Mesterséges intelligencia segíti az uszoda szellőztetését

forrás: Prím Online, 2022. augusztus 23. 09:57

Az uszodák a leginkább energiaigényes középületek közé tartoznak. Míg egy átlagos négyfős háztartás évente körülbelül 15 000 kilowattóra gázt használ, addig egy uszoda 80-szor annyit. Az emelkedő energiaárak hatására egyértelmű volt, hogy gyors és hatékony megoldásra van szükség a költségek csökkentésére. Esettanulmány a németországi Saterland községből. 

Egy szászországi uszodánál egy viszonylag egyszerű és olcsó megoldásnak köszönhetően, mely során a szellőztető rendszereket mesterséges intelligencia-alapú prediktív vezérléssel szerelték fel, gyors megtakarítási lehetőségeket értek el. Az energia 20%-át spórolták így meg – ez az eredmény a Siemens Digital Industries ipari eszközök és alkalmazások felhasználásával valósulhatott meg. Az energiahatékonysági projektben részt vett még a saterlandi székhelyű HANSA Klimasysteme és az Emdeni Főiskola. A kihívás abban rejlett, hogy biztosítani kellett a helyiségekben lévő levegő hőmérsékletének kellemes szintjét, miközben a páratartalmat alacsonyan kellett tartani. Ez nem könnyű feladat, mivel 30 °C körüli vízhőmérséklet mellett óránként körülbelül 0,4 liter víz párolog el négyzetméterenként az uszoda vizéből. 

 

 

A saterlandi uszoda új szellőzőrendszerének kialakításakor a HANSA Klimasysteme érzékelőket szerelt fel, melyek adatait egy éven keresztül gyűjtötték a hőmérsékletről, a páratartalomról, az energiafelhasználásáról és a látogatók számáról. Ezzel párhuzamosan mesterséges intelligencia alapú modelleket futtattak, mellyel meg lehetett határozni a vezérlési paramétereket, és optimalizálni is tudták azokat.  

 

Ennek köszönhetően a rendszer önállóan felismeri, hogy mit kell tenni a kívánt kényelmi feltételek eléréséhez a lehető legmagasabb energiahatékonyság mellett. A megoldás alapjául a Siemens ipari PC-je, az Industrial Edge SIMATIC IPC227E eszköz szolgált, mely a nagy mennyiségű adatot közvetlenül a helyszínen fel tudja dolgozni. A projekt során az Edge LiveTwin alkalmazást is használták, mellyel a szimulációs modellek integrálhatók a prediktív vezérléshez is. Az energiahatékonysági megoldás sikere után három másik szászországi és egy berlini uszoda tervezi bevezetni ugyanezt a rendszert.  

 

A Siemens-alapú megoldás a jövőben iparágtól függetlenül bevethető, így többek közt mozikban, növényházakban, laboratóriumokban is alkalmazható, akár bonyolultabb és szerteágazóbb igényeknek megfelelően is.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

2023-ban is tovább növelte nyereségességét az OXO Technologies Holding Nyrt.

Megjelent az OXO Technologies Holding Nyrt. 2023. évi tőzsdei jelentése. A beszámoló a cégcsoport sikeres gazdálkodását, növekvő nyereségességét és kezelt vagyonának dinamikus bővülését mutatja. 

2024. április 29. 16:13

Az elsők között vezette be Magyarországon a Diagon az SAP felhő alapú megoldásait

Bár a rendszerszintű felhős megoldásokat sok cég még óvatosan kezeli, a labordiagnosztikai reagensek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Diagon Kft. az elsők között vágott bele Magyarországon a valódi, felhő alapú fejlesztésbe, és vezette be az SAP újgenerációs vállalati rendszerét, az SAP S/4HANA-t, melynek bevezetését a Kontron Hungary Kft. végezte. Az elavult, szétaprózódott rendszer egységesítése sztenderdizált folyamatokkal, költséghatékonyan valósulhatott meg adatvesztés nélkül.

2024. április 29. 14:41

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14