A Google a könyvfesztiválon

Kerekes Pál, 2011. április 16. 13:50

A digitalizálás hazai nagyprojektjeiről számoltak be a kulturális közintézmények vezetői a Könyvfesztivál Könyvtáros Klub rendezvényén. A szakmabeliek számára fontos a futó e-programok ismerete, így várható volt a nagy részvétel, de a hatalmas érdeklődés nem csak a témának, hanem az egyik előadónak is szólt: Simon Morrison, a Google szerzői jogi és kommunikációs menedzsere adott tájékoztatást a cég könyves programjairól.

Az előadó kerülte a konfliktusokat, inkább már ismert projektekről számolt be, a felmerülő jogi és kulturális problémákról pedig csak, mint mellékes körülményekről tett említést. Kicsit döcögött az is, amivel kezdte a prezentációt: véleménye szerint a digitalizáció talán legfontosabb feladata megőrizni a műkincseket.  A természeti csapások okozta esetleges megsemmisülés után is rendelkezésre állna a digitális kópia, ha a Google folytatja munkáját.

A hallgatóságban persze ilyenkor felmerülnek bizonyos kérdések... Például, hogy van-e már olyan bizottságuk, amely megállapítja, mi számít műkincsnek (erről világszerte jelentősen eltérő vélemények lehetnek), és felmerült-e már álmatlan éjszakáin az előadónak, hogy a kulturális értékek legnagyobb pusztítója nem a hatalmas természet, hanem éppen maga az a kultúra, amely vagy létrehozta, vagy követi a másik humán berendezkedést. Persze, ezek nem céges kategóriák, egy jólöltözött, világutazó menedzser aligha engedhet meg magának ilyen laza nekigondolásokat.


Külön említette Morrison, hogy az osztrák nemzeti könyvtárral is sikerült megállapodniuk a digitalizációról, így a könyvtár állományában lévő magyar nyelvű művek is feldolgozásra kerülnek. A részletek itt is fontosak lettek volna, erről nem kaptunk tájékoztatást.


Elhangzott: az e-könyveknek különösen nagy szerepük lehet azoknak a könyveknek a hozzáférhetővé tételében, amelyeket még szerzői jog véd, de már nincsenek nyomtatásban. Egy másik aspektus: a szerző halála után 70 év a szerzői jog időbeli hatálya, a könyvek azonban rendszerint legfeljebb egy-két kiadást élnek meg, azután kikerülnek a forgalomból. „Becsléseink szerint a könyvek 75 százaléka ebbe a kategóriába tartozik. Az e-könyv segíthet új életet lehelni ezekbe a kötetekbe" - emelte ki Simon Morrison.


Az előadó végül megjegyezte: sokakban kelt aggodalmat, hogy magáncégek is beszállnak a könyvek, a közgyűjtemények digitalizálásába, "és ezt mi megértjük, de úgy véljük, hogy az együttműködés minden fél számára előnyös megoldáshoz vezet"- rögzítette a menedzser.

 

(A cikket a könyvkonnektor.hu-ról vettük át - a szerző engedélyével.)

Kulcsszavak: e-book Google

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Hannover Messe 2024: A Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be

Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

2024. május 4. 17:02

Újabb rangos szakmai díjat nyert a Prologis!

A Prologis Park Budapest-Sziget II beruházás nyerte idén a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által életre hívott, „Év logisztikai fejlesztése” elismerést. A legkiemelkedőbb hazai logisztikai fejlesztéseket díjazó kitüntetést 2023 óta ítéli oda a szervezet 11 tagú testülete a közúti-, vasúti-, vízi-, légi- és intermodális fuvarozás, valamint a vámolási és raktározási területek meghatározó szereplői részére.

2024. május 4. 15:37

Egy napra az anyukák vették át a vezető szerepet a Yettelnél

Határozottság, konfliktuskezelés, problémamegoldó képesség és empátia: ezek a legfőbb vezetői tulajdonságok, melyek édesanyaként is elengedhetetlenek a magyarok szerint – derült ki a Yettel friss, országos, anyák napja alkalmából készített kutatásából. A mobilszolgáltató a vezetői kompetenciákat vetette össze az anyasághoz szükséges képességekkel, és az is kiderült, hogy tízből nyolc válaszadó szerint a gyereknevelés során tanult készségeket a munkavégzésben is lehet kamatoztatni.

2024. május 4. 13:55

Az AI a technológia jövője, a HONOR pedig úttörő benne

A technológia világában mostanában szinte minden a mesterséges intelligenciáról (AI) szól, a hírek egy része pedig riasztó jelleggel csapódik le: sokan munkák elvesztését, emberek által végzett szakmák megszűnését látják benne. 

2024. május 4. 12:14

A világ egyik legjobb egyetemével kötött partnerséget a Budapesti Metropolitan Egyetem

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) első és egyetlen magyar egyetemként írt alá hosszú távú partnerségi megállapodást az Arizona State University-vel (ASU), amely a Center for World University Rankings 2023-2024 szerint a világ legjobb egyetemeinek 1%-ába tartozik.  Ez a partnerség új lehetőségeket biztosít a METU-n tanuló magyar és külföldi hallgatók számára, és a magyar felsőoktatás nemzetközivé válásának következő lépcsőfoka lehet. A megállapodás alapján a METU jogosult használni a logója részeként a „powered by Arizona State University” megnevezést.

2024. május 4. 10:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55