Kvízjátékban szerepel az IBM szuperszámítógépe

Milkovits Gábor, 2010. június 19. 12:21

Az IBM Watson névre hallgató szuperszámítógépe ősztől az eddigi legsikeresebb játékosok ellen száll ringbe a legnépszerűbb amerikai kvízjátékban, a Jeopardy-ban.

A valódi kihívás abban rejlik, hogy ezúttal nem matematikai jellegű feladatban, például egy sakkjátszmában verseng a számítógép az emberi elmével, hanem az élő nyelvvel kell megbirkóznia. Ez azt jelenti, hogy nem csupán száraz tényeket és adatokat kell ismernie, hanem kezelnie kell tudni a szóvicceket, a humort, az utalásokat és a különböző hétköznapi beszédfordulatokat is. A masinát három éven keresztül készítették föl a megmérettetésre és az utóbbi hónapokban emberekkel való versengésben is tesztelték.

A Watson-terv része az IBM hosszú távú mesterséges intelligencia fejlesztési projektjének, azaz nem csupán a tévés vetélkedő fődíjára pályáznak. A fejlesztés rövidebb távon arra irányul, hogy az emberi beszédet és az élő nyelvet jobban kezelő szoftvereket, például keresőket lehessen alkotni.

A „Jeopardy” (jelentése: „kockázat”) évtizedek óta a legnépszerűbb televíziós kvízjáték a tengerentúlon. Egyedisége abban rejlik, hogy nem kérdésekre kell válaszolni benne, hanem fordítva, a válaszokhoz kell kitalálni a megfelelő kérdést (pl.: 42 – Mi az élet értelme?). 

Kulcsszavak: IBM szuperszámítógép

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egyszerű Airpods-tisztítás és új vezetékes headset gamereknek

Neked is fejtörést okoz, hogy mivel tudnád Apple Airpods fülhallgatódat megfelelően és károkozás nélkül tisztítani? Vagy épp teljesen másban vagy, és azon agyalsz, hogy milyen gaming headsettel tudnál megszabadulni a késleltetéstől? Akkor érdemes továbbolvasnod, mert a Sandberg most mindkét problémára elhozta a megoldást!

2024. április 28. 15:43

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Szemben a sztereotípiákkal: a nők, a tudomány jövőjének alakítói

Április negyedik csütörtökén az infokommunikációs szektor női szereplői előtt tisztelgünk. Az immár 15. éve ünnepelt Lányok az információ- és kommunikációtechnológiában (Girls in ICT) nemzetközi napja arra biztatja a fiatal lányokat, hogy merjenek nagyot álmodni és bátran helyezkedjenek el STEM*  vagy IKT**  szakmában. Idén a női vezetők és elengedhetetlen mentori szerepük kerül középpontba a világnapon, amely a Megoldások a holnapért résztvevőit is megihlette.

2024. április 27. 17:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50