Hogyan dolgozhatnak együtt biztonságban a mobil robotok és az emberek?

forrás: Prím Online, 2021. január 7. 20:56

Ahogyan egyre nagyobb hangsúly kerül a globális gyártásra, a folyamatoknak fel kell venniük a versenyt a párhuzamosan növekvő követelményekkel. Mindez azonban azt eredményezheti, hogy még nagyobb nyomás éri az alkalmazottakat egy gyakran balesetveszélyes környezetben. Erre a helyzetre az autonóm mobil robotok (AMR-ek) nyújthatnak megoldást, melyek úgy képesek növelni a belső folyamatok minőségét, hogy közben az alkalmazottakat is megóvják az esetleges sérülésektől.

 

 

A belső logisztika biztonságos automatizálása

A belső szállítási folyamatok együttműködő, autonóm robotokkal való automatizálása nem csak gazdasági előnyökkel, például növekvő hatékonysággal, vagy csökkenő költségekkel, hanem a munkatársakat érő mindennapos, valódi támogatással is jár. Az AMR-ek levehetik a munkatársak válláról a nehéz áruk szállításának vagy raklapok emelésének feladatát, és a távolságokat is lerövidítik, amiket egy alkalmazottnak végig kell járnia egy műszak alatt. Mindezzel csökkentve az így előforduló balesetek, illetve ütközések kockázatát, különösen dinamikus környezetekben. Ezért létfontosságú egy gyárban vagy egy raktárban az emberek és gépek közti biztonságos együttműködés biztosítása. A piacvezető Mobile Industrial Robots MiR robotjai, melyeket az iparág legbiztonságosabb robotjainak tartják, például lézeres szkennereket, kamerákat és közelségérzékelőket tartalmazó többszenzoros biztonsági rendszerrel rendelkeznek, amelyek adatokkal látják el az utat megtervező algoritmust. A MiR AI kamerák észlelik és felismerik a különféle mozgó tárgyakat, mely által a robotok megfelelően és hatékonyan reagálhatnak a felbukkanó akadályokra. Emellett gyorsulásmérő, giroszkóp és kódoló nyújt további adatokat a közlekedés során. Ezek a robotok egyes meghatározott zónákban különböző sebességgel is haladhatnak, valamint fény- illetve hangjelzéseket is kiadhatnak. A robotok működését további funkciók, többek közt a személyzet észlelése, vagy a különféle megállítási opciók teszik még biztonságosabbá.

 

 

Hogyan dolgozhatnak együtt az emberek és az AMR-ek?

Az emberek és AMR-ek közötti együttműködés akár a kettejük között fellépő közvetlen kapcsolat nélkül is végbemehet, például amikor az AMR-ek „sötét raktárakban”, vagy védett gyártási környezetben dolgoznak, bármiféle emberi közbeavatkozás nélkül. Azonban a közös munka során az is előfordulhat, hogy a robot ugyanazon a munkaterületen a munkatársaktól kap feladatot, és kommunikál is velük, például áru felvétele vagy szállítása esetén.  Az együttműködő AMR-ek és az emberi alkalmazottak közötti együttműködés növekvő tendenciát mutat, mely során egyre nagyobb hangsúly kerül a reszponzív munkakapcsolatra, például amikor a robot a munkást követi egy áthelyező művelet során, vagy amikor egy irányított válogató feladat esetén az AMR látja el információval az alkalmazottat. Ezek az alkalmazások leggyakrabban raktárakban és e-kereskedelmi folyamatok során fordulnak elő.

 

 

Ahogyan az együttműködő AMR-ek és az emberek elkezdenek közös munkaterületet használni, úgy válnak egyre fontosabbá a releváns funkciók és biztonsági rendszerek.

 

 

Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots Közép- és Kelet-európai régiójának értékesítési igazgatója

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

Az ELTE Informatikai Kar idén a „Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig” című rendezvénnyel csatlakozott a Lányok Napja országos programhoz.

2024. április 28. 13:55

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50