Villanások a nagy kék jövőképből - 2. rész

Vissza a tervektől a tényekhez

Geza Papp, 2004. május 31. 12:23
Az IBM képviselői bejelentették a cég legújabb mainframe kategóriás számítógépét, a z800-at, mely jelentősen kedvezőbb árú elődeinél, azonban csak az újabb szoftverek futtatásával birkózik meg. A korábban "Raptor" fantázianevű újdonság nem más, mint egy "light" mainframe, melyet egy leegyszerűsített operációs rendszerrel, a z/OS-el szállítanak, ily módon a "Raptor" kizárólag a leegyszerűsített operációs rendszerre írott, főleg nyilvántartó szoftvereket képes futtatni. A z800 a második olyan, nagy teljesítményű számítógép, melyben az IBM mainframe-ekbe szánt vadonatúj 64 bites processzorai kapnak helyet. Az IBM egyébként nem titkoltan nagyon fontos szerepet szán a z800-as rendszereknek, melyeknek az olcsóbb kategóriás mainframe számítógépek piacán kell felvenniük a harcot a konkurens gyártók hasonló termékeivel.
Az IBM köztudottan szereti a nagy számítógépgép piacot, ugyanis általában minden egyes eladott mainframe számítógéphez többéves fenntartási és szoftverfrissítési szolgáltatást nyújt, mely szolgáltatások nagyon komoly bevételt jelentenek a Big Blue-nak, és a mostanság tapasztalható általános gazdasági nehézségek idején még az IBM-hez hasonló óriáscégeknek sem ártanak az ilyen, többéves bevételeket garantáló szerződések. Az IBM elsősorban annak köszönheti újabb térnyerését, hogy - miközben felfrissítette mainframe számítógép termékcsaládját - minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetett a nyílt forrású Linux operációs rendszerre. Az IBM képviselői szerint a szabad forrású, alternatív operációs rendszer az utóbbi időben egyre népszerűbbé vált a vállalati szegmensben, elsősorban a vállalatok - gazdasági visszaesést követő - költségcsökkentési lépései következtében. Az IBM egy ideje már támogatja a Linux nagygépes rendszereken való alkalmazását, a kiadott modellek azonban az első olyan mainframe rendszerek, amelyek kizárólag a Linuxot támogatják.

Blue-business

Az IBM a Blue Gene mellett megrendelést kapott egy 24 millió dolláros Blue Sky szuperszámítógép felépítésére is, amely a Föld klímaváltozásait kutatja a National Center for Atmospheric Research (NCAR) központban. A két projekt jól tükrözi az IBM szuperszámítógépek piacán elfoglalt pozícióját. Az élen a cég 2000-ben bemutatott, 8192 processzorral rendelkező ASCI White-ja állt. A szuperkomputerek 500 legjobbjának mintegy egy harmadát készítette az IBM, ez a listán szereplő gépek összesített teljesítményének 37 százalékát teszi ki. A szupergép megalkotása nem öncélú. A „Big Blue” un. „blade” (penge) szerver rendszer részét fogja képezni - elérhetővé téve mindenki számára a hálózati kapcsolatokat - lehetővé téve az IBM által e-business-nek elnevezett elektronikus ügyvitel lehetőségét. Amikor 1995 őszén, a Comdexen meghirdette e-business vízióját, még senki sem gondolta, hogy 2000 tavaszán, alig négy évvel később vezetői már az elektronikus üzletvitel eszközeinek, módszereinek második generációját körvonalazhatják, miközben egyre inkább az e-business válik a fejlett világban a gazdaság hajtóerejévé.

Az e-business koncepció olyan gazdálkodó szervezetet feltételez, amely kritikus üzleti folyamatait az internet révén összekapcsolja a fogyasztókkal, alkalmazottakkal, szállítókkal vagy disztribútorokkal. Az ő példájukra gondolva tudjuk, hogy a világháló alkalmazásában hozzájuk hasonló út vezet mások számára is: először a statikus weboldalakkal való megjelenés, majd a vállalati rendszereket az internethez kapcsoló önkiszolgáló alkalmazások (egyszerű lekérdezések) megjelenése, később olyan valódi e-business fejlesztések, amelyek révén az összes lényegi vállalati folyamatot webre kapcsolják. Ezeknek az üzlet-üzlet (B2B) típusú alkalmazásoknak - a jelenleg fókuszban lévő e-kereskedelem mellett - robbanásszerű fejlődése várható világszerte. Az IBM maga is egy e-business vállalattá alakul át. A világon található 45 ezer üzleti partnerünket elektronikusan kezeljük, lehetővé téve számukra a lényeges üzleti információk elérését. Az interneten folyik, és folyhat a képzések jelentős része - mindezzel rengeteg kiadást spórolva. Az internetet használjuk az e-mail, tudásmenedzsment és a csoportmunka során is.

Új filozófia

Mára beléptünk egy teljesen új informatikába, amit az IBM Deep Computing-nak nevez. Mindez megújuló filozófiát is jelent a számítástechnikával kapcsoltban. Az új generációt képviselő Blue Gene számítógéprendszer is ezt célozza meg, hatalmas teljesítménye olyan problémák, megoldásában segíthet, mint például orvoslás, molekuláris személyre szabott gyógyszertervezés, közlekedéstervezés stb. Le sem merem írni - de valószínűleg így lesz: a Blue Gene által képviselt számítási teljesítményt - az IBM kutatói szerint - tíz év múlva egy laptop fogja képviselni. Az IBM Pervasive Computing stratégiájának magja a mesterséges intelligenciával rendelkező eszközök és az emberek összekapcsolt együtteséből áll. Ez kezdetben is számos kézi végfelhasználói eszköz (telefon, tévé készülék stb.) internethez való csatolásáról van szó, ám később majdnem minden készülékről, ami az emberek tulajdonát képezi. (autók háztartási gépek stb.) Az IBM ennek a sikeres megvalósítására szövetségeket kötött olyan vezető internetes és mobil eszközöket gyártó cégekkel és szolgáltatókkal, mint például a Cisco Systems, Motorola, Nokia, Palm, Ericsson, Psion, Intel, Vodafone.

A másik trend, az IBM szerint, az ún. e-piacok kialakulása, ahol egész iparágak elektronikus üzletviteléről van szó. Az e-piacok működésének kulcsa a csökkenő költségekben és megnövelt hatékonyságban rejlik. Csökkennek a vásárlási idők, javulnak, felgyorsulnak a folyamatok, a földrajzi elérhetőség lényegtelen lesz. Egyéb irányú értékét jelzi a Műegyetemmel közös projekt keretében felavatott „e-business Akadémia”, amely egész Európában az első ilyen IBM kezdeményezés. Az akadémia elsődleges célja az e-business ismeretek fejlesztése, e-business vállalatok kialakulásának bátorítása, stb.

Geza Papp dr
Networksecurity and Virusanalyst

Az első magyar informatikatanár nevét veszi fel a programozási verseny

Az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály (1916-2006) piarista szerzetes nevét veszi fel a Neumann Társaság által alapított Országos Grafikus Programozási Verseny, amelyet az ELTE IK-val együttműködésben 1998 óta minden évben megrendeznek.

2024. május 23. 19:44

Magas felbontás és fejlett csatlakoztathatóság otthoni és irodai használatra

A kijelzőspecialista AOC büszkén mutatja be új, elegáns QHD modelljét, a B3 sorozat B2C monitorcsaládjának értékorientált kiegészítését. A 27 hüvelykes (68,6 cm) AOC Q27B3CF2 QHD felbontást (2560x1440) kínál otthoni és irodai környezetbe egyaránt, és elegáns dizájnnal ötvözi a funkcionális kiválóságot. Az olyan funkciók, mint a 100 Hz képfrissítési ráta, az USB-C csatlakoztathatóság (65 W Power Delivery tápellátással) és az Adaptive-Sync lehetővé teszik a produktív és kényelmes munkavégzést – mindezt rendkívül jó árazással kombinálva.

2024. május 23. 18:03

Új AOC monitor 100 Hz-es frissítéssel és QHD felbontással

A kijelzőspecialista AOC büszkén mutatja be új, elegáns QHD modelljét, a B3 sorozat B2C monitorcsaládjának értékorientált kiegészítését. A 27 hüvelykes (68,6 cm) AOC Q27B3CF2 QHD felbontást (2560x1440) kínál otthoni és irodai környezetbe egyaránt, és elegáns dizájnnal ötvözi a funkcionális kiválóságot. Az olyan funkciók, mint a 100 Hz képfrissítési ráta, az USB-C csatlakoztathatóság (65 W Power Delivery tápellátással) és az Adaptive-Sync lehetővé teszik a produktív és kényelmes munkavégzést – mindezt rendkívül jó árazással kombinálva.

2024. május 23. 16:28

Drámai változás a Google Hírekben: Nem vehető fel több kiadvány

2024. április 25. napjától drámai változás lépett életbe a weboldal tulajdonosok számára. Az eddig megszokott módon már többé nem vehető fel új kiadvány a Google Hírek kiadói központba (a Google Publisher Center-be).

2024. május 23. 16:11

Öt vadonatúj okostelefonnal lép a magyar piacra a TECNO Mobile

Magyarországon öt új készülékkel debütált a világ legnagyobb mobilgyártói közé tartozó Transsion Holdings TECNO Mobile nevű okostelefon-márkája. A SPARK széria csúcsmodellje, a SPARK 20 Pro+ kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasót, 120 hertzes ívelt AMOLED-képernyőt 108 megapixeles hátlapi és ledes villanóval támogatott 32 megapixeles szelfikamerát tartalmaz, mégsem kerül többe bruttó százezer forintnál.

2024. május 23. 14:36

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17