Vállalatirányítás és versenyképesség az élelmiszeriparban

forrás Prim Online, 2003. május 16. 13:39
[smallimage 1 left]A Sun Microsystems és az aPLUS Consulting szakmai napján az élelmiszer-ipari vállalatok előtt álló kihívásokról és a versenyképességét segítő vállalatirányítási megoldásokról volt szó.
A magyar gazdaság teljesítményének 11,5 százalék adják az élelmiszeripari cégek. Az ágazat a privatizáció óta eltel évek során dinamikusan fejlődött, ma a harmadik legjövedelmezőbb szektor. Az európai uniós csatlakozás egy év múlva, illetve az unió 2005-től szigorodó szabályai fokozott kihívások elé állítják a magyar élelmiszer-ipari cégeket is, ezért az aPLUS Consulting szakmai napjának fő témája az volt, hogy a hazai cégek miként őrizhetik meg a versenyképességüket.

Rabe Ágnes, az aPLUS Consulting kereskedelmi és marketingigazgatója előadásában arról beszélt, hogy a versenyképesség megőrzésének egyik alapja a fejlett informatikai és technikai háttér. A felhasználók szemével tekintették át az integrált vállalatirányítási rendszerek bevezetését és használatát. Korábban a cégek folyamataik lefedését egy könyvelő „program" vásárlásával indították, majd különálló megoldásokat vezettek be például készletgazdálkodásra, termelésirányításra. Következő lépésként az elkülönült szigetmegoldásokat egy integrált vállalatirányítási rendszer váltotta, illetve váltja fel, amelyek második generációja nemcsak a belső folyamatokat, hanem a külvilággal - beszállítókkal, partnerekkel, vevőkkel - való kapcsolatot is biztosítja. Rabe Ágnes kiemelte, nem mindegy, hogy a kiválasztott vállalatirányítási megoldás mennyire rendelkezik az általános alapokon kívül az adott ágazatra szabott lehetőségekkel. A svéd Intetntia által kifejlesztett Movex egyik erőssége éppen az élelmiszer-ipari sajátosságok kiszolgálása. Az ágazat specialitása a receptúrák kezelése, a fordított anyagjegyzék (amit például egy sertés szétbontásakor, majd húskészítmények előállításakor alkalmaznak) vagy a változó súlyú készletek kezelése a lejárati, illetve értékesíthetőségi dátumok figyelése mellett. Rabe Ágnes felhívta a figyelmet az élelmiszeripart fenyegető várható „2005-ös pánikra". Az EU Élelmiszerbiztonsági Felügyeletének új rendelkezése szerint 2005-től, azaz másfél év múlva valamennyi élelmiszer- és takarmánygyártónak biztosítania kell a termékek nyomon követhetőségét - és ez alól a magyar cégek se lehetnek kivételek.

A Movexet használó Cereol Rt. informatikai igazgatója, Gömbös Gyula előadásában végigvette a rendszer éles indulását megelőző egy év eseményeit, a vállalatirányítási rendszer bevezetésének nehézségeit és a használat eredményeit is. Mint elmondta, a testre szabott Movex, valamint annak kiforrott bevezetési módszertana révén a Cereol teljesen önállóan tudja a rendszert üzemeltetni, nincs szükség újabb és újabb, drága konzulensi, szakértői szolgáltatások igénybevételére.

Gál István, a Pick Rt. informatikai vezetője elmondta, hogy az élelmiszeriparral szembeni egyik legfontosabb EU-elvárás, hogy „from field to fork", azaz „a legelőtől az asztalig" követhető legyen a termék útja, hogy minőségi probléma esetén könnyen azonosítani lehessen az érintett terméket, és a lehető legkevesebb veszteséggel kivonni a piacról. Egyelőre ennek gátat szab a magyar agrárium széttagoltsága, illetve az unióstól eltérő fogyasztói szokások. Mint elmondta, az élelmiszeripar szempontjából feltétlenül kívánatos a mezőgazdaság modernizálása, illetve koncentrálódása.

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az ABB Robotics és a koreai Pulmuone az MI-alapú automatizálás alkalmazásának lehetőségeit vizsgálja

Az ABB Robotics szándéknyilatkozatot írt alá a szöuli székhelyű élelmiszer-feldolgozó vállalattal, a Pulmuone Co Ltd.-vel, amely szerint a két fél automatizálási megoldásokat kíván kifejleszteni a laboratóriumban termesztett, újszerű élelmiszerek kutatásához és előállításához. A Pulmuone, amely több élelmiszermárka, például a Nasoya tofu termékek és a Monterey Gourmet Foods tulajdonosa, jelenleg a sejttenyésztéssel előállított tengeri élelmiszertermékek új generációjának kifejlesztésén dolgozik. 

2024. június 10. 10:14

Szembe megyünk a fenntarthatósággal

A gazdasági növekedés ellentmond a fenntarthatóságnak, nemhogy el vagyunk késve, de még az irány is rossz, amerre haladunk – nyilatkozta Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora a green.hu legújabb podcastjában, a GreenPodban. Az új fenntarthatósági weboldal a szokásosnál elmélyültebb, kőkemény zöld témákat érintő podcast beszélgetést folytatott az ország egyik legismertebb klímatudósával. 

2024. június 9. 13:20

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Elstartolt a Startup Safari Budapest 2024

2024. június 10. 11:40

Marad-e az AI homály a vállalkozások körében?

2024. június 3. 13:02

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37