Hi-tech: az export a régióban Magyarországon nő legjobban

MTI Sajtóadatbank, 2008. január 7. 09:38

A csúcstechnológiai termékek kivitele a visegrádi országokban (V4) 10 év alatt jelentősen bővült, a legdinamikusabb teljesítménynövekedés Magyarországon figyelhető meg - állapítja meg az ICEG Európai Központja legfrissebb összegzésében.

Az intézet az MTI-hez is eljuttatott dokumentumában a hi-tech export arányát a versenyképesség egyik indikátoraként említi, utalva arra, hogy a világon Írország, az Amerikai Egyesült Államok, Japán, Finnország, Franciaország, Hollandia és Svájc rendelkezik a legnagyobb hányaddal a világon.

Az ICEG jelentése szerint Csehország, Lengyelország, Szlovákia, és Magyarország 1,45 százalékát adták együttesen a világ csúcstechnológiai exportjának 2005-ben, ez 10 év alatt 1,1 százalékpontos növekedés, az 1995. évinek több mint duplája.

A legjelentősebben Magyarországon nőtt a high-tech kivitel, az ország 0,08 százalékos részesedése 0,68 százalékra emelkedett 10 év alatt.

Az Eurostat legfrissebb adataira hivatkozva az ICEG azt közli, hogy Magyarország csúcstechnológiai exportja 2006-ban 12,1 milliárd eurót tett ki, ami egy év alatt 2,18 milliárd eurós, két év alatt pedig 2,42 milliárd eurós növekedés.

A V4 országok közül 2006-ban a második helyen Csehország állt 9,6 milliárd euróval; Lengyelországban csupán 2,7 milliárd euró, Szlovákiában pedig 1,78 milliárd euró volt a csúcstechnológiai kivitel.

A csúcstechnológiai gyártás hozzáadott értéke a teljes ipari hozzáadott értékből ugyancsak Magyarországon a legmagasabb, a 2003-as adatok szerint 19,3 százalék. Ez a mutató Csehországban 6,9 százalék, Lengyelországban 6,5 százalék, Szlovákiában pedig 5,1 százalék. A világon Finnországban a legmagasabb ez az arányszám, 25,3 százalék.

A csúcstechnológiai ipart a hadiipar, a vegyipar, az elektronikai gépgyártás, a tudományos műszergyártás, a gyógyászati ipar, az infokommunikációs iparág, a számítástechnikai iparág, a légiközlekedés és légijármű-ipar, valamint a nem elektronikai gépgyártás alkotja.

Magyarországon, Lengyelországban, és Szlovákiában a csúcstechnológiai export zöme elektronikai gépgyártásból és telekommunikációs iparágakból származik. Csehországban a komputergyártásnak van a legjelentősebb szerepe.

Kulcsszavak: trend

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Process Solutions: Mit várnak el a gazdasági vezetők és a cégvezetők a könyvelési szolgáltatójuktól?

A technológiai fejlődés és az üzleti környezet változásaival párhuzamosan a cégvezetők, vállalati döntéshozók elvárásai is folyamatosan változnak. Nemcsak a törvényi megfeleltetéssel kapcsolatos kötelezettségek betartását várják el könyvelőiktől, hanem stratégiai partnerséget és technológiai innovációt is.

2024. május 8. 19:41

Bemutatta legmodernebb újításait a Huawei Dubajban

Legújabb, innovatív viselhető-, audió- és irodai okoseszközeit mutatta be a Huawei a Dubajban rendezett nagyszabású nemzetközi eseményén. 

2024. május 8. 18:02

Telefonunk tárhelye kihat készülékünk működésére

A technológia fejlődésével egyre nagyobb jelentősége van az okostelefonok tárhelyének. Az egyre jobb minőségű képek és videók, a komplex alkalmazások és az MI megoldások mind egyre inkább csak igénylik a tárhelyet. Ugyan a HONOR eszközei kifejezetten magas tárhellyel érkeznek, mi magunk is tehetünk azért, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőlük.

2024. május 8. 17:26

Vissza a valóságba a Nokia 3210-zel

25 évvel az eredeti megjelenése után a Human Mobile Devices (HMD) idén újra elhozza a legendás Nokia 3210-et – most megújult, izgalmas "Y2K" arany, tengerkék és sötétszürke színekben. A cél pedig ezúttal sem más, mint összekötni az embereket – csakhogy ezúttal a képernyőtől való elszakítással.

2024. május 8. 15:57

Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből. 

2024. május 8. 14:16

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36