Sensenet: megújuló arculat, termék- és üzletpolitika 2008-ra

Vértes János Andor, 2007. december 6. 23:21
A portálrendszereket fejlesztő Sensenet Mikulás napján jelentette be a termékstratégiáról önmagában is árulkodó új portáljának, a www.portalengine.org oldalnak a megnyitását, és azt, hogy a jövőben nyílt forráskódú változatban, úgynevezett GNU General Public Licence-szel is forgalomba hozzák content management rendszerüket. Emellett az új verzióból készül egy vállalatoknak és egy fejlesztőknek szánt verzió is.

A Sensenet fejlesztői úgy ítélték meg, hogy van egy piaci rés a drága, bonyolult nagy támogatottságú tartalommenedzsment-rendszerek és az olcsó, nyílt forráskódú portálrendszerek között, s ezt a piaci rést érdemes elfoglalni. A jelenlegi választék az egyik oldalon mondjuk a SharePoint, a WebSphere, a FileNet, az Interwowen, a BEA, a BroadVision, az Oracle vagy a Vignette, amelyek az összetett vállalati rendszerek csoportjához tartoznak, míg a Joomla, a Drupal, a Plone vagy a DotNetNuke az open source szoftvereket példázzák. Amit a két tábor között a Sesenet célba vett, az az összetett üzleti szoftvereknek olyan nyílt forráskódú alternatívája, amely rendelkezik olyan támogatással, annyi vállalati funkcióval, mint az első csoportba tartozó szoftvertermékek.

Természetesen a következő generációs portálmotorból terveznek további két verziót is: az egyik az Enterprise kategória, a másik pedig azokat veszi célba, akik designban, portálfejlesztésben erősek, ugyanakkor portálmotorban külső források felé nyúlnak, ez a fejlesztői verzió.
 
Van néhány érdekes műszaki újdonság az új rendszerben, amelyeket – nem feltétlenül fontosságuk sorrendjében és a teljesség igénye nélkül – megpróbálunk felsorolni. Az egyik újítás a Portal File System, röviden PFS. A rendszer minden eleme a PFS rendszerbe kerül, így annak szolgáltatásai elérhetőek az alábbi tartalomtípusok mindegyike számára: webhelyek, oldalak, mintasablonok, mappák és dokumentumok, WCMS tartalmak, fórumtémák, projektek, űrlapok, csoportok, feladatok, felhasználók, portletek, alkalmazások, CSS fájlok, statikus HTML-ek és testre szabott tartalomkategóriák, amelyeket a fejlesztők, illetve a végfelhasználók határozhatnak meg.
 
A grafikus felhasználói felület (GUI) teljesen megváltozik, a portálok Visual Studio és ASP.NET fejlesztőrendszer használatával is fejleszthetők lesznek.
 
Valamennyi grafikus felhasználói felület böngészőfüggetlen, ideértve a drag and drop funkciókat és rich text szerkesztőt is, amely szintén megújult.
 
A GUI támogatja a web2.0 stílusú fejlesztést: alapként az XHTML-t és a CSS-t, valamint az AJAX, AJAX.NET és JavaScript fejlesztői eszköztárakat, pl. a JQueryt vagy az ExtJS-t.
 
Az XSLT-alapú skinrendszert felváltják az XHTML nézetek és a CSS, az XSLT rendering pedig haladó (advanced) opció lesz a különféle speciális trükkökhöz.
 
A PFS faszerkezet egy AJAX-alapú Web UI alkalmazással, a Portal Explorerrel böngészhető, az olyan elterjedt fájlkezelő eszközökhöz hasonlóan, mint a Windows Explorer vagy a Mac Finder (később esetleg egy Portal Commandert is kifejlesztenek majd…).
 
Akinek jogosultsága van a weboldal szerkesztésére, annál megjelenik a portál „távirányító” ikon a jobb felső sarokban. Emögött az ikon mögött egy Portal Remote Control névre hallgató WYSIWYG oldalszerkesztő, egy web2.0 stílusú felhasználói felület bújik meg, amely az ikonra történő kattintás után az oldal felett lebeg.
 
A Sensenet az új generációs portálmotorját egyszerűen csak TNG-nek (The Next Generation) becézi, és azt ígéri, hogy rövidesen bővebben is olvashatnak róla az érdeklődők a WIKI formában készülő dokumentációban, amelyet a felhasználók együtt szerkeszthetnek majd a fejlesztőkkel.
Kulcsszavak: portál Sense/Net

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Rakuten Viber elnyerte a SOC 2 Type 2 tanúsítványt

A Rakuten Viber, a világ egyik vezető kommunikációs platformja, amely nagy hangsúlyt fektet a biztonságos és privát kommunikációra, sikeresen teljesítette a Service Organization Control (SOC) 2 Type II tanúsítványt. A SOC 2 az American Institute of Certified Public Accounts (AICPA) által kidolgozott ellenőrzési szabvány. Szigorú keretrendszerét úgy alakították ki, hogy biztosítsa az ügyféladatok biztonságát, rendelkezésre állását, bizalmas jellegét és védelmét.

2024. április 24. 11:38

Factor 4: a legújabb UltiMaker 3D nyomtató gyártósorok támogatására

Az UltiMaker április 22-én bemutatta az UltiMaker Factor 4 új, ipari 3D nyomtatót, amelyet kifejezetten gyártóüzemi felhasználásra, a gyártósorok működési hatékonyságának és megbízhatóságának növelésére fejlesztettek. Az UltiMaker Factor 4 hazai bemutatójára az Ipar Napjain kerül sor a kizárólagos hazai forgalmazó, a FreeDee Kft. standján (A pavilon, 101F).

2024. április 23. 18:00

A Thermaltake bemutatja a háromféle GPU-elrendezést támogató közepes toronyházát

A Thermaltake, a prémium PC-hardvermegoldások vezető márkájának, CTE E600 MX közepes toronyháza fekete, hófehér és hortenziakék változatban is elérhető. A CTE E600 MX a CTE-sorozat legújabb kiegészítése, egy kétkamrás közepes toronyház, amely a Thermaltake innovatív CTE-kialakítását örökölte, ami a központi hűtési hatékonyság (Centralized Thermal Efficiency) rövidítése, és a kritikus alkatrészek magas szintű hűtési teljesítményének biztosítására összpontosít. Ráadásul a CTE E600 MX háromféle GPU-elrendezési lehetőséggel és cserélhető, kettős előlapi kialakítással rendelkezik, maximális rugalmasságot kínálva a felhasználóknak gépük testreszabásához.

2024. április 23. 13:06

Az AOC a Graphic Pro U3 sorozattal erőt ad az alkotóknak

A kijelzőspecialista AOC büszkén jelenti be a kreatív szakemberek egyedi igényeihez gondosan kidolgozott új monitorcsaládját. A kivételes színhűségével, élvonalbeli funkcióival és elegáns, díjnyertes dizájnjával az AOC Graphic Pro U3 sorozat forradalmasítja a fotósok, vizuális művészek, tervezők, szerkesztők, műsorszolgáltatók, producerek és játékipari szakemberek munkáját. 

2024. április 22. 17:50

Form 4: új, villámgyors 3D nyomtató a Formlabs-tól

A Formlabs bemutatta a Form 4-et, a következő generációs műgyanta 3D nyomtatóját. A Form 4 és biokompatibilis változata, a Form 4B rendkívül gyors additív gyártást ígér nagy precizitással a választott alapanyag típusától függetlenül. A Formlabs legújabb fejlesztése már megtekinthető és tesztelhető a FreeDee Kft. budapesti irodájában.

2024. április 21. 14:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50