Milyen napelemet finanszíroznak szívesen a bankok?

forrás: Prím Online, 2017. november 22. 19:57

A Bloomberg osztályozási rendszere segít abban, hogy a napelemek megbízhatósága és ne (kizárólag) a beruházó és üzleti terve alapján döntsön a bank a finanszírozásról.

Az elmúlt évek tapasztalatai és a piaci előrejelzések szerint Magyarországon 2018-ban tovább erősödik a napenergia szerepe és az ideinél is több napelemes erőmű építése indulhat el. Miután kevés szereplő képes beruházását saját forrásaiból finanszírozni, a bankok szerepvállalása rendkívül fontos ma Magyarországon. 

 

A viszonylag fiatal piac és a kevés rendelkezésre álló információ miatt a finanszírozó leginkább a beruházót és üzleti tervét, azaz a projektet világítja át döntéshozatal előtt, a beépítésre kerülő napelemekre kevesebb figyelem jut. Természetesen nem mindegy, milyen napelemet használ a projekt, hiszen annak a következő 10-20 évben is megbízhatóan kell működnie. 

 

„Úgy látjuk, a hazai bankok egyelőre nélkülözik azt a 10-15 éves tapasztalatot, ami alapján a napelem-gyártók megbízhatóságát mérhetnék, azaz, hogy melyik gyártó napelemei megbízhatóak és működnek a következő években leállás és hiba nélkül – ami a stabil cash-flow alapvető feltétele.” – mondta Nagy Norbert, a napelem-iparág egyik meghatározó szereplője, a Manitu Solar ügyvezetője.

 

A Bloomberg osztályozási rendszere és bankképes listája

A napenergia hasznosításában élen járó országokban viszont elég tapasztalat gyűlt össze ahhoz, hogy a napelemek hosszú távú működéséről az iparág szereplőinek viszonylag pontos információi legyenek. A világ egyik legnagyobb pénzügyi médiacsoportjának megújuló energiával foglalkozó részlege, a Bloomberg New Energy Finance kidolgozott egy értékelési rendszert, ami a világ több száz napelem-gyártó termékeit osztályozza transzparens módon, az elmúlt évek több mint 17 ezer, egyenként legalább 1,5 megawatt kapacitással rendelkező napelem-projekt finanszírozása alapján. A Bloomberg listája nem helyettesíti a megfelelő átvilágítási procedúrát a bankok számára, de megfelelő viszonyítása alapot teremt hozzá. A Bloomberg ezen kívül bankokat, áramtermelőket és független technológiai tanácsadókat kérdezett meg arról, hogy melyik napelem-gyártó termékeit tartják a bankok számára finanszírozhatónak. A Bloomberg „bankképes” listája csak olyan gyártókat tömörít, amelyek terméke minőségi és a cég pénzügyileg stabil - annak érdekében, hogy a termékéért a jövőben jótálljon. A listán szereplő napelem-gyártók nagyjából 15 GW-nyi, saját erőből megvalósított vagy banki finanszírozott kapacitást építettek ki. A napelem-gyártók között a Trina Solar 100%-ban pozitív minősítést kapott, utána pedig négy másik cég (Canadian Solar, First Solar és SunPower, Hanwha Q Cells) következik 95 százalékkal. 

 

„Bízunk benne, hogy a Bloomberg Terminal szolgáltatását napi szinten használó pénzintézetek hasznosnak fogják találni az osztályozási rendszert és így könnyebben juthatnak megfelelő finanszírozáshoz a legjobb technológiát beépítő magyar vállalkozások” – tette hozzá Nagy Norbert.

 

A legjobb napelem-gyártókat tartalmazó lista elérhető a Bloomberg New Energy Finance's Solar Insight előfizetői számára, illetve megrendelhető a sales.bnef@bloomberg.net címen.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Jön az év legnagyobb innovációs és startup fesztiválja

A 2015-ben indult Startup Safari Budapest hazánk egyik legnagyobb startup konferenciájaként idén ismét megnyitja kapuit, június 11-én 12 helyszínen közel 100 előadással és interaktív programmal várja az érdeklődőket, melynek során számos hazai szakember mellett nemzetközi előadókkal élőben is lehet majd találkozni és kérdezni tőlük. Nemcsak üzleti, hanem mélyebb technológiai és innovációs témákkal foglalkozik az esemény, angol és magyar nyelven egyaránt.

2024. május 16. 19:47

Teljes mértékben napenergiával működtethető a Lenovo üllői gyárának innovációs központja

Új, a nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) innovációkat ellátó napelemeket telepített a Lenovo üllői gyártóüzeme. A vállalat 2023 októberében átadott létesítményében működő globális innovációs központja ezáltal azt is biztosítja, hogy az ügyfelek 100%-ban napenergiával tesztelhessék a HPC-munkaterhelést.

2024. május 16. 14:43

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 16. 13:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38