A méret a lényeg - Milliméter méretű számítógépek

Vértes Judit, 2011. február 22. 23:29

A Michigeni Egyetem számítástechnika kutatói és mérnökei két rendszer terveit mutatták be a San Franciscoban megrendezett International Solid-State Circuits Konferencián. Az egyik egy beültethető szemfenék nyomás mérő készülék prototípusa  zöld hályog betegségben szenvedőknek, a másik  egy vezeték nélküli hálózatokat érzékelő kompakt rádió. A közös bennük, hogy mindkét rendszer körülbelül egy köbmilliméter méretű. Ezek az első milliméter nagyságú számítógépek.

A szinte láthatatlan szerkezet tartalmaz egy nagyon alacsony feszültségű mikroprocesszort, egy vékony film-elemet, egy napelemet, memóriát, nyomás érzékelőt és egy vezeték nélküli rádiót antennával.

„A milliméter-méretű szerkezetek rengeteg új alkalmazási lehetőséget rejtenek, legyen szó akár az emberi szervezet működésének megfigyeléséről, akár épületek monitorozásáról” – mondta David Blaauw professzor egy közleményben.

A 70-es évektől kezdve egyre kisebb és olcsóbb számítógépek jelennek meg. Eközben az integrált áramkörbe helyezhető tranzisztorok száma két évente megduplázódik. A Michigan Egyetem új rendszerei az elsők a milliméter méretű számítástechnikai rendszerek között. A fejlesztők elsősorban az orvosi alkalmazást célozták meg, de a rendszer  lehetőséget ad más alkalmazásokra is.

A szem nyomását mérő készülék nem csak beültetésre alkalmas, de ellenőrizhető vele a vakságot okozó glaukóma, azaz zöldhályog alakulása. A szerkezetben a harmadik generációs Phoenix processzor található, amelyben egyedül álló feszültségszabályozó található. (Átlagosan 5,3 nanowatt fogyasztású). A rendszer 15 percenként kapcsol be és végez méréseket, napi 10 óra nappali fény, vagy 1,5 óra napfény elegendő az elemek teljes feltöltéséhez. A szerkezet a következő években kerül kereskedelmi forgalomba.

A kutatók egy chip antennás rádión is dolgoznak, ez egy metal-oxid-félvezetővel (CMOS) működne, amely ellenőrzi az antenna méretét, alakját, és az elektromos jelekre adott válaszát, ezáltal nincs szükség a nagyméretű kristályokra a frekvenciák kiválasztásához, így hihetetlenül lecsökkenthető a rádió mérete.

Az egyetem szabadalmaztatni szeretné a kicsi, ámde óriási fejlesztéseiket, és keresi azon kereskedelmi partnereket, akik segítenék ezen termékek kereskedelmi forgalomban való megjelenését.

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Újgenerációs, sajátmárkás készülékek a Telekomnál

A Telekom május 23-án piacra dobja az újgenerációs, saját márkás készülékeit, a T Phone 2 5G-t és T Phone 2 Pro 5G-t. A telefonok nagyobb teljesítményű processzorral, fejlett kamerarendszerrel és kiváló minőségű kijelzővel érkeznek, hogy optimalizált játék- és streaming-élményt nyújtsanak felhasználóiknak.

2024. május 14. 20:58

Érkezik: mesterséges intelligencia és virtuális valóság az oktatásban

Tanítás és tanulás az MI vagy XR technológiák segítségével, mentális egyensúly a mesterséges intelligencia korában. Idén is meghirdeti pedagógusoknak szóló pályázatát a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli. A pályázat célja, hogy a tanárok a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó digitális tananyagokat hozzanak létre, különös tekintettel a matematika, a természettudományok és az idegen nyelvek területére. Az elkészült tananyagok valamennyi hazai pedagógus számára hozzáférhetők lesznek. A 25 legjobb pályázó egész nyárra elegendő mobilinternetben részesül, 10 nyertes pedig 120 ezer forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodhat.

2024. május 14. 19:26

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Ezek az idei kulcstémák a webes és marketing stratégiák terén

Mások mellett Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz alapítója, Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója és Huszár Viktor, a Teqball társalapítója is előadást tart az idei Maximum Web és Marketing Konferencián, ahol a résztvevő vállalkozók elsősorban a sikeres cégvezetés és online működés megvalósításához gyűjthetnek hasznos tudást a leghitelesebb példaképektől.

2024. május 14. 14:52

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36