SAN/NAS helyett SATA tömegtárolók jönnek?

Zsadányi Pál, 2005. július 26. 11:31
Esettanulmány: az UVEST pénzügyi tanácsadó cég egy ponton ráeszmélt, hogy a NAS tömegtároló rendszereik nem fogják bírni tovább azt a terhelést, amit az irodahálózatuk igényelne. Keresték a kiutat hozó alternatívát, amit a SATA tömegtárakban találtak meg.
A SAN / NAS – hálózati elosztott tömegtárak

Az elosztott adatkezelő rendszerek csúcsának mostanáig a SAN/NAS rövidítésekkel emlegetett nagy teljesítményű tömegtárakat tekintették (SAN – Storage Area Network – társzekrényen belüli hálózat, illetve, NAS – Network Attached Storage – Hálózatra csatolt tároló). Ezek tulajdonképpen tárkezelésre specializált szerver számítógépek (tipikusan UNIX felügyelete alatt), amelyek helyi vagy távoli hálózatról érhetők el, és nagy teljesítményű adatbázis-kezelőszolgáltatásokat tudtak nyújtani helyi és távoli kliensgépek számára. A gépen belül igen gyors csatornákat alkalmaztak. Eleinte a korábbi sebességbajnok SCSI változatokat, majd a fénykábeles csatolókat. Mindezeket üzem közben cserélhető változatban, hogy gyakorlatilag 365x24 órás folyamatos rendelkezésre állást is megközelítő minőséget tudjanak biztosítani. Nem kevésbé volt fontos a külső csatornák sebessége és magas rendelkezésre állása sem.

A TechTarget SearchWinSystems hírlevél egyik legutóbbi számában említett UVEST cég mintegy 250 helyi és vagy 300 távoli Microsoft Windows változatokkal működtetett PC-t üzemeltet az országos irodahálózatában, amelyben vagy 1000 alkalmazottja dolgozik. A számtalan SQL adatbázisát eddig két NAS szerver szolgálta ki, biztosítva a tükrözéses biztonságot is. Két éve figyelték aggódva, hogy a rendszer egyre lassabban tudja csak kiszolgálni a növekvő forgalmat.

FC – iSCSI – SATA (Serial ATA)


Az UVEST műszaki gárdája a probléma megoldásának a keresése során kipróbált egy sereg új technológiát, az FC fénykábelest, a szupergyors iSCSI-t, míg végül rátalált a SATA szerverekre.

A SATA technológia gyökerei még a nagyszámítógépek korszakába vezetnek vissza. Az IBM a nagy tömegtárainak a fejlesztésekor a szűk keresztmetszetek elemzésével alakított ki olyan adatátviteli csatornákat, amelyek relatíve kevésbé bonyolult áramköröket igényeltek, ezért megbízhatóbban és gyorsan működtek. A sok parallel áramkör helyett néhány (legalább 4) soros átvitelt megvalósító bittovábbító sínt alkalmaztak. Ezeket aztán adaptálták a közepes és az asztaligép kategóriákhoz is, lényegében a parallel IDE, majd az EIDE, FastATA vonal továbbfejlesztéseként. Már a SATA csatorna 150 Mbps sebességét is megduplázták, ami most SATA II néven fut.

Nyilvánvaló volt a továbblépés iránya, hogy a hálózati tömegtár szerverek belső csatornáiban is a gyors SATA síneket kell alkalmazni. Így jöttek létre a SATA tömegtárak.

Az UVEST sikerélménye


A SATA tömegtárak meghozták a kellő sebességű kiszolgálást a közben még tovább növekedő UVEST üzlethálózatban. A komplex ár-teljesítmény-biztonság kritériumok szerint végül egy EqualLogic modellt választottak ki (a konkurensek voltak: EMC, HP). A korszerűbb és gyorsabb megoldást körülbelül 5-öd áron kapták, mintha a még mindig méregdrága fénykábeles rendszereket választották volna. Azóta a bővítést is SATA szerverekkel végezték. A választott cég meghajtó szoftverével nincsenek tökéletesen megelégedve, de, nyilván jön majd a következő verzió.

Csatlakozó technológiák röviden
* Adatmenedzselő rendszerek.
* Adatmentő és visszaállító rendszerek.
* Katasztrófák ellen is védő rendszerek.
Kulcsszavak: adattárolás winchester

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Jön az év legnagyobb innovációs és startup fesztiválja

A 2015-ben indult Startup Safari Budapest hazánk egyik legnagyobb startup konferenciájaként idén ismét megnyitja kapuit, június 11-én 12 helyszínen közel 100 előadással és interaktív programmal várja az érdeklődőket, melynek során számos hazai szakember mellett nemzetközi előadókkal élőben is lehet majd találkozni és kérdezni tőlük. Nemcsak üzleti, hanem mélyebb technológiai és innovációs témákkal foglalkozik az esemény, angol és magyar nyelven egyaránt.

2024. május 16. 19:47

Teljes mértékben napenergiával működtethető a Lenovo üllői gyárának innovációs központja

Új, a nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) innovációkat ellátó napelemeket telepített a Lenovo üllői gyártóüzeme. A vállalat 2023 októberében átadott létesítményében működő globális innovációs központja ezáltal azt is biztosítja, hogy az ügyfelek 100%-ban napenergiával tesztelhessék a HPC-munkaterhelést.

2024. május 16. 14:43

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 16. 13:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38