A készenléti szervek sem maradnak ki a digitalizációból

forrás: Prím Online, 2019. június 11. 17:58

Míg egy átlagos okostelefon-felhasználó számára a virtuális és kevert valóság vagy a mesterséges intelligencia ma már számos alkalmazásban hozzáférhető és használható, a készenléti szervek ennél jóval régebbi technológiákkal dolgoznak a magyar polgárok védelméért nap mint nap. Ezt a digitális szakadékot hivatott áthidalni az Airbus Critical AppChallenge Hungary fejlesztői verseny: a résztvevők olyan applikációkat fejlesztettek a készenléti szervek speciális okostelefonjára, a Tactilon Dabatra, melyek a magyar rendőrség, mentők, tűzoltók és egyéb szervek munkáját segíthetik a jövőben. A díjazott fejlesztések között van például a terepi felderítést és az eltűnt személyek keresését támogató applikáció is.

Biztonságos környezetben, titkosított adatátvitelen alapuló alkalmazások segíthetik a jövőben a magyar készenléti szervek munkáját az LTE okostelefon és a Tetra eszközök kombinációját jelentő Tactilon Dabat eszközökön. Egy tucat hasznos fejlesztés valósult meg a Critical AppChallenge Hungary döntőjében, amely 24 órás intenzív fejlesztői munka és egy pitch-verseny után ért véget Budapesten. 

 

Az Airbus DS SLC Magyarországi Fióktelepe által kiírt versenyen a hazai és nemzetközi szakértőkből álló zsűri két kategóriában hirdetett győztest: a független fejlesztők közül az CriticalEye applikációt megálmodó csapat, a cég beszállítói közül pedig MegtalálApp fejlesztői bizonyultak a legjobbnak.

 

 

A CriticalEye képes a kárhelyen lévő, az okos TETRA eszközre képek átvitelére képes kamerák (például rendőrségi-, katasztrófavédelmi- és egészségügyi drónok, endoszkópok, telepített és mobil kamerák) képeinek, videóinak fogadására és egy zártláncú, védett hálózaton történő továbbítására. Ezzel a terepen lévő készenléti szervek kollégái átfogó képet kaphatnak a "forró zónáról" az élőerő veszélyeztetése nélkül. 

 

A MegtalálApp az eltűnt vagy szökésben lévő személyek keresését forradalmasíthatja: az alkalmazás segítségével gyorsabbá és hatékonyabbá válhat nagyobb kiterjedésű külső helyszínek átkutatása a katasztrófavédelem és a rendőrség számára. A terepen dolgozók egy valós idejű térképen láthatják saját és egymás aktuális pozícióját, a korábban bejárt területet, a megtalált nyomokat és minden, a kutatást támogató metaadatot (megjegyzések, képek, videók, hangfelvételek).  A keresést koordináló személy az applikációhoz tartozó webes felületen instruálhatja a bevetés tagjait. 

 

 

Különdíjban részesültek a sürgősségi és mentőellátást végző szervezetek (például Országos Mentőszolgálat, Magyar Honvédség, Sürgősségi Betegellátó Centrum) beteg és sérült ellátását támogató applikációt fejlesztő Pap Oszkár, a bevetések teljes folyamatát átfogó, és azt adatokkal, információkkal támogató OverWatch, valamint a terepen dolgozókat állandó vagy ad-hoc munkacsoportba szervező I see You (ICU) megálmodói. 

 

A Critical AppChallenge Hungary fejlesztői versenyre közel harminc nevezés érkezett. Az Airbus DS SLC Magyarországi fióktelepe annak érdekében hívta életre a fejlesztői versenyt, hogy a készenléti szervek által használt, speciális titkosítású kommunikációs eszközökön is elérhetőek legyenek olyan praktikus alkalmazások, amelyek egyszerűsítik a készenléti szervek munkáját, növelik a hatékonyságukat és megfelelnek az érintett szervek szigorú biztonsági követelményeinek. Az élményen és szakmai tapasztalaton túl a döntős csapatok mindegyike 1500 eurót kapott a fejlesztéssel járó költségeik kompenzálására. 

 

 

„Hisszük, hogy a jó ötletek bárhonnan érkezhetnek, ezért is rendeztük meg idén Magyarországon is a Critical AppChallenge versenyt. A csapatok pedig felülmúlták a várakozásainkat: mindössze 24 óra alatt valós, a készenléti szervek számára kihívást jelentő problémákat azonosítottak és olyan megoldásokat fejlesztettek, melyekkel a különböző folyamatok és bevetések minden eddiginél hatékonyabban zajlhatnak” - mondta Fáy András, az Airbus DS SLC Magyarországi Fióktelepének cégvezetője. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A CIB Bank a Kyndrylt választotta hitelezési platformja modernizálására

A Kyndryl, a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója és a CIB Bank, Magyarország egyik legnagyobb kereskedelmi bankja ma bejelentette, hogy a Kyndryl támogatta a bankot alkalmazásai modernizálásában és fedezetlen hitelezéssel kapcsolatos munkafolyamatai átalakításában. Ennek eredményeként a CIB Bank – a fogyasztói hitelek feldolgozására szolgáló modern és automatizált rendszer bevezetésével – tovább egyszerűsíti hitelezési folyamatát, nagyobb hatékonyságot és jelentős költségmegtakarítást érhet el.

2024. április 30. 14:41

Az ABB Santa Palomba-i gyártóüzeme évi 675 tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását

Az ABB áram-védőkapcsolók (AVK/FI-relék) és árammérők olaszországi, Santa Palomba-i gyártóüzeme évente 675 tonnával csökkenti CO2-kibocsátását. A meglévő megújuló energiaforrások mellett egy új fotovoltaikus rendszer biztosítja a telephely energiaellátásának negyedét. 

2024. április 30. 13:02

Közzétette első negyedéves pénzügyi jelentését az LG Electronics

Az LG Electronics Inc. (LG) 2024 első negyedévében 21,09 ezer milliárd dél-koreai von konszolidált árbevételt és 1,33 ezer milliárd von működési eredményt ért el. 

2024. április 30. 09:57

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14