Svájci forrásból fejlesztik a Felső-Tisza árvízvédelmi információs rendszerét

MTI Sajtóadatbank, 2012. május 21. 12:28

Svájci pályázati forrásból fejlesztik a Felső-Tisza árvízvédelmi információs rendszerét - közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője a projekt nyitó rendezvényén hétfőn Nyíregyházán.

Bodnár Gáspár elmondta: a Svájci Államszövetség közel 77 millió forint összegű támogatásából három új hidrológiai mérőállomást hoznak létre és kapcsolnak be a magyar-ukrán közös távmérő rendszerbe, továbbá növelik a számítógépes árvízvédelmi elemzés kapacitását, valamint 30 darab úgynevezett EDR (Egységes Digitális Rádiórendszer) készüléket telepítenek a hálózathoz. A szeptember 30-ig megvalósuló fejlesztéshez szaktanácsadói tevékenység is kapcsolódik, a Zürichi Műszaki Egyetem szakemberei vesznek részt az információs rendszer korszerűsítésében.
A szabolcsi vízügyi szervezet igazgatója a projektnyitón hangsúlyozta, hogy a fejlesztés rendkívül fontos, hiszen a Felső-Tiszán és mellékfolyóin az év bármely időszakában lehet számítani magas és heves árhullámok kialakulására. A folyók mentén 116 településen 180 ezer él, akiknek biztonsága megköveteli, hogy veszélyhelyzet esetén időben megtörténjenek a védelmi intézkedések, s ezt szolgálja a svájci támogatással megvalósuló információs rendszer tökéletesítése - mondta Bodnár Gáspár. Hozzátette: olyan számítógépes háttér jön létre, amelynek hidrológiai modellszámításaival számszerűsíthetik a várható árvízszintek emelkedését, az árvízvédelmi létesítményekre gyakorolt várható hatását, meghatározhatják a mértékadó vízmagasságok nagyságát. Lucza Zoltán, a vízügyi igazgatóság projektvezetője közölte: a három új hidrológiai mérőállomást a Lápi-főcsatornán, az újtyukodi szivattyútelepnél és a szamossályi zsilipnél hozzák létre, és integrálják a meglévő távmérő rendszerbe.

Új szoftvert és három számítógépet, továbbá 30 EDR rádiókommunikációs készüléket is beszereztek már, amelyeket szeptember végéig hozzákapcsolnak a hálózathoz. A projektvezető megemlítette: a Felső-Tiszán a magyar-ukrán távmérő rendszerben jelenleg 68 állomás közöl ötpercenként árvízvédelmi adatokat a szakemberekkel. Ez rendkívüli jelentőséggel bír, hiszen a Felső-Tisza jelenti a legnagyobb árvízveszélyt, vízhozamának intenzitása óránként 25-40 centiméter is lehet, a folyó vízszintje akár tíz méterrel is megemelkedhet - mondta. Árhullám esetén így rendkívül rövid idő áll rendelkezésre a védekezés megszervezéséhez, amit ezentúl jelentős mértékben segít majd az új informatikai rendszer.

Kulcsszavak: környezetvédelem

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Szerte a világban népszerű az amerikai magyar „nyomokat” bemutató applikáció

Három éve indult útjára a digitális “jenki huszár”, azaz a Hello HuGo nevű applikáció, amely felhasználóbarát módon gyűjti össze a lehető legtöbb magyar vonatkozású pontot az USA-ban, amiből eddig több, mint 1500 található az appon. A ma már nívódíjas alkalmazást több, mint tízezer ember használja az Atlanti-óceánon innen és túl, Ausztráliától, Kanadán át Indiában, Belgiumban, Franciaországban, Mexikóban, Jamaikában és még több más országban keltette föl az emberek érdeklődését.

2024. május 31. 09:55

Növeli európai termelési kapacitását a Schneider Electric

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat kedden megnyitotta okosgyárát Dunavecsén. A 28.000 négyzetméteres épületben ötszázan dolgoznak majd.

2024. május 30. 19:06

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30

Minden második magyar internetező volt már áldozata kibertámadásnak

2024. május 22. 14:37

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52