A múlt feltárása, a jövő segítségével!

forrás: Prím Online, 2024. április 15. 18:46

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

A Novabird innovatív csapata szolgáltatásán belül térszkenneléssel és a szkennelt adatok feldolgozásával foglalkozik. A szkennelést lézerszkennerekkel és területfelmérésre optimalizált drónokkal, valamint hőkamerával végzik. Ezen eszközök által gyűjtött adatokból pontfelhőt képeznek, melyből 3D modelleket állítanak elő, a megbízók igénye szerint. Legfőbb szegmensük az építőipar támogatása.
 

 
 

Mit jelent a lézerszkenneres mérés?

 

A földi és légi lézerszkennerek a lehető legpontosabb, legrészletesebb helyszíni méréseket eredményezik – akár a felszínen, akár a föld alatt. Úgy kell elképzelni, mint egy okos lézerpisztolyt, amivel pillanatok alatt felmérhetjük a körülöttünk lévő teret, helyiséget és részletes információkat kaphatunk. Mindez ma szinte forradalmi változásokat jelent az építészet és a régészet világában, és jelentősen felgyorsítja a munkálatokat.

 

Az eszközök között is szépen lehet válogatni: a Leica BLK360 pontosságáról híres, a Leica RTC 360-t csak úgy ismerik, a nagyágyú, a Leica BLK2GO pedig a hatékonyság legfőbb képviselője. Alapesetben pedig mindegyikre igaz, hogy gyorsak és zökkenőmentesek az adatgyűjtések.

 

A bodrogkeresztúri templom régészeti felmérése

 

Van itt egy igazán érdekes történet, ami a gyakorlatot is igazolja. A bodrogkeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása-templom tökéletes példa minderre.

 

Egy kis történeti áttekintő: a templom elődje már 1220-ban megépült, a jelenlegi, gótikus stílusú épület pedig 1481 és 1520 között. Mára a fehér falak elől előkerültek a színes falfestmények, a gótikus ajtók, még több sír és egy kápolna is a felszínre került.

 

Hogy miért fontos mindez? Mert a feltárások során a templom pontos dokumentációja a lézerszkenneres modern technológiának volt köszönhető. A külső és a belső területeken is a Leica eszközeit használták, a munka pedig mindössze körülbelül három órát vett igénybe. Végül pedig összegyűlnek a pontos adatok az épületről. A kivitelezés persze nem volt meglepetésektől mentes, padlószint közel 70 centiméterrel került lejjebb.

 

A múlt és a jövő találkozása

 

A feltárások dokumentálását és a lézerszkenneres mérések külső és belső felmérését is a lézerszkenneres technológiára bízták. Ez pedig igencsak jó, és nem utolsósorban gyors döntésnek bizonyult – mindössze három órát vett igénybe a folyamat.

 

A munka zavartalanul zajlott, a digitális adatok pedig csak gyűltek és gyűltek – a templomi dolgozók pedig csak pár percre szakították meg a munkájukat a mérőállásoknál.