20 éves a világháló

Kiss Ádám Zoltán, 2009. március 13. 10:04

Pontosan 20 évvel ezelőtt Tim Berners-Lee megírta azt a tanulmányát, mely első ízben vázolta fel a világháló szerkezetét, és aminek alapján az internet elnyerte ma is ismert képét.

Tim Berners-Lee akkoriban a Nukleáris Kutatások Európai Szervezeténél (EONR) Genfben dolgozott mint tanácsadó. 1989 március 13-án nyújtotta be a vezetőségnek elképzelését, miszerint az intézet számítógépeit egy újfajta rendszer szerint lehetne rendszerbe kötni, a tanulmány a nem túl sokatmondó „Javaslat az információmenedzsmentre” címet viselte. Akkor még senki sem sejthette, hogy a ma CERN-ként ismert kutatóbázisban valami egészen új, a világ képét megváltoztató folyamat indul el.

Berners-Lee-t az zavarta, hogy számos kutatási eredmény tűnik el, válik feldolgozhatatlanná, süllyed el az ismeretlenségbe a rendszer hiányosságai miatt. A munkatársak a projektek teljes idejéhez képest meglehetősen gyakran változtak, átlagos foglalkoztatásuk mindössze két évig tartott. Az új emberek számára jó ideig eltartott, míg beletanultak az ismeretlen környezetbe, számos információ a gépekben ragadt, és az sem segített a helyzeten, hogy a számítógéppark meglehetősen eltérő gépeket tartalmazott, melyek sokszor nem voltak kompatibilisek egymással. Hiába működtek ezek a számítógépek akár a szomszédos szobában, minta külön földrészeken lettek volna, és egy ellenőrzés során kiderült, hogy értékes kutatási eredmények akár örökre eltűnhetnek a rendszerben.

Az új elképzelés leírásában szinte minden elvi alap megtalálható, ami a mai internet kialakításához szükséges volt. Berners-Lee számára még jó néhány évbe beletelt, míg kiépíthette első tesztrendszerét, jóllehet a világháló csak a 90-es évek elején kapott erőre, szélesebb elterjedésében pedig olyan ekkor még természetesen nem létező programok is nagy szerepet kaptak, mint például a Jim Clark és Marc Andreessen nevével fémjelzett Netscape. Azonban hogy az évforduló alkalmából a CERN laborban kisebb ünnepségen résztvevő, immáron Sir Breners-Lee rátapintott a lényegre 20 évvel ezelőtt, azt jól példázza, hogy mennyire ismerősen csengenek akkori gondolatai:

„...egy általános információs hálózat kialakítására van szükség, ahol az információ megoszthatósága fontosabb, mint a látványos grafikai megoldások ... a cél a fontos adatok elérhetősége, így az információk halmaza elérne egy kritikus tömeget, ahonnan már vonzó lenne a résztvevők számára használata, és az információk halmazának bővítése...”

Kulcsszavak: internet

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Ezért egyre erősebb a felújított mobilok piaca

Erősödő újkészülék-eladások, a termékek hosszabbodó szoftveres támogatása és életciklusa, valamint a bevizsgált készülékek iránti növekvő bizalom is segíti Magyarországon a felújított okostelefonok piacának bővülését. A Rejoy.hu a távközlési világnap alkalmából gyűjtötte össze az aktuális trendjeit.

2024. május 18. 15:27

Compliance-szakemberi szerepben teszteli az AI-t a KPMG

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) által rendezett Innovációra Magyar! konferencián számolt be a KPMG Magyarország munkatársa arról a kísérletükről, melynek keretében gépi tanulási modell fejlesztésével támogatták a vállalati anyagok feldolgozásának folyamatát. A vonatkozó szabályzatoknak való megfelelőség ellenőrzésére bevetett mesterséges intelligencia egyelőre nem helyettesíti a szakértői munkát, azonban jelentősen gyorsítja a folyamatot, 80% feletti hatékonyságú dokumentációs alapot hozva létre. Így a fennmaradó időben az emberi beavatkozás a nagy figyelmet igénylő, alaposabb elemzést tudja elvégezni.

2024. május 18. 13:59

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Elhunyt Zsakó László, a hazai számítástechnika tanárképzés elindítója

Életének 67. évében elhunyt Zsakó László, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatika Tanszék nyugalmazott egyetemi docense, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának vezetője.

2024. május 18. 10:24

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59