40 milliárd eurós ajánlat a Vivendire

MTI Sajtóadatbank, 2006. november 6. 09:20
Negyvenmilliárd eurós (több mint 10 ezer milliárd forintos) átvételi ajánlatot tett a francia Vivendi távközlési és médiacsoportra egy amerikai befektetési csoport, de a tárgyalások egyelőre megfeneklettek, írta a hétvégi Financial Times.
A londoni üzleti napilap szerint az ügylet a világ eddigi legnagyobb vállalati felvásárlási tranzakciója lenne.

A "helyzetet ismerő források" szerint az ajánlatot az amerikai Kohlberg Kravis Roberts befektetési társaság tette a francia cégre, és a felek három héttel ezelőtt "komoly tárgyalást" is tartottak az ügyben. A KKR a JP Morgant és a Citigroupot nyerte meg az ügylet finanszírozásának.

A tárgyalások azonban, részben adókérdések miatt, zátonyra futottak. A francia hatóságok ugyanis 2004 óta kedvezményes adóelbánásban részesítik a Vivendit, a KKR-ügylet megvalósulása azonban ennek véget vetett volna, áll a Financial Timesban, amely szerint emellett a Vivendi eladása politikai hullámokat is kavart volna Franciaországban.

A lap szerint ugyanakkor ez az átvételi terv is mutatja, hogy a vállalati kivásárlásra szakosodott cégek milyen erővel vonulnak fel most már a globális egyesülési és felvásárlási (M&A) piacon. Ez aggodalmakat ébreszthet a világ legnagyobb cégeiben is, amelyek eddig úgy gondolták, hogy puszta méretük megvédi őket az átvételi kísérletektől, áll a Financial Timesban.

A lap szerint a kivásárlásra szakosodott globális befektetési csoportok az idén eddig több mint 320 milliárd dollár tőkét hajtottak fel; adóssággal együtt ez ezermilliárd dollárnál nagyobb értékű felvásárlási tranzakciós összértéket is jelenthet ebben az évben.

A befektetési csoportok az ilyen tranzakciókat sok esetben három rész adósságból és egy rész tőkéből fedezik.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég - épp a minap közölt jelentésében azt írta: a 2006-2007-es prémiumszezonban a londoni City befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó alkalmazottai a tavaly kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3500 milliárd forint) jutalmat vihetnek haza, elsősorban az élénk M&A-aktivitás miatt.

A CEBR az új prognózissal jelentősen feljavította saját előző, júliusban közölt jóslatát, amely még 8,1 milliárd font prémiumról szólt.

A múlt heti londoni CEBR-elemzés szerint a prémium-előrejelzés alapos feljavítását az indokolta, hogy a fő londoni tőzsdeindex, a FTSE-100-as az emelkedő kamatok és az amerikai gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmak ellenére a múlt hónapban öt és félévi csúcsra emelkedett, miután a változatlanul erőteljes - és "erősen prémiumorientált" - vállalati egyesülési és felvásárlási tevékenység (M&A) magasra hajtja a cégeredményeket és a tőzsdei árfolyamokat egyaránt.