Fantáziadús vezetőket keresünk: Új lehetőségek a mesterséges intelligenciától

forrás: Prím Online, 2024. február 2. 10:05

Az egyik legtöbbet feltett kérdés manapság az, hogyan lehet üzleti áttörést elérni generatív mesterséges intelligenciával anélkül, hogy a technológia előnyeit háttérbe szorítanák a vele járó kockázatok? A Deloitte Tech Trends 2024-es tanulmánya erre keresi a választ és megállapítja: helyesen alkalmazva a generatív mesterséges intelligencia nem váltja ki az emberi kreativitást, hanem még jobban felértékeli azt.

Napjaink egyik legizgalmasabb technológiai trendje a generatív mesterséges intelligencia, amely képes újszerű, valósághű tartalmakat létrehozni. A háttérben dolgozó nagy nyelvi modellek hasonlítanak az előző évtizedben fejlesztett mélytanuló algoritmusokhoz, és míg technológiai szempontból nem jelentenek hatalmas áttörést, az üzleti életben valódi forradalmat indított a generatív AI megjelenése. A vállalatvezetők 80%-a gondolja úgy, hogy ezek a megoldások hatékonyabbá teszik az üzleti folyamataikat és 55% már jelenleg is teszteli őket. A sikeres bevezetéshez azonban stratégiai, technológiai és etikai kihívásokat is le kell győzni, állapítja meg a Deloitte Tech Trends 2024 kiadványa.

 

Tanuljunk meg járni, mielőtt repülnénk

 

A vezetőkre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy felgyorsítsák a generatív mesterséges intelligencia bevezetését, és versenytársaik előtt maradjanak. Nem kifizetődő azonban a technológiát bármelyik folyamatba csak azért beépíteni, mert jelenleg ez a legdivatosabb. Érdemes egy evolúciós megközelítést alkalmazni ahelyett, hogy egyből szárnyakat növesztenénk.

 

Rusznyák András

„Fontos, hogy az első projekteket megfontoltan válasszuk ki és kis lépésekben haladjunk. A kezdeti fázis jelentős időráfordítást és kísérletezést igényel, ezért célszerű a legnagyobb hasznot ígérő ötletekkel kezdeni, amelyek megtérülése még így is biztosított marad. Miután bizonyítottuk a megoldás értékét, a skálázáshoz már elengedhetetlen lesz egy átgondolt AI irányítási keretrendszer megléte, amely rögzíti a vállalat mesterséges intelligencia felhasználáshoz kapcsolódó vízióját, valamint azonosítja a kockázatokat és az elérendő célokat” – mondta Rusznyák András, a Deloitte Magyarország Technológiai Tanácsadás üzletágának menedzsere.

 

Vegyünk példaként egy webshopot, amin generatív MI segítségével hozhatjuk létre a termék leírásokat. Első lépésben egy, a termékmenedzserek számára elérhető eszközt vezetünk be, aminek a kimenetét ők ellenőrzik. Ha már kialakult a bizalom, akkor akár a termékek leírásait automatikusan frissíthetjük a vásárlói értékelésekből vett előnyökkel vagy bevezethetünk egy termék ajánló chatbotot.

 

Szilárd technológiai alapokra van szükség

 

A generatív MI a korábbi modellek fejlettebb és nagyobb változata, ez pedig azzal jár, hogy több adatot igényel. Az adatok üzemanyagként hajtják az MI motorját, és ezek minőségén múlik, hogy meddig jutunk el az úton. Ezért egyetlen bevezetési projekt sem lehet sikeres szilárd technológiai alapok nélkül.

 

Pixabay

 

Pontos és a cég számára versenyelőnyt biztosító megoldáshoz nagy mennyiségű, tiszta és megbízható, saját adat hozzáadására van szükség, ebből képes a generatív MI üzleti értéket teremteni. Az adatok biztosítása mellett figyelni kell a bevezetendő megoldások fenntarthatóságára, az új információbiztonsági követelményekre, illetve arra is, hogy az előállított eredmények könnyen elérhetőek legyenek a felhasználók számára. Az üzenet egyértelmű: ne vakítson el minket a generatív MI annyira, hogy elhanyagoljuk a technológiai alapok megszilárdítását.

 

A webshop példájánál maradva ez azt jelenti, hogy a termékek adatai egy helyen, könnyen elérhetően álljanak rendelkezésre és ne legyenek bennük hibák. Ha automatikus frissítést vagy termékajánló asszisztenst is szeretnénk, akkor a weboldalt működtető keretrendszerrel biztosítanunk kell az integrációt és adott esetben a valós idejű adatáramlást is.

 

Generatív emberi intelligencia

 

Új üzleti modellek hiányában jelenleg sok cégvezetőnek egy cél jut eszébe a generatív MI említésére: költségcsökkentés. Ez nem új gondolat, a vállalatok évek óta kísérleteznek a mesterséges intelligenciát automatizálásra és ezáltal a munkaerő igény csökkentésére használni.

 

„Érthető a félelem, hogy ez a technológia rövid időn belül csökkenti a szellemi munkaerő iránti keresletet. A generatív MI valódi ereje azonban abban rejlik, hogy megsokszorozza a kreativitásunkat, ehhez pedig szüksége van arra a szikrára, ami a kreatív folyamatot elindítja. A középszerű ötletekből csak középszerű megoldásokat hoz létre. A siker kulcsa tehát nem a hatékonyság vagy az alacsony költség, hanem az, hogy ki teszi fel a legjobb kérdést. Ehhez pedig szükség lesz a vállalatok lelkét adó emberekre és még inkább a jövőképet adó vezetőkre.” – mondta Rusznyák András.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

2024. május 15. 09:57

Újgenerációs, sajátmárkás készülékek a Telekomnál

A Telekom május 23-án piacra dobja az újgenerációs, saját márkás készülékeit, a T Phone 2 5G-t és T Phone 2 Pro 5G-t. A telefonok nagyobb teljesítményű processzorral, fejlett kamerarendszerrel és kiváló minőségű kijelzővel érkeznek, hogy optimalizált játék- és streaming-élményt nyújtsanak felhasználóiknak.

2024. május 14. 20:58

Érkezik: mesterséges intelligencia és virtuális valóság az oktatásban

Tanítás és tanulás az MI vagy XR technológiák segítségével, mentális egyensúly a mesterséges intelligencia korában. Idén is meghirdeti pedagógusoknak szóló pályázatát a Yettel digitális oktatási programja, a ProSuli. A pályázat célja, hogy a tanárok a szakterületükhöz szorosan kapcsolódó digitális tananyagokat hozzanak létre, különös tekintettel a matematika, a természettudományok és az idegen nyelvek területére. Az elkészült tananyagok valamennyi hazai pedagógus számára hozzáférhetők lesznek. A 25 legjobb pályázó egész nyárra elegendő mobilinternetben részesül, 10 nyertes pedig 120 ezer forint értékű ajándékutalvánnyal gazdagodhat.

2024. május 14. 19:26

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.

2024. május 14. 17:55

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36