Hogyan vigyázzunk nyáron a telefonunkra?

forrás: Prím Online, 2018. július 31. 11:05

Már javában tombol a nyár: végre eljött a nagy utazások, a homokos tengerpartok és a napozás ideje. Köztudott, hogy a jól megérdemelt és gondosan megtervezett nyaraláson szinte bárhol szembe jöhet egy potenciális Instagram-poszt, úgyhogy a világért sem hagynánk otthon a mobilunkat. 

Mindannyian jól ismerjük azonban telefonunk kellemetlen nyári tüneteit: a felforrósodott készülékházat, a belassult rendszert, a homokkal teli csatlakozókat vagy azt a jelenséget, amikor nagyon elolvasnánk egy Messenger-üzenetet, de a napsütésben egész egyszerűen nem látjuk a képernyőt. Az LG most összeszedett néhány tippet, amiket betartva még nyáron is könnyen megóvhatjuk kedvenc készülékünket.

 

A mobilunk nem véletlenül hű társunk a nyaraláson: navigál, megmondja, hol és mit érdemes ennünk, hova érdemes ellátogatnunk, ráadásul ma már egy ekkora, zsebre rakható eszköz is elég ahhoz, hogy profi fotókat készítsünk a vakációról. Az önfeledt pihenés azonban hamar idegeskedéssé válhat, ha a telefonunk éppen a tökéletes naplementét nézve mondja fel a szolgálatot. De mit tehetünk, ha nyáron is szeretnénk biztonságban tudni a készülékünket?

 

 

1. Túlmelegedés

A tengerparton, napozás közben böngészni az internetet jó elfoglaltságnak tűnhet, ilyenkor azonban hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a telefonunk nem élvezi annyira a hőséget, mint mi. Éppen ellenkezőleg: a telefon belső alkatrészei, de még a folyadékkristályos kijelzők is érzékenyen reagálnak az extrém hőmérsékletre, ezért a direkt napsütésnek való kitettség tartós károkat okozhat a készülékben. A túlzott hőség adatvesztéshez, a telefon végleges elromlásához vagy lelassulásához, de akár az akkumulátor megrepedéséhez is vezethet.

Tipp: Figyeljünk arra, hogy a készülék ne legyen túl sokáig a napon. „Ha úgy érezzük, hogy a szokásosnál melegebb a készülékház, lépjünk ki a nem használt alkalmazásokból, kapcsoljuk be az energiatakarékos vagy repülő üzemmódot, és tegyük árnyékos helyre a telefont” - figyelmeztet Hriczkó Tamás, az LG mobilkommunikációs üzletágának regionális műszaki osztályvezetője. „Ha ez sem segít, azonnal kapcsoljuk ki a készüléket. Ha szobahőmérsékleten is túlmelegedést tapasztalunk, valószínűleg gond van az akkumulátorral, és érdemes felkeresnünk egy szakembert.” 

 

2. Alig kivehető képernyő

Erős napsütés esetén előfordul, hogy abban sem vagyunk biztosak, hogy egyáltalán feloldottuk a mobilunk képernyőjét.  Sokszor a helyzetbe beletörődve inkább megvárjuk, amíg végre árnyékos helyre kerülünk.

Tipp: A képernyő fényerejének megnövelésével még erős napsütés mellett is jól láthatóak maradnak az üzenetek és a fényképek. A megoldáshoz egy mozdulattal hozzáférhetünk, hiszen a képernyőt lehúzva egyből megjelenik a fényerőt szabályozó csúszka. Érdemes azonban észben tartani, hogy minél magasabb a fényerő, annál gyorsabban merül a készülék, így jobban járunk, ha a napfényről visszavonulva visszaállítjuk az eredeti értéket. Számos készülék már rendelkezik úgynevezett automata fényerősség funkcióval, amely egy szenzor segítségével, a fényviszonyok szerint változtatja a fényerőt, így nem kell bajlódnunk az állítgatással. 

 

3. Vakító kijelző

Könnyen megeshet azonban az is, hogy a megnövelt fényerő miatt a fehér háttéren megjelenő betűket csak hunyorogva tudjuk elolvasni, hiszen tökéletesen visszaverődik rajta az erős napfény.

Tipp: Androidos telefon esetén az általános beállításoknál, a kisegítő lehetőségek menüpont alatt a fenti problémára gyors megoldást kínál egy kevesek által ismert funkció. Válasszuk a „Látás”, majd a „Képernyőszín invertálása” lehetőségeket, és máris fekete háttéren olvashatjuk a cikkeket és üzeneteket.

 

4. Fényvisszaverődés

Erős fényviszonyok mellett előfordulhat, hogy a telefonra nézve csak a saját tükörképünket látjuk. A tükröződés a tabletek, laptopok és telefonok esetében is okozhat kellemetlenségeket, ami könnyen elveheti a kedvünket az eszközök szabadtéri használatától. 

Tipp: Már Magyarországon is számos helyről rendelhetünk tükröződés elleni fóliát, amit méretre vágva bármilyen képernyőn bátran használhatunk.

 

5. Víz, homok

A nem vízálló telefonunk megvásárlásakor megesküdtünk, hogy sosem visszük víz közelébe, mégis ezzel próbálunk slow motion videót csinálni a család közös vízbe ugrásáról. A víz jobb esetben csak a telefonra fröccsen, rosszabb esetben még a készüléket is beleejtjük a vízbe. Ha ezt a hibát nem követjük el, a homokos tengerpartra biztosan elvisszük magunkkal a mobilt, hogy később a még az adapterben is homokot találjunk.

Tipp: Ha már megtörtént a baj, azonnal kapcsoljuk ki a készüléket, vegyük ki a tokból és távolítsunk el minden mozdítható alkatrészt. Egy száraz ruhával töröljük le a vizet, majd helyezzük a telefont egy tál nyers rizsbe minimum egy napra. A száraz rizs magába szívja a nedvességet, így kiszárítja a pórul járt készüléket. Ha a telefonban ragadt homoktól szabadulnánk, a tisztítás előtt mindenképpen kapcsoljuk ki a mobilt, és lehetőség szerint használjunk sűrített levegőt a szemcsék kifújására. Jövőre pedig tegyünk a bőröndbe egy zárható műanyag tasakot, vagy invesztáljunk be egy megbízható, víz- és porálló telefonra vagy telefontokra. 

 

+1. Ne hagyjunk semmit az autóban!

Sokan a fenti balesetek elkerülése érdekében inkább az autóban, a kesztyűtartóban vagy a csomagtartóban gondosan elrejtve tárolják az értékeiket strandoláskor. Ez azonban a legrosszabb, amit tehetünk: 30 fokos hőségben az autó belső terének hőmérséklete percenként egy fokot melegszik, így gyorsan elérheti akár a 60-70 fokot is, ami többek között a mobilunkra nézve is végzetes lehet.

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A CIB Bank a Kyndrylt választotta hitelezési platformja modernizálására

A Kyndryl, a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója és a CIB Bank, Magyarország egyik legnagyobb kereskedelmi bankja ma bejelentette, hogy a Kyndryl támogatta a bankot alkalmazásai modernizálásában és fedezetlen hitelezéssel kapcsolatos munkafolyamatai átalakításában. Ennek eredményeként a CIB Bank – a fogyasztói hitelek feldolgozására szolgáló modern és automatizált rendszer bevezetésével – tovább egyszerűsíti hitelezési folyamatát, nagyobb hatékonyságot és jelentős költségmegtakarítást érhet el.

2024. április 30. 14:41

Az ABB Santa Palomba-i gyártóüzeme évi 675 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását

Az ABB áram-védőkapcsolók (AVK/FI-relék) és árammérők olaszországi, Santa Palomba-i gyártóüzeme évente 675 tonnával csökkenti CO2-kibocsátását. A meglévő megújuló energiaforrások mellett egy új fotovoltaikus rendszer biztosítja a telephely energiaellátásának negyedét. 

2024. április 30. 13:02

55 felett is van szexting a közösségi médiában

Többet nyomkodják a Facebookot, mint amennyi időt tévénézéssel vagy családi programokkal töltenek, szeretik a podcasteket, kezdenek rászokni a TikTokra, sőt közel egyharmaduk volt már címzettje szexuális tartalmú üzenetnek a közösségi médiában – derül ki az 55 év feletti korosztályról a “Szeniorok a neten” elnevezésű online felmérésből, amelyet idén márciusban készített a BeSocial közösségi média fókuszú digitális ügynökség.

2024. április 30. 11:36

Közzétette első negyedéves pénzügyi jelentését az LG Electronics

Az LG Electronics Inc. (LG) 2024 első negyedévében 21,09 ezer milliárd dél-koreai von konszolidált árbevételt és 1,33 ezer milliárd von működési eredményt ért el. 

2024. április 30. 09:57

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14