Biztonságos Skype és chat vállalati környezetben

Kovács Attila, 2006. június 15. 16:15
Internetes csevegőprogramok, a Skype és egyéb ingyenes hang-adat kommunikációs szolgáltatások használata vállalati környezetben volt június 15-én három cég (Navigator, NextiraOne, Noreg) közös sajtótájékoztatójának témája. A beszélgetés házigazdái: Kovács Tamás (műszaki igazgató, Noreg Kft.),  Patkó Attila (üzletág igazgató, Navigator Informatika Zrt.), Bánffy Miklós (műszaki igazgató, NextiraOne Magyarország Kft.) voltak, a téma jogi szakértője: Novák Tamás (ügyvéd, az informatikai és munkajog szakértője) volt.
A kerekasztal formában megtartott sajtótájékoztató előadói néhány kiemelt kérdést járt körül: mikor, miért és hol tiltott vagy támogatott az azonnali üzenetküldő rendszerek használata vállalati környezetben; megvalósítható-e biztonságosan a valós idejű kommunikáció hálózaton kívül és belül; milyen jogokkal rendelkezik a munkavállaló és a munkáltató a chat programok és a Skype vállalati használatával, illetve annak korlátozásával kapcsolatban; ki és milyen mértékben felelős a vállalati rendszerek és a kritikus fontosságú adatok védelméért.

A három internet biztonsággal (is) foglalkozó cég szakértői szerint egyrészt vállalati politika kérdése a chat programok, Skype és egyéb hang-adat kommunikációs szolgáltatásokat vállalati környezetben használni, másrészt a kockázatok szempontjából mérlegelni szükséges informatikai biztonsági problémákat.

A skype-os vállalati ügyfelek számára vonatkozó kérdésünkre Bánffy Miklós azt mondta, hogy NextiraOne ügyfeleinek mintegy 5-8%-a ezeket az ingyenes szolgáltatásokat, kommunikációs megoldásokat saját vállalati kommunikációs rendszerébe szeretné integrálni. A Navigator képviselője is megerősítette, hogy egyre nő azoknak ügyfeleiknek a száma, akik a vállalati internetezésben szeretnék ezeket a megoldásokat használni.

Novák Tamás megállapította, hogy meglehetősen összetett jogi és műszaki (informatikai) problémáról van szó. Kiemelte, hogy nagyon lényeges a körültekintően megkötött munkaszerződés, illetve a logikusan felépített vállalati belső utasítások szerepe, a munkavállalóval való megismertetése és számon kérése. Az így kialakított és a munkavállalók által elfogadott kötelmek megszegése a vállalatok informatikai biztonságát veszélyezteti (különféle kártevők - vírusok, kémszoftverek, férgek stb. behatolásával), továbbá fennáll az üzleti titkok könnyebb megszerezhetőségének is a veszélye. Novák szerint a menedzsment további feladata a munkaidő védelme, vagyis az, hogy a munkavállaló ne felesleges internetes csevegéssel, böngészéssel, szörföléssel stb. töltse internethasználati idejét a munkahelyen. A kötelmeket pontosan meghatározva lehet alapot teremteni arra, hogy esetlegesen a munkavállalóval szemben bizonyos szankciókat alkalmazzanak, illetve az esetleg ilyen tevékenységekből bekövetkezett károkozás következménye kártérítés legyen.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55