Mesterséges intelligencia segíti az uszoda szellőztetését

forrás: Prím Online, 2022. augusztus 23. 09:57

Az uszodák a leginkább energiaigényes középületek közé tartoznak. Míg egy átlagos négyfős háztartás évente körülbelül 15 000 kilowattóra gázt használ, addig egy uszoda 80-szor annyit. Az emelkedő energiaárak hatására egyértelmű volt, hogy gyors és hatékony megoldásra van szükség a költségek csökkentésére. Esettanulmány a németországi Saterland községből. 

Egy szászországi uszodánál egy viszonylag egyszerű és olcsó megoldásnak köszönhetően, mely során a szellőztető rendszereket mesterséges intelligencia-alapú prediktív vezérléssel szerelték fel, gyors megtakarítási lehetőségeket értek el. Az energia 20%-át spórolták így meg – ez az eredmény a Siemens Digital Industries ipari eszközök és alkalmazások felhasználásával valósulhatott meg. Az energiahatékonysági projektben részt vett még a saterlandi székhelyű HANSA Klimasysteme és az Emdeni Főiskola. A kihívás abban rejlett, hogy biztosítani kellett a helyiségekben lévő levegő hőmérsékletének kellemes szintjét, miközben a páratartalmat alacsonyan kellett tartani. Ez nem könnyű feladat, mivel 30 °C körüli vízhőmérséklet mellett óránként körülbelül 0,4 liter víz párolog el négyzetméterenként az uszoda vizéből. 

 

 

A saterlandi uszoda új szellőzőrendszerének kialakításakor a HANSA Klimasysteme érzékelőket szerelt fel, melyek adatait egy éven keresztül gyűjtötték a hőmérsékletről, a páratartalomról, az energiafelhasználásáról és a látogatók számáról. Ezzel párhuzamosan mesterséges intelligencia alapú modelleket futtattak, mellyel meg lehetett határozni a vezérlési paramétereket, és optimalizálni is tudták azokat.  

 

Ennek köszönhetően a rendszer önállóan felismeri, hogy mit kell tenni a kívánt kényelmi feltételek eléréséhez a lehető legmagasabb energiahatékonyság mellett. A megoldás alapjául a Siemens ipari PC-je, az Industrial Edge SIMATIC IPC227E eszköz szolgált, mely a nagy mennyiségű adatot közvetlenül a helyszínen fel tudja dolgozni. A projekt során az Edge LiveTwin alkalmazást is használták, mellyel a szimulációs modellek integrálhatók a prediktív vezérléshez is. Az energiahatékonysági megoldás sikere után három másik szászországi és egy berlini uszoda tervezi bevezetni ugyanezt a rendszert.  

 

A Siemens-alapú megoldás a jövőben iparágtól függetlenül bevethető, így többek közt mozikban, növényházakban, laboratóriumokban is alkalmazható, akár bonyolultabb és szerteágazóbb igényeknek megfelelően is.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Tovább terjeszkedik a belga-magyar logisztikai raktárfejlesztő-vállalat

A belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező Weerts Logistics Park (WLP) HUR One Kft. közel 55 000 m2 alapterületű logisztikai csarnokot épít Debrecen szomszédságában, Ebesen. A WLP az első külföldi érdekeltséggel is rendelkező beruházó, amelyik előre, megrendelésállománnyal még nem rendelkező, spekulatív módon fejleszt a Hajdú-Bihar-Vármegyei székhely térségében. A kitűnő lokációjú beruházásra a debreceni repülőtér és az épülő BMW gyár közelében kerül sor. 

2024. április 24. 14:46

Jön a MI Expo! Kiderül, hogyan formálja át az iparágakat az AI

Vajon lesz értéke az emberi munkának az AI-korszakban? Milyen munkaerőt tud kiváltani az AI már 2024-ben? Hogyan változtatja meg a munkaköröket a technológiai forradalom? Ilyen és efféle kérdéseket fognak körbejárni a MI Expo előadói június 11-én a Lurdy Házban. A rendezvény célja, hogy betekintést engedjen a kkv-k számára az iparágukat érintő legfontosabb változásokba.

2024. április 24. 13:11

Újabb húszezer laptopot szállít a Delta Systems Kft. az iskoláknak

A tavaly őszi szállítás után idén újabb, csaknem 20 ezer laptopot kapnak Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya és Somogy vármegye diákjai a Delta Systems Kft. közreműködésével mintegy 4 milliárd forint értékben. A Klebelsberg Központ nevében eljáró Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) a csaknem húszezer darab notebook beszerzésével kapcsolatos közbeszerzés nyerteseként nevezte meg a Delta Systems Kft. vezette konzorciumot, mellyel a négy vármegye tanulói számára biztosítják a digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeit. 

2024. április 24. 10:12

Együttműködésre lép a CETIN Hungary és a Pécsi Tudományegyetem

A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a jövőben három kiemelt területen működik együtt: a kiberbiztonsági szolgáltatások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési tevékenység színvonalának további emelésében, illetve az építőiparban egyre elterjedtebb és ismertebb építményinformációs modellezéssel (BIM) kapcsolatos kölcsönös tudástranszferben.

2024. április 23. 16:21

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50