Vegyszermentesen pusztítja a kórokozókat a magyar találmány

forrás: Prím Online, 2022. március 9. 16:59

Ózon és vegyi anyag kibocsátása nélkül teszi egészségesebbé a környezetet, tisztítja meg a levegőt és szünteti meg a kellemetlen szagokat egy 100 százalékban magyar fejlesztésű készülék. A SolveAir UNI fotokatalitikus légtisztító egyik legnagyobb előnye, hogy működése közben bárki nyugodtan bent tartózkodhat az adott helyiségben. Kaszás Anikó, a gyártó SolvElectric Technologies Kft. ügyvezető tulajdonosa elárulta, a fejlesztésben pályakezdő és több évtizedes tapasztalattal rendelkező mérnökök is részt vettek. A légtisztító hatékonyságát a Szegedi Tudományegyetem Mikrobiológiai Tanszéke validálta.

A koronavírus-járvány kirobbanását követően jelentősen felértékelődött azoknak az eszközöknek a szerepe, melyek alkalmasak a levegő tisztítására. Több ilyen készülék és technológia is rendelkezésre állt már a pandémia legelején, a szegedi SolvElectric Technologies Kft. ugyanakkor felismerte, hiányzik a piacról egy minden korábbinál hatékonyabb, biztonságosabb és környezetbarátabb légtisztító.

 

A vállalat szakemberei ennek szellemében, a tapasztalataikat és tudásukat felhasználva alkották meg a SolveAir UNI fotokatalitikus légtisztító prototípusát 2020 nyarára. Kaszás Anikó, a cég ügyvezető tulajdonosa elmondta, a cél az volt, hogy veszélyes hulladék termelése nélkül úgy fertőtlenítsék a levegőt a készülékkel, hogy az közben ne is legyen káros senkire, de emiatt hatásából se veszítsen.

 

 

Egy technológia, ami eddig nem létezett

Miután a prototípus elkészült, felkérték a Szegedi Tudományegyetem Mikrobiológiai tanszékét, hogy vizsgálják be a készüléket. Az eredmények ígéretesek voltak, mert a készülék igen hatékonyan pusztította el a baktériumokat a levegőben.

 

Kaszás Anikó

„Ha darabokra szedjük a légtisztítót, annak elemei valamilyen fejlesztésben már megjelentek, de összességében olyan technológiát honosítottunk meg, ami eddig nem létezett. A készüléket a legnagyobb gondossággal terveztük, használata rendkívül egyszerű és folyamatos üzemeltetése a levegő tisztítása mellett megszünteti a kellemetlen szagokat is, valamint semlegesíti az allergéneket. A termék az innovációt és a gyártási folyamatot tekintve is 100 százalékban magyar” – mutatott rá Kaszás Anikó.

 

A munkában szegedi gépészmérnök, mechatronikai mérnök, műszaki informatikus, anyagmérnök és vegyészmérnök is részt vett, így a mérnökszakma számos ága képviseltette magát a folyamatban.

 

Kóczi Dávid

Kóczi Dávid KFI részlegvezető, egyetemi oktató arról beszélt, talán éppen ez a sokszínűség vezethetett oda, hogy relatíve rövid idő alatt sikerült egy működőképes és egészségügyi szempontból is hasznos terméket előállítani.

 

„Tulajdonképpen egy három generációs csapat dolgozott együtt, mely tagjai között van pályakezdő kolléga és több évtizedes tapasztalattal rendelkező mérnök is. Jelen esetben viszont nemhogy generációs különbségekről nem lehet beszélni, tudásaik összeadódtak, sikerült hatékonyan együttműködni, amit más projektjeink sikeressége is alátámaszt” – fogalmazott.

 

Díjat érdemelt az eszköz, de a fejlesztések nem állnak le

A három év garanciával megvásárolható SolveAir UNI tervezésénél nagyon fontos szempont volt a magas újrahasznosíthatósági ráta is, ezért készült alumíniumból. Teljesen újrahasznosítható csomagolásban kerül kiszállításra, ráadásul ajándékba jár hozzá egy teljesen környezetbarát anyagokból álló hordozható vászontáska is.

 

A termék egészségügyi helyiségekben (pld. orvosi rendelők, váró termek, kórtermek stb.), de az iskolákban és háztartásokban is kiválóan tisztítja a kellemetlen szagokkal szennyezett levegőt: mérések szerint 2-3 óra alatt 20-30 négyzetméteres helyiség levegőjét teljesen megtisztítja, ott sem kémiai, sem biológiai szennyezést nem tudtak – az előírt méréshatároknak megfelelően – kimutatni.

 

A 2021 novemberében Dél-alföldi Innovációs Díjjal kitüntetett eszköz továbbfejlesztése jelenleg is gőzerővel zajlik, a jövőben a közösségi közlekedésben szeretnék majd alkalmazni. Ehhez a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete a bevonat megfelelőségét vizsgálja, a Mikrobiológiai Tanszék a hatékonyságot ellenőrzi, a Szegedi Közlekedési Társaság pedig az új prototípust teszteli majd.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Protechtor Future Summit: Az AI exponenciálisan fejlődik, amire az emberi agy egyszerűen nincs felkészülve

Két borzasztóan aktuális és forró témáról beszélgettek neves és elismert hazai gondolkodók a Protechtor Future Summit üzleti és tech vezetőknek szóló inspirációs eseménysorozat tavaszi alkalmán. A mások mellett Király Júlia, Dr. Oszkó Péter vagy Dr. Tilesch György MI-szakértő nevével fémjelzett panelbeszélgetéseken a szakértők egyrészt a mesterséges intelligencia társadalmi igazságoságra és kultúrára gyakorolt hatását, másrészt az örök élet és a biológiai óra visszafordíthatóságának kérdését vizsgálták.

2024. május 15. 09:57

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Ezek az idei kulcstémák a webes és marketing stratégiák terén

Mások mellett Balogh Levente, a Szentkirályi ásványvíz alapítója, Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, Sárospataki Albert, a Billingo vezérigazgatója és Huszár Viktor, a Teqball társalapítója is előadást tart az idei Maximum Web és Marketing Konferencián, ahol a résztvevő vállalkozók elsősorban a sikeres cégvezetés és online működés megvalósításához gyűjthetnek hasznos tudást a leghitelesebb példaképektől.

2024. május 14. 14:52

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36