldásokkal, mint például az F-Secure Online Backup.

Kulcsszavak: F-Secure security

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Az elsők között vezette be Magyarországon a Diagon az SAP felhő alapú megoldásait

Bár a rendszerszintű felhős megoldásokat sok cég még óvatosan kezeli, a labordiagnosztikai reagensek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Diagon Kft. az elsők között vágott bele Magyarországon a valódi, felhő alapú fejlesztésbe, és vezette be az SAP újgenerációs vállalati rendszerét, az SAP S/4HANA-t, melynek bevezetését a Kontron Hungary Kft. végezte. Az elavult, szétaprózódott rendszer egységesítése sztenderdizált folyamatokkal, költséghatékonyan valósulhatott meg adatvesztés nélkül.

2024. április 29. 14:41

Évente 8 milliárd forintot lopnak el bankkártyáinkról a kényelmünk miatt

A kényelmünk visz a vesztünkbe: az interneten gyorsan akarunk lecsapni egy-egy jó ajánlatra és nem törődünk a biztonsággal – ennek köszönhetően újra gyorsan emelkedik a bankkártyás csalások aránya és az az összeg is, amit az ügyfelek a visszaélésekben elvesztenek. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel biztonságossá tudjuk tenni az internetes vásárlásainkat.

2024. április 29. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55