Kétes pénzügyi tranzakciók és válság az Abit-nál

Milkovits Gábor, 2004. december 29. 15:53
A Tajvani Értéktőzsde (TSE) korlátozást rendelt el az Abit alaplapgyártó részvényeivel való kereskedésre, miután az nem tudta tisztázni a cég egyes pénzügyi tranzakcióival kapcsolatban felmerült kétségeket.
A TSE december 23-án visszautasította az Abit azon kérelmét, hogy engedélyezze részvényeinek a normál kereskedésbe történő visszavezetését. Jelenleg a cég papírjait csak azonnali készpénzes teljesítéssel lehet vásárolni. A tőzsde közleménye szerint az Abit 2004 első félévi export-import tevékenységének mintegy 70 százalékát hét olyan hongkongi céggel bonyolította, amelyek azonos címre vannak bejegyezve, működő tőkéjük pedig jelképes mennyiségű. Felmerült annak a gyanúja, hogy fantomcégekről van szó, amiket az Abit valótlan áruforgalom generálására használt, ezáltal tornászva fel értékpapírjainak árfolyamát. Emellett mintegy 128 millió USA dollár értékű export-import tranzakció számlái és szállítólevelei is hiányoznak. A tőzsdei közleményben az is szerepel, hogy a vállalat egy olyan offshore cégbe fektetett be 40 millió dollárt, amelynek könyv szerinti értéke csupán 3,3 millió dollár, majd ezután ugyanez a cég 75 millió dollár értékben vásárolt az Abit által kibocsátott eurókötvényekből. Egy másik esetben két offshore cég - az Apex Ventures és a Top Beyond - 87,4 millió dolláros tartozását az Abit tőkebefektetésre váltotta, majd ezt követően a cégek több mint 100 millió dolláros forgalmat bonyolítottak a tajvani gyártóval. Ezeken felül még 2003-ban egy indiai társaságtól az Abit könyvei szerint 182 millió dollár értékben vásároltak termékeket, az indiai vállalat viszont csak körülbelül 130 millió dolláros bevételről tud számot adni.

Az Abit részéről úgy nyilatkoztak, hogy a cég teljes mértékben ellenőrzése alatt tartja pénzügyeit, a tőzsdei intézkedést pedig nem kívánják kommentálni. A kereskedés korlátozásának bevezetése óta naponta átlagosan 7%-ot zuhant a vállalat részvényeinek árfolyama, ami nehéz helyzetbe hozhatja a jelentős alaplapgyártót. További aggodalmakra ad okot az Abit beszállítóinak körében és magánál a cégnél is, hogy a vállalattal kapcsolatban álló pénzintézetek - Remond Lu, az Abit elnöke szerint - esetlegesen befagyaszthatják annak náluk kezelt bankszámláit.