Visszatért a NetTraveler néven elhíresült iparági kémhálózat

forrás: Prím Online, 2013. szeptember 24. 08:49

A Kaspersky Lab kutatói bejelentették, hogy újra felbukkant a NetTraveler (vagy más néven "Travnet", "Netfile" vagy Red Star APT) néven elhíresült komoly fenyegetés, amely több mint száz magas rangú áldozatot fertőzött meg, világszerte több mint 40 országban. A NetTraveler célpontjai között tibeti/ujgur aktivisták, olajipari cégek, tudományos kutatóközpontok és intézetek, egyetemek, magánvállalatok, kormányzati és állami intézmények, valamint követségek és katonai vállalkozók voltak.

A NetTraveler iparági kémhálózat 2013. júniusi leleplezése után a támadók leállították az összes ismert vezetési és irányítási rendszerüket és szervereiket, amelyeket ezután Kínába, Hong Kongba és Tajvanba telepítettek át, így akadálytalanul tovább folytatva működésüket, amelyre most derült fény.


A Red Star APT eme új változatának terjesztésére használt Java sérülékenységet csak nemrégiben, 2013 júniusában javították, és sokkal magasabb eredményességi mutatóval rendelkezik. A korábbi támadások Office-sérülékenységeket (CVE-2012-0158) használtak ki, amelyeket a Microsoft tavaly áprilisban javított.


A célzott adathalász e-mailek használata mellett a Red Star APT mögött álló hackerek adaptálták az úgynevezett watering hole technikát (webes átirányítások és észrevétlen letöltések hamisított domaineken) a webet böngésző áldozatok megfertőzésére.


Az elmúlt hónapokban a Kaspersky Lab számos fertőzési kísérletet azonosított és blokkolt, amelyek a “wetstock[dot]org” domainról érkeztek, ami a korábbi NetTraveler támadásokhoz köthető. Ezek az átirányítások feltehetően más ujgurokkal kapcsolatos weboldalaktól származnak, amelyek NetTraveler támadók által fertőződtek meg.


A Kaspersky Lab globális kutató és elemző csapatának (GReAT) szakértői úgy vélik, hogy a támadók más, újabb sérülékenységeket is felhasználhatnak a csoport célpontjai ellen, és az alábbiakat ajánlják arra, hogy miképpen védhetjük meg magunkat a hasonló támadásoktól:


●    Frissítse a Java legújabb verzióját vagy ha nem használja a programot, távolítsa el azt.
●    Mindig frissítse a Microsoft Windows és az Office legújabb verzióit.
●    Frissítse az összes harmadik féltől származó szoftvert, mint amilyen például az Adobe Reader is.
●    Használjon biztonságos böngészőt, mint amilyen a Google Chrome, amely gyorsabban javítja ki az esetleges hibákat, mint az Internet Explorer.
●    Legyen óvatos az ismeretlen hivatkozásokkal és a mellékletekkel, amelyeket idegenektől kap.

„Eddig még nem tapasztaltuk 0. napi sérülékenységek kihasználását a NetTraveler csoporttól. Ahhoz, hogy megvédjük magunkat ezektől a támadásoktól érdemes olyan technológiákat használni, amelyek kivédik ezeket a fenyegetéseket, mint amilyen például DefaultDeny és az Automatic Exploit Prevention, amely hatékony technológia lehet az állandó fenyegetések ellen.” - mondta Costin Raiu, a Kaspersky Lab globális kutató -és elemző csapatának igazgatója.

Kulcsszavak: hacker vírus Kaspersky Lab

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36