Ismerd fel a rossz webcímeket!

Tanítójáték gyerekeknek és felnőtteknek

forrás Prim Online, 2010. december 14. 17:17

Az internetes bűnözők egyik kedvelt fogása, hogy meghamisítanak jól ismert weboldalakat, majd ezeken keresztül megszerzik a gyanútlan látogatók személyes adatait és jelszavait. De vajon képesek vagyunk felismerni a hamis webcímeket? Az ESET magyarországi képviselete oktatójátékot készített nekünk.

Ön szerint a magyar felhasználók hány százaléka tudja, hogy a hxxp://www.otpbank.hu@livexxx.ru egy adathalász oldalhoz tartozhat, és a hxxp://94.102.63.90/ingyen_jatek hivatkozást sem kellene lekattintani? Csiszér Béla, az ESET magyarországi képviseletét ellátó Sicontact Kft. ügyvezetője szerint nem sokan.

„Az adathalászat azért veszélyes, mert megtéveszti a felhasználókat. Egy hamis e-mail nem tartalmaz kártékony kódot, csupán egy linket. Így annak ellenére, hogy adathalászat elleni védelmet már szinte mindegyik biztonsági szoftvercsomag kínál, az ilyen linkeket még a kiváló vírusirtó szoftverek sem ismerik fel minden esetben. Amikor a felhasználó egy ilyen, álcázott linkre kattint, egy olyan weboldalra kerül, ami megszólalásig hasonlíthat az eredeti oldalhoz, amit utánoz. A bűnözők így hozzájutnak a felhasználók jelszavaihoz, és sok esetben hitelkártya adataikhoz is” - mondja a szakember.

A bűnözők jól álcázzák az adathalász hivatkozásokat. Tipikus példa erre, amikor egy weboldalon egy olyan kattintható linkkel találkozunk, mely látszólag a www.jo-weboldal.hu hivatkozásra mutat. Azonban, amikor rákattintunk, a böngésző címsorában láthatjuk, hogy a link a hxxp://www.jo-weboldal.hu.ru orosz weboldalra vitt bennünket, ami alapos okot adhat a gyanúra.

„A helyes webcímek felismerése képezhetné akár az általános iskolai tananyag részét is, ami jelentősen hozzájárulna ahhoz, hogy a magyar felhasználók biztonságosan tudjanak internetezni” - emeli ki Csiszér Béla, aki szerint a most kifejlesztett oktatójáték segítségével nem csak a gyerekek, de a felnőttek is megtanulhatják felismerni az adathalászok csapdáit.

A játék során egy sünit kell irányítani, és eldönteni, hogy a lehulló almákban lévő webcímek közül melyik tartozhat egy adathalász weboldalhoz, és melyik a helyes webcím. A játékot a http://www.eset.hu/almakaland weboldalon keresztül ingyenesen használhatják magánszemélyek, iskolák és akár olyan vállalatok is, melyek szeretnék biztosítani, hogy alkalmazottaik megtanuljanak biztonságosan internetezni. Egy hasonló, vállalatoknak szánt oktatóprogram egyébként az Egyesült Államokban tipikusan több ezer dollárba kerül. 

Kulcsszavak: security NOD32 Eset

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bemutatta legmodernebb újításait a Huawei Dubajban

Legújabb, innovatív viselhető-, audió- és irodai okoseszközeit mutatta be a Huawei a Dubajban rendezett nagyszabású nemzetközi eseményén. 

2024. május 8. 18:02

Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?

A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.

2024. május 8. 09:55

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36