A ma kezdődő kínai újév találkozása az információs társadalommal

Vértes János Andor, 2011. február 3. 11:41

A kínai újév dátuma olyan, mint nálunk a Húsvété, a Hold ciklusától függ, kezdete általában a február 4-hez legközelebb eső Újhold napja, azaz az idén február 3. Mától kezdve 15 napig a Föld népességének egynegyede - földön, égen és interneten - az Újévet köszönti. A Golden Week-nek is nevezett családi ünnep leginkább a most éledező kínai online kereskedelem számára jelenthetne aranyhetet, de nem minden online áruház meri vállalni az ezzel járó logisztikai kihívásokat.

Például a Carrefour China weboldalán azt olvashatjuk, hogy az e-shop mostantól február 9-éig zárva tart...

Ez már azért is furcsa, mert a Carrefourt (és a Wal Martot) épp a napokban büntették meg a hatóságok amiatt, hogy off line boltjaikban nem éppen a meghirdetett (vagy éppen a polcokra kitett) árakat programozták be kasszagépeikbe, s emiatt a Carrefour például arra kötelezte magát, hogy ha valaki ilyen árkülönbséget tapasztal, akkor annak az ötszörösét térítik vissza. Ennek hatására persze a kasszáknál keletkeztek tömegjelenetek: a vásárlók a mibilokkal készített felvételekről keresték vissza az árcédulákat, és azt ott helyben hasonlítgatták össze a számlával.

A logisztika nem csak az arany hetek idején jelent problémát, nem könnyű ebben a kis országban (hacsak a képünkön látható módon nem) megszervezni a gazdaságos kiszállítást, ennek következtében a logisztikai cégek elég jelentős részesedést kérnek az online kereskedelem bevételeiből, egyes becslések szernt ez tavaly elérte a 40 milliárd Eurót.  Nem csoda, hogy egyre több online kereskedelmi cég (pl. a Taobao.com, a Vancl.com vagy a 360buy.com) saját logisztikai hálózat kiépítésébe kezdett.

Mivel a Holdújév családi ünnep, ez a rengeteg ember ebben a hatalmas országban nekiindul az ország másik felébe, s ehhez vonat-, busz- vagy hajójegyet akar vásárolni. Ez természetesen kapható online, pontosabban kapható volt, amíg meg nem telt minden járat. Érdekes módon Kínában nem alakult ki a kurrens jegyek emelt áron történő viszontforgalmazása (vagyis interneten is látható módon nincsenek jegyüzérek), épp ellenkezőleg, a jegyeknél is érvényesül az úgynevezett Miao Sha módszer. A Miao Sha () a másodperc és megölni szavak összetétele, a másodperc megölését azonban nem igazán érezzük telitalálatnak, talán úgy fordíthatnánk, hogy csípd nyakon a pillanatot! Az online árusítóhelyek legtöbbje alkalmazza a módszert, amelynek lényege, hogy teljesen váratlan (vagy akár előre meghírdetett)  időpontokban rövid ideig néhány árucikk hatalmas (olykor 99 százalékos) kedvezménnyel vásárolható meg. Hogy maradjunk a közlekedésnél, például a Tianjin Air minden nap fél egy és egy óra között piacra dob néhány száz repülőjegyet 9 és 99 jüan közötti áron. A válogatásba minden fajta járat bekerülhet, köztük akár a legdrágábbak is. Ha valaki el tudja csípni a megfelelő pillanatot, akkor szinte ingyen utazhat, ha nem, akkor lehet, hogy sehogy, mert se a légiközlekedés, se a vízi vagy a szárazföldi sincs felkészülve az ilyentájt jelentkező igényekre.

A Miao Sha annyira népszerű, hogy ügyes programozók robotokkal próbálják megcsípni a pillanatot, éa bevezették a Miao Ke ( ) szolgáltatást, vagyis amikor némi jutalékért szólnak, hogy most vehetem meg a kinézett terméket nagy kedvezménnyel. Kurrens árucikkeknél akár licittel is összekötik a szolgáltatást, így az kapja, akinek a legtöbbet megér a kedvezmény...

Az online élelmiszerrendelésben korábban nem láttak nagy fantáziát a kínaiak, egyszerűbbnek találták a telefont, ám a kártyás fizetés bevezetésének a lehetősége robbanásszerű változást hozott, tavaly hétszeres forgalomnövekedést könyvelhettek el a készételt forgalmazó e-kereskedők. Sokan a családi ünnepekre is így rendelnek.

Kína tehát ünnepel, 15 napig egyfolytában, mi pedig elkönyvelhetjük, hogy elkezdődött a Nyúl éve, és megnézhetjük a kínai asztrológiával foglalkozó honlapokon, hogy ez mit is jelent nekünk: "Pozitív és ösztönző hatással lesz mindegyikünkre, több országban élénkül a gazdaság, akik tőzsdéznek, azoknak egész évben figyelniük kell, mert a Nyúl esztendejében számolni lehet nagyobb zuhanásokkal. Nagyobb figyelmet kap a kultúra, fantasztikus előadások élvezői lehetünk, és sokkal fogékonyabbá válunk a szépség és a szerelem iránt, mint máskor. A családi kapcsolatok közül érdekes módon lesz, amely már a szakadék szélén táncolt, de új erőre kap, míg lesz, amelynek lejárt az ideje, és nem folytatják tovább."

 

 

 

Kulcsszavak: Kína e-commerce

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Öt elnökségi tag mandátumáról döntött éves közgyűlésén az IVSZ

Az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége az idei, 2024. május 30-án tartott éves közgyűlésén öt elnökségi tag mandátumáról döntött, köztük a transzformációért felelős alelnöki tisztségről és a mikro, a kkv, a multi, valamint a nagyvállalati tagozatok elnökeiről. Négy elnökségi tag mandátumát meghosszabbították, míg a nagyvállalati tagozat új vezetőjének az újonnan belépő Magyar Posta Zrt. informatikai főigazgatóját, Leveleki Zsoltot választották meg.

2024. június 1. 15:24

HONOR: Kapcsolatok is múlhatnak egy jó portréfotón

Az európaiak 75%-a nem elégedett elsőre az általa készített portéfotóval, rendszeresen több felvételt készít, míg létrejön az ideális fotó, és átlagosan 268“fotó kudarcot” tárolunk a telefonunkon – derült ki egy, a közelmúltban végzett felmérésből. A megkérdezettek 6 százaléka szóba sem állna olyan valakivel, aki nem tud jó fotót csinálni a telefonjával.

2024. június 1. 13:37

Rengeteg okoseszközzel bővült a Huawei hazai kínálata

A FIT 3 okosóra májusi bemutatója után számos újabb eszközt hozott a gyártó hazánkba. Ezek között több okosóra modell is szerepel, amely a FIT 3-mal kiegészülve szinte minden árponton kínál iOS és Android kompatibilis eszközöket a vásárlók számára. Megérkezett az e-SIM képes WATCH 4 Pro Space Edition, valamint a Watch GT 4 új, sportosan elegáns zöld színváltozata is. Az okoskarkötők kategóriájába jött az új Band 9, de a nyitott kialakítású, ékszer-szerű FreeClip fülhallgató is kapható már nálunk. 

2024. június 1. 11:50

Félnek a csalóktól: a magyar internetezők 15 százaléka elkerüli az online fizetést

Egy friss felmérés szerint a magyarok többsége tart attól, hogy online vásárlás során csalás áldozatává válik, 94 százalékuk védekezik is valamilyen módon a visszaélésekkel szemben. Ugyanakkor 15 százalék azok aránya, akik inkább kerülik az online fizetést, annyira félnek az adathalászattól. 

2024. június 1. 10:19

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52