Átadta uniós támogatással fejlesztett portarendszerét az agilis Alvicom

forrás Prim Online, 2010. december 9. 08:20

Sajtótájékoztatón jelentették be szerdán (december 8-án) az Alvicom Kft. vezetői, hogy átadták az uniós támogatással fejlesztett automatikus portarendszerüket, amely a teherszállító járművek automatikus ki- és beléptetését, a szükséges információk (pl. szállított anyag mennyisége) automatikus gyűjtését és az adatok automatikus továbbítását (további elszámoló rendszerek felé) teszi lehetővé.

Az 1996-ban alapított és azóta lineárisan fejlődő – 2010-ben 850 milliós bevételt termelő - Alvicom az elmúlt években azzal teremtett nevet magának, hogy új módszereket vezetett be a fejlesztésben és a szoftver-tesztelésben. A cég az utóbbi témakörben még egy szakkönyvet is megjelentetett, sőt, minősített tesztmérnök képzést is indított. A szakértő tesztelés minőségi változásokat hozhat a programok teljesítményében, hisz nem csupán a konkrét szintaktikai és esetleg szemantikai hibák megkereséséről van szó, hanem egyfajta szoftver auditról is, amely a szoftver átvilágítása során az amúgy működőképes termék esetén is megtalálja a jobbítás lehetőségeit, a szoftverben meglévő tartalékokat. Ennek révén sikerült az Alvicomnak például jelentősen felgyorsítani az MKB Bank számlakezelő rendszerét, vagy az AEGON biztosító internetes ajánlat-kiszolgálási folyamatát.

A fejlesztés területén azért érezték szükségesnek a megújulást és az elmozdulást az úgynevezett agilis programfejlesztés irányába, mert a nagyvállalati IT_projektekre jellemző fix ár, fix terjedelem, fix határidő nem szolgálja sem a megrendelő, sem a kivitelező érdekeit. A mai dinamikusan változó világban nagyon nagy megkötés, hogy a pontos árkalkulációhoz részletes és végleges specifikációt kell készíteni, s ezzel együtt az eredmény többnyire késve, a tervezettnél drágábban születik csak meg, s elkészüléskor már nem is jelent piaci előnyt. A projektek mozgatóereje ebben a rendszerben a közös kiszolgáltatottság, és nem a közös cél. Az agilis módszertan ezzel ellentétben nem tekinti szentírásnak az eredeti megrendelői célt, azt a megrendelő menet közben is módosíthatja, de rugalmas az árképzés terén is. Annak érdekében, hogy a folyamatosan módosuló projekt és a ráfordítások mégse tegyék végtelen történetté a szoftverfejlesztést, az agilis programfejlesztés sok kis lépésre, rövid iterációkra épül. A folyamatos kontroll fenntartásához az úgynevezett scrum módszert alkalmazzák, amely naponta veszi számba minden egyes közreműködő esetében az elvégzett és az elvégzendő feladatokat. A hagyományos projekttervezéstől való eltérés persze kölcsönös bizalmat követel meg, amit az Alvicomnak sikerült kiépíteni több nagy piaci szereplővel. Most ezzel módszerrel készülnek a Nokia Siemens Networks, a Raiffeisen Bank Zrt. számára készülő szoftverfejlesztések, de így készülnek az Alvicom belső projektek is.

Ezzel a módszertannal készült a sajtótájékoztatón részletesen ismertetett Alvicom Automatikus Portarendszer is, amely a Xella Magyarországnál kezdte meg próbaüzemét, ahol az alapanyag szállítások automatikus mérése, adminisztrálása a feladata. Természetesen az automatizmus nem jelenti azt, hogy az ember nem avatkozhat be a folyamatba, mindig van olyan kivétel, ami nem illik a sorba, ilyenkor a porta személyzetét a rendszer adminisztrációs felülete alternatívákkal segíti a folyamat menedzselésében.

Az Alvicom Automatikus Portarendszer fő újdonságtartalma az integrációban rejlik. Egyetlen rendszerbe sikerült integrálni a porta összes lehetséges modulját, ideértve a beléptetéshez elengedhetetlenül szükséges mérlegelést, sorompókat, jelzőlámpákat, érzékelő hurkokat, rendszámfelismerő kamerarendszert, megfigyelő kamerákat, de ide tartoznak az esetleges kártyaleolvasók is. Az integrációba tartozik a vállalatirányítási és termelésirányítási rendszerhez való illeszthetőség is. A rendszer egyik legnagyobb erőssége az, hogy a szoftvermodulok a lehető legnagyobb mértékben előkészítettek más megrendelők igényeihez való testre szabásra is.

A Xellánál működő mérlegporta az Alvicom Automatikus Portarendszer egy speciális alkalmazása. Ez is mutatja, hogy a szoftverrendszer nem kész dobozszoftver, inkább egy mag, amely a további alkalmazások fejlesztési idejét lerövidíti, hiszen más-más megrendelőnél más-más lehet az a vállalatirányítási, ügyviteli rendszer, amellyel ezt a megoldást integrálni kell, és mindenütt mások a megrendelőre jellemző speciális feladatok. Üzleti potenciált az Alvicom például. az építőipari vállalatokban lát, remélve, hogy azok előbb utóbb kikerülnek jelenlegi válságos helyzetükből. A termék ugyanakkor hasznos lehet minden nagy nyersanyagigényű és nagy késztermék forgalmú vállalat számára, amelyeknél kiemelt jelentőségű a nyersanyagok gyors és költséghatékony beszállítása és a késztermékek kiszállítása.

Az Alvicom Automatikus Portarendszer az Európai Unió által társfinanszírozott, nagyjából 47 milliós projekt, amelyet egy éven át fejlesztettek, s 45%-os projekttámogatásban részesült.
 

Kulcsszavak: Alvicom

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

Tizenegyedik alkalommal díjazták Randstad Awarddal hazánk legnépszerűbb munkáltatóit. A magyar munkavállalók véleménye szerint idén a LEGO a legvonzóbb hazai munkáltató, a BT (British Telecommunications) lett a második, a harmadik helyen pedig a Mercedes-Benz végzett. 

2024. április 29. 11:38

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Az AI és a fenntarthatóság területén nő az igény leginkább a munkavállalókra

A gyors technológiai fejlődés, a fenntarthatóság iránti fokozódó igény korszakában bizonyos munkaterületek jóval keresettebbé válnak. Az ezekkel a szakismeretekkel rendelkező munkavállalók iránti kereslet a magyar munkaerőpiacon is egyre növekszik. A Munkahelyeink.hu összegyűjtötte a kapcsolódó pozíciókat, illetve azt, hogy mire van szüksége a munkavállalóknak, hogy megszerezhessenek egy ilyen állást.

2024. április 27. 10:21

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50