A SES az Arianespace-szel karöltve indítja útjára az EAGLE-1 műholdat

forrás: Prím Online, 2022. november 15. 19:11

A SES és az Arianespace az ESA (Európai Űrügynökség) végponttól végpontig tartó biztonságos európai kvantumkulcs-kiosztásos (QKD) rendszerének támogatása céljából közösen engedi útjára az EAGLE-1 műholdat. A műholdas és földi infrastruktúrából álló EAGLE-1 projekt fejlesztését a SES egy 20 másik európai vállalatból álló csoport, az Európai Űrügynökség (ESA), valamint az Európai Bizottság támogatásával valósítja meg. A 2024 utolsó negyedévére tervezett művelet az Európai Hírügynökség által kivitelezett Vega C hordozórakétával fog megvalósulni Európa francia guyanai űrkikötőjéből, melyet követően a műholdat a szakemberek alacsony Föld körüli pályára állítják.

A SES és partnerei az Európai Hírügynökséggel nemrégiben aláírt megállapodás részeként egy végponttól végpontig tartó kvantumkulcs-kiosztásos (QKD) műholdas rendszert fejlesztenek és indítanak annak érdekében, hogy tesztelhessék és validálhassák a kriptográfiai kulcsok űralapú biztonságos továbbítását. Az első európai szuverén űralapú QKD-rendszer az EAGLE-1 alacsony Föld körüli pályán (LEO) keringő műholdat és a legmodernebb luxemburgi QKD-műveleti központot foglalja magában. Az Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra (EuroQCI) keretében az EAGLE-1 műhold lehetővé teszi az EU-tagállamok számára az űralapú QKD korai hozzáférését, validálását és integrálását.

 

„Az EAGLE-1 biztonságos adatátvitelt biztosító végponttól végpontig tartó rendszer kiépítése és a nagy távolságú kvantumkulcs-elosztási technológia validálása egy olyan innovatív projekt, amely az EU tagállamainak javát fogja szolgálni. Évtizedek óta együttműködünk az Arianespace-szel műholdjaink pályára állításában, ezért külön nagy örömünkre szolgál, hogy az EAGLE-1 projekten is közösen dolgozhatunk" – mondta Ruy Pinto, a SES technológiai igazgatója.

 

„Nagy megtiszteltetéssel tölt el bennünket a SES belénk vetett bizalma. Az elmúlt 38 év során az Arianespace 42 indítást hajtott végre nagy múltú partnere számára, és a Vega C-vel most folytatjuk ezt a sikertörténetet. Óriási öröm számunkra, hogy támogathatjuk ügyfelünk törekvéseit, és részesei lehetünk ennek a küldetésnek, amelynek célja az európai műholdakkal támogatott kiberbiztonsági technológia megvalósítása" – jegyezte meg Marino Fragnito, az Arianespace Vega üzletágának igazgatója.

 

 

Az indítást követően az EAGLE-1 műhold egy 3 éves küldetést fog végrehajtani az Európai Bizottság támogatásával. Ebben az üzemeltetési szakaszban a műhold lehetővé teszi az Európai Unió kormányainak és intézményeinek, valamint a kritikus üzleti ágazatoknak a korai hozzáférést a nagy távolságú QKD-hez, amely megnyitná az utat az EU előtt a rendkívül biztonságos adatátvitelt lehetővé tevő uniós konstelláció felé. 

 

Az EAGLE-1 projektet az ARTES keretében Németország, Ausztria, Luxemburg, Olaszország, Hollandia, Svájc, Belgium és a Cseh Köztársaság, valamint a Horizont Európa program keretében az Európai Bizottság társfinanszírozza.

 

A Vega C, az új európai könnyű hordozórakéta július 13-án sikeresen teljesítette első repülését, és most az Arianespace felügyelete alatt megkezdi üzemeltetési szakaszát. Ezzel a szerződéssel a Vega C szerződésállománya több mint 40 műholdra vonatkozó szerződést tartalmaz.

 

A Vega C fejlesztési program ESA irányítása alatt áll az ügynökség 12 tagállamának közreműködésével. Az Avio Spa (Colleferro, Olaszország) a Vega hordozórakéta-rendszer ipari fővállalkozója. A Vega C-t nagyobb teljesítményű első és második fokozatú szilárd rakétahajtóművekkel és egy nagyobb burkolattal fejlesztették tovább, ami jelentősen növeli a hasznos teher tömegét és a Vega-hoz képest megduplázza a megengedett térfogatot. A hordozórakéta jobban megfelel a kis űrhajók speciális igényeinek is, köszönhetően a továbbfejlesztett SSMS adagolónak és az AVUM+-nak, amely öt helyett hét újbóli gyújtást tesz lehetővé. A Vega C így egyazon küldetésen belül több hasznos teherrel három különböző szétválasztó pályára tud szállítani, a Vegával korábban lehetséges kettő helyett.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Hannover Messe 2024: A Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be

Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

2024. május 4. 17:02

A világ egyik legjobb egyetemével kötött partnerséget a Budapesti Metropolitan Egyetem

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) első és egyetlen magyar egyetemként írt alá hosszú távú partnerségi megállapodást az Arizona State University-vel (ASU), amely a Center for World University Rankings 2023-2024 szerint a világ legjobb egyetemeinek 1%-ába tartozik.  Ez a partnerség új lehetőségeket biztosít a METU-n tanuló magyar és külföldi hallgatók számára, és a magyar felsőoktatás nemzetközivé válásának következő lépcsőfoka lehet. A megállapodás alapján a METU jogosult használni a logója részeként a „powered by Arizona State University” megnevezést.

2024. május 4. 10:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55