Kutatás a legsérülékenyebb felhasználónév-jelszó együttesekről

Kovács Attila, 2007. április 12. 14:08
A marylandi egyetem A. James Clark School of Engineering részlege által végzett végzett vizsgálat az elsők között állította össze az informatikusok által használt legkevésbé biztonságos felhasználónevek és jelszavak listáját, amelyek a legnagyobb esélyt adják a hackereknek a vállalati információforrások eléréséhez.
Egyszerű szoftver alapú technikákkal dolgozó hackerek viselkedését vizsgálták, akik egyszerre több számítógépet támadnak meg véletlenszerűen. A kutatók a hackerek által leggyakrabban próbált felhasználói neveket és jelszavakat gyűjtötték össze, valamint azt vizsgálták, hogy a szerverre való bejutást követően mit csinál a hacker.

A kutatás vezetője, Michel Curkier adjunktusa szerint: „ezeknek a támadásoknak a nagy része automatikus scripteket futtat, amelyek válogatás nélkül kutatnak át több ezer számítógépet és keresik azok biztonsági réseit. Adataink mennyiségileg meghatározható bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy az internetkapcsolattal rendelkező számítógépek állandóan támadás alatt állnak. A vizsgálatban részt vevő gépeket naponta átlagosan 2244 alkalommal támadták meg.” Curkier és diákjai négy, internetkapcsolattal rendelkező Linux gépre gyenge biztonsági megoldást tettek, majd jegyezték, hogy mi történik az egyes gépeket érő támadások során. Arra jöttek rá, hogy a támadások nagy része nem igazán kifinomult hackerektől származott, akik úgy nevezett, "dictionary", azaz "szótár" scripteket használtak. Ez egy olyan típusú szoftver, amely gyakran használt felhasználónevek és jelszavak listája alapján próbál betörni a számítógépekbe. 

A kedvenc a „root” volt, amit tizenkétszer több alkalommal próbáltak, mint a második helyezett „admin” felhasználónevet. Egy sikeres „root” belépés az egész gépet megnyitja a hacker számára, míg az „admin” valamivel kisebb előnyökhöz juttatja hozzá. További kedvelt felhasználó nevek voltak: „test”, „guest”, info", "adm", "mysql", "user", "administrator" és "oracle”. A vizsgálat vezetője szerint ezeket a felhasználóneveket nem szabadna használni.

A vizsgálat során kiderült, hogy a leggyakoribb jelszó-találgatási trükk a felhasználónév különböző variációinak használata volt. A találgatások 43%-a egészen egyszerűen a felhasználónév ismétlése volt jelszóként. A második leggyakrabban próbált variáció az „123”. További, gyakran próbált jelszavak: "123456", "password", "1234", "12345", "passwd", "123", "test", és "1". Ezek az eredmények összhangban vannak a biztonsági szakemberek figyelmeztetéseivel, melyek szerint a jelszó soha ne legyen azonos, vagy akár köthető a felhasználónévhez.

A vizsgálat során a hackerek működése általában a következők szerint zajlik: a gép szoftverkonfigurációjának ellenőrzése, a jelszó megváltoztatása, a hardver és/vagy a szoftver konfiguráció ismételt ellenőrzése, egy fájl letöltése, a letöltött program installációja, majd futtatása. Curkier szerint a hackerek gyakran "hátsóajtót" (backdoor) létesítenek, azaz olyan bejáratokat, amelyeket azután ők irányítanak és, amik segítségével botneteket építhetnek. A botnet a hacker által használt, független szoftver robotokkal irányított számítógépek hálózata. Ezeket hamisítások elkövetésére, személyi adatok eltulajdonítására, más hálózatok megzavarására, számítógépes file-ok megrongálására, és hasonló dolgokra használják.  

A kutatásról a Check Point időszaki kiadványa számolt be. A Check Point cég Eventia Analyzer szoftvere képes megakadályozni a "brute force" támadásokat azáltal, hogy többszöri, sikertelen engedélyezési próbálkozás után "eseményt" kreál a következők szerint: felhasználónév / jelszó, plusz a támadó forrás IP cím automatikus blokkolása. Ugyanakkor a Check Point a "brute force", a puffer túlcsordulás, az adatbázis-alapú webalkalmazások hackelése (SQL injection), és más rosszindulatú hacker támadások kivédése érdekében valós idejű biztonsági frissítéseket kínál biztonsági gateway-eihez. Ezen opcionális frissítések a SmartDefense Services-en keresztül érhetőek el, ami valós idejű frissítéseket és konfigurációs tanácsokat nyújt a támadások ellen és a biztonsági házirendek kialakítása érdekében.
Kulcsszavak: security Check Point

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bemutatta legmodernebb újításait a Huawei Dubajban

Legújabb, innovatív viselhető-, audió- és irodai okoseszközeit mutatta be a Huawei a Dubajban rendezett nagyszabású nemzetközi eseményén. 

2024. május 8. 18:02

Lehet egyszerre mobil és otthoni az internet?

A mobiltelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, de a mobilozást lehetővé tévő technológia új értelmet ad az eddig vezetékkel elért otthoni internetezésnek is. Még nem szoktunk hozzá teljesen, de érdemes: nemcsak kábelen lehet otthon netezni, hanem mobilinterneten is, méghozzá úgy, hogy teljes értékű otthoni internetszolgáltatáshoz jutunk. Ez nemcsak azokon a helyeken jelent alternatívát, ahol a vezetékes internet nem elérhető, hanem önmagában is jár előnyökkel, főleg, ha 5G-mobilhálózatról van szó.

2024. május 8. 09:55

Három új 3D nyomtató és több ráadás a FreeDee standján

A FreeDee Kft. az additív gyártás egyik élen járó hazai specialistája. Márkafüggetlen szakértőként számos piacvezető 3D nyomtató és 3D szkenner márkával dolgoznak együtt, így a FreeDee standján idén három új 3D nyomtató is egyszerre debütál! Most lehet majd itthon először élőben megnézni a Markforged FX20 robusztus kompozit nyomtatót, az UltiMaker Factor 4 ipari FDM nyomtatót és a Formlabs Form 4 mSLA nyomtatót is. Emellett látványos SLM fémnyomtatásokra és 3D szkennelés bemutatóra is számíthatnak az Ipar Napjain a 101F (A pavilon) stand látogatói.

2024. május 6. 14:51

Mennyire vannak biztonságban a jelszóval védett adataink?

Manapság egyre több és egyre nagyobb volumenűek az adatlopások, ráadásul az adatszivárgások egyre többe is kerülnek a szervezetek számára. A technológiai újításoknak köszönhetően a kibertámadások napról napra kifinomultabbak, és a legerősebb jelszót is feltörik. Ennek ellenére továbbra is ez a vállalatok által leggyakrabban használt biztonsági módszer világszerte.

2024. május 3. 09:54

A tíz gigabites 5.5G-t használó innovatív eszközöket mutatott be Budapesten a Huawei

Már világszerte tesztelik az 5G sebességének tízszeresére képes 5.5G mobilhálózatokat, az ezeket használó eszközök várhatóan még az idén megjelennek a kereskedelmi forgalomban. 

2024. április 29. 19:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36